Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Sernik krakowski to król wśród ciast. Z tego przepisu wychodzi najlepszy
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 23.03.2024 14:00

Sernik krakowski to król wśród ciast. Z tego przepisu wychodzi najlepszy

sernik krakowski
fot. youtube.com/KuchniaMagdy

Sernik może i nie być najmniej czasochłonnym ciastem na świecie, ale jest pozycją obowiązkową polskiego świątecznego stołu. Z tym przepisem łatwo wykonać doskonały sernik z kratką.

Sernik krakowski

Serniki to pozycja obowiązkowa każdego świątecznego stołu i ukoronowanie kuchennych popisów gospodyń jak Polska długa i szeroka. A wśród serników najbardziej charakterystyczny jest ten z kratką na wierzchu – lukrowany, na kruchym spodzie, kremowy, ale zwarty.

Sernik krakowski to kruche ciasto na spodzie i po wierzchu oraz masa serowa napuszona ubitą pianą z białek. Choć (podobno) są na świecie ludzie nie lubiący rodzynek, są one pozycją obowiązkową tego deseru. Świetnie serwuje się go zarówno prosto z blachy, jak i porcjowany jako ciastka.

kratka na serniku
fot. youtube.com/KuchniaMagdy
Za granicą płaci się za nie krocie, a Polacy wciąż je depczą. Zaraz zacznie się na nie sezon

Przepis na sernik z kratką

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Kuchnia Magdy. Autorka propouje tam kruche ciasto z całych jajek. Nasze kruche ciasto oparte jest o same żółtka.

Składniki kruchego spodu

  • 400 g mąki
  • 150 g cukru pudru
  • 200 g masła
  • 3 żółtka
  • Torebka cukru waniliowego

Składniki masy serowej

  • 1,2 kg twarogu sernikowego
  • 120 g masła
  • 10 jajek
  • 300 g cukru
  • 100 g rodzynek
  • 4 łyżki mąki ziemniaczanej
  • Łyżka aromatu waniliowego
  • Dodatkowo lukier z cukru pudru i soku cytrynowego oraz 1 żółtko jajka do posmarowania

Przygotowujemy sernik krakowski

Przesianą mąkę, cukier puder i cukier waniliowy nasypujemy do miski. Dodajemy zimne masło oraz żółtka i wyrabiamy na jednolitą masę. Z początku można pomóc sobie mikserem, ale by dobrze wyrobić ciasto musimy użyć rąk. 

Ciastem uderzamy kilka razy o stolnicę. Formujemy kulę, dzielimy je na dwie połowy, pakujemy w folię spożywczą i odkładamy do zamrażalnika na minimum godzinę. W tym czasie przygotowujemy masę serową.

Jajka rozdzielamy na jajka i żółtka. Rodzynki zalewamy wrzątkiem na kilka minut. Masło ucieramy mikserem, aż będzie puszyste. Dodajemy 200 g cukru i dokładnie łączymy składniki. Ciągle miksując, stopniowo dodajemy żółtka jajek. Na końcu dodajemy mąkę ziemniaczaną i dokładnie łączymy masę.

Ser przeciskamy przez praskę albo miksujemy. Dodajemy go do masy maślanej i mieszamy ręcznie, żeby nie zrujnować konsystencji. Dodajemy rodzynki i aromat waniliowy i mieszamy

Z zamrażalnika wyjmujemy połowę kruchego ciasta. Wykładamy nim dokładnie blachę do pieczenia. Z białek i reszty cukru ubijamy sztywną masę i mieszamy z pozostałą częścią masy serowej. Wykładamy ją na kruchy spód.

Z zamrażarki wyjmujemy drugą połowę kruchego ciasta. Rozwałkowujemy na grubość kilku milimetrów i kroimy na paski centymetrowej szerokości. Paski układamy w kratkę po skosie blachy i smarujemy je rozbitym żółtkiem. 

Ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy przez ok. 50 minut. Po wyłączeniu piekarnika studzimy, nie wyjmując, przez ok. godzinę. Po wystudzeniu pokrywamy lukrem.

Wypróbuj też przepis na postną zapiekankę i poznaj naturalny żółty barwnik do jajek jaśniejszy niż cebula.

ucieranie ciasta
fot. youtube.com/KuchniaMagdy