Rwany chlebek ziołowy jest hitem każdej imprezy. Żałuję, że tak późno poznałam ten przepis
Dzięki temu prostemu przepisowi niepozorny chlebek zmieni się w cichego bohatera imprezowego stołu. Jest łatwy w przygotowaniu i bardzo efektowny, tak że z pewnością zaskoczy gości.
Rwany chlebek czosnkowy
Miękkie i puszyste, dobrze wyrośnięte ciasto drożdżowe to zaczyn udanej imprezy sylwestrowej. Możemy je zaserwować z dowolną kombinacją dodatków – czy to dipów, czy sałatek, czy wreszcie talerza serów i wędlin, i w każdej z tych okoliczności poradzi sobie doskonale.
Jednak aby dodać tej kompozycji jeszcze odrobiny smaku, możemy przygotować chlebek w specjalny sposób, by łatwo go było rwać i porcjować. Jak się wkrótce przekonacie, nie jest to wiele trudniejsze niż klasyczny wypiek, a efekty są spektakularne.
Zimne nóżki wyszły zbyt mętne? Nie panikuj, uratuje je ten trickRwany chlebek ziołowy jest prawdziwym hitem
Aby chlebek czosnkowo-ziołowy zasłużył na swoją nazwę, potrzebuje też ziół. Świetną kombinacją jest czosnek z pietruszką lub rozmarynem. Na kanale W Mojej Pysznej Kuchni, gdzie możemy znaleźć podobny przepis (i skąd pochodzą ilustracje w tym przepisie), proponowana jest też np. koperek i bazylia. Wybierając, możemy kierować się własnym smakiem.
Składniki
- 550-600 g mąki
- 2 jajka
- 1 torebka suchych drożdży
- 200 ml mleka
- ½ kostki masła
- 3-4 ząbki czosnku
- Oliwa z oliwek
- Sól, cukier
Rwany chlebek czosnkowy – przygotowanie
Zagniatamy ciasto z mąki, drożdży, jednego jajka i mleka, dodając ok. pół szklanki ciepłej wody, 60 ml oliwy, łyżeczkę cukru i łyżeczkę soli. Ciasto powinno mieć kosystencję podobną jak to na pizzę. Przykrywamy je folią i odstawiamy do wyrośnięcia.
W międzyczasie przygotowujemy masło czosnkowo-ziołowe. Mieszamy je z przeciśniętym przez praskę czosnkiem lub 4-5 łyżeczkami suszonego i posiekane zioła. Dodajemy sól do smaku.
Kiedy ciasto wyrośnie, rozwałkowujemy je na stolnicy na grubość ok. 5-6 mm. Rozwałkowane, smarujemy hojnie masłem czosnkowym i kroimy na paski o szerokości odpowiadającej wysokości formy, w której będziemy je piec.
Każdy pasek osobno zwijamy w rulonik i układamy w pionie, ciasno, jeden obok drugiego, w okrągłej tortownicy wyłożonej od spodu papierem do pieczenia. Tak ułożone, smarujemy od góry pędzelkiem rozbełtanym drugim jajkiem.
Wstawiamy chlebek do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy, aż się przyrumieni. Powinno to zająć 30-40 minut. Cały dom będzie pachniał pysznym chlebkiem już znacznie wcześniej, co z pewnością zaostrzy apetyt.
Wypróbuj też przepis na domowy chlebek ryżowy i chlebek bananowy.