Zupa "nic"
wikimedia/ licencja CC 3.0 / zdjęcie poglądowe

Przepis na niezapomnianą "zupę nic"

Kultowe dania z okresu PRL-u do tej pory budzą w nas ogromny sentyment. Niemal każdy człowiek, który dobrze pamięta tamten czas, z rozrzewnieniem wspomina słynne zimne nóżki, niezapomnianą wuzetkę lub do tej pory bijącą wszelkie rekordy popularności sałatkę jarzynową. Do grona najpopularniejszych dań PRL-u z pewnością możemy również zaliczyć zupę "nic". Była ona również znana pod inną nazwą - jako "zupa pływające wyspy".

Zupa "nic" to proste, aczkolwiek bardzo pomysłowe danie, którego popularność przypadła na czasy PRL-u. Był to okres, w którym pojawiały się ogromne trudności ze zdobyciem wymyślnych produktów, co zmuszało sprytne panie domu do szukania pomysłowych przepisów na dania, z łatwodostępnych składników.

Okazuje się, że jeden z pierwszych przepisów na słynną zupę został opublikowany w Kurierze Szczecińskim w 1955 roku. Poniżej przypominamy tę wyjątkową recepturę. Warto, aby poznało ją kolejne pokolenie smakoszy!

Tylko na wyjątkowe okazje

Zupa "nic" to tak naprawdę słodki deser, który zrobimy z tanich składników, jakie z całą pewnością mamy pod ręką. Co ciekawe, dawniej był podawany przy wyjątkowych okazjach np. świąt kościelnych takich jak np. Boże Ciało.

Dzisiaj danie nieco odeszło w zapomnienie. Nie sposób go szukać w menu barów i restauracji. Dlatego, tym bardziej warto przyrządzić je w domowym zaciszu. Poniżej podajemy przepis na tę potrawę.

Co zrobić, żeby kotlety mielone były soczyste?Co zrobić, żeby kotlety mielone były soczyste?Czytaj dalej

Przepis na zupę nic z 1955 roku

Potrzebne składniki:

  • 15 dekagramów ryżu
  • 3 razy tyle mleka, ile ryżu
  • 3 żółtka
  • 6 dekagramów cukru
  • wanilia
  • 3 białka
  • 1 i 1/4 litra mleka

Jak przyrządzić zupę nic?

Zgodnie z przepisem z lat 50 - tych ryż należy przebrać, a następnie rozkleić na brzegu płyty. W tym czasie powinniśmy również zagotować mleko, a następnie łyżka po łyżce nakładać na nie pianę z białek.

Następnie musimy oddzielić mleko od piany, wymieszać je z ubitymi z cukrem żółtkami i dodać ryż. Zupę możemy podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Danie funkcjonuje również pod inną nazwą - zupa pływających wysp. Lekka mleczna zupa do dzisiaj budzi uśmiech na wielu twarzach.

Polecamy również przepisy na inne smakołyki z czasów PRL. Pisaliśmy m.in. o zimnych nóżkach oraz bloku czekoladowym.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wikipedia/ se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł