Przepis na pierogi z truskawkami, twarogiem i startą cytryną
Pierogi z truskawkami to danie, które chętnie jemy w sezonie letnim. Choć przepis wydaje się dość banalny, czasem problem w trakcie ich przyrządzania sprawiają nam pozornie proste rzeczy. Warto więc robić je dokładnie, a sprawdzony przepis jeszcze dodatkowo urozmaicić. Zaszalej więc z wakacyjnym farszem i do truskawek dorzuć twarogu i starte skórki z cytryny, które wydobędą z truskawek głęboki, nietuzinkowy smak.
Pierogi z truskawkami to pozycja wręcz obowiązkowa w wakacyjnym menu. Uwielbiają je nie tylko dorośli, ale i dzieci. Sekret tych pierogów tkwi w cienkim cieście, które nie rozklei się w trakcie gotowania.
Choć tradycyjny przepis na pierogi z truskawkami na pewno podbije niejedno podniebienie, warto czasem zdecydować się na nieco ekstrawagancji. W tym przypadku nieco powiewu świeżości do klasycznego przepisu mogą wnieść dodatki do farszu, takie jak twaróg i starte skórki z cytryny.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Jak przygotować pierogi z truskawkami, twarogiem i skórkami cytryny?
Pamiętaj, aby ciasto na pierogi z truskawkami nie było zbyt cienkie i lepkie. Jeśli tak się stanie, owocowy farsz może wypłynąć. Aby do tego nie dopuścić, postępuj zgodnie z instrukcjami w przepisie.
Składniki potrzebne do przygotowania ciasta i farszu:
1) Ciasto
3 szklanki mąki tortowej
2 szklanki maślanki
sól
2) Farsz
1 kg truskawek
pół kg twarogu
2 łyżki stołowe sparzonej i startej skórki cytryny
3 łyżki maślanki lub jogurtu naturalnego
Źródło: Canva (Freeskyline, Getty Images)
Przygotowanie:
Zacznij od ugniatania ciasta, które zrobisz z przesianej mąki, soli i maślanki. Czynność tę wykonuj przez około 10 minut. Następnie podziel ciasto na kilka części i dokładnie rozwałkuj na grubość ok. 2 mm. Podczas wałkowania stolnicę i ciasto delikatnie oprósz mąką. Z tak powstałego ciasta wytnij szklanką równe kółka.
Truskawki pokój w większe kawałki, a twaróg rozgnieć widelcem. Następnie wszystkie składniki na farsz delikatnie wymieszaj ze sobą w misce.
Przed nałożeniem farszu na każde kółko obróć je spodem do góry, gdyż w tej strony jest najbardziej wilgotne. Posyp nieco palec wskazujący oraz kciuk mąką i nakładaj mniejszą łyżką farsz. Ważne, by skleić ciasto, nie zahaczając o farsz, inaczej pierogi rozkleją się w trakcie gotowania. Sklejony brzeg powinien mieć szerokość ok. 1 cm.
Sklejone pierogi ułóż na suchej ścierce lub czystej stolnicy i przykryj czystą szmatką. W międzyczasie zagotuj wodę w dużym garnku i delikatnie ją posłodź. Następnie delikatnie wrzucaj pierogi, cały czas mieszając, by się nie posklejały. Przykryj garnek pokrywką i poczekaj, aż wypłyną na powierzchnię.
Wyjmij pierogi za pomocą durszlaka. Delikatnie ostudzone układaj na talerzu ze stopionym masłem, śmietaną i odrobiną mięty.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Haps, Dorota Kamińska