Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Skuteczna metoda na idealny lukier. Krótki poradnik, który rozwiewa wszelkie wątpliwości

Skuteczna metoda na idealny lukier. Krótki poradnik, który rozwiewa wszelkie wątpliwości

Skuteczna metoda na idealny lukier
canva/czarny_bez

Lukier jest popularną słodką polewą, której używa się do zdobienia wypieków. Przyrządzany w domu dodatek nie zawsze się udaje. Znamy patenty, które pomogą wam uniknąć wpadek i sprawią, że uzyskacie masę o odpowiedniej konsystencji, która z łatwością rozprowadzicie na ciasteczka. Sprawdźcie je koniecznie.

Lukier zazwyczaj kojarzy nam się ze zdobieniem pierniczków. Często też gości jako polewa na pączkach. Przygotowując go w domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym zachwyci zarówno smakiem, jak i wyglądem. Podpowiadamy, w których momentach należy być szczególnie ostrożnym.

Jak przygotować dobry lukier?

Dla każdego dobry i smaczny lukier będzie oznaczał coś trochę innego. Jeżeli chcecie, by wasza masa miała intensywną barwę — użyjcie białek. Jajeczny produkt warto wcześniej spienić. Zabieg ten sprawi, że łatwiej połączy się on z cukrem. Ucierajcie produkty tylko do ich połączenia się, a wszystko się uda.

Równie ważne co technika, są jakość proporcje składników. Na każde białko przygotujcie 1,5 szklanki cukru. Najlepiej wykorzystać cukier puder. Jeśli dodatkowo przesiejecie go przez sito, unikniecie niespodzianki związanej z obecnością nierozpuszczonego produktu w przygotowanym lukrze.

Jeśli przygotowujecie wegański wypiek, lukier białkowy nie będzie dobrym wyborem (jajo jest produktem odzwierzęcym). W takiej sytuacji — a także wtedy, gdy zechcecie masie nadać przyjemnego aromatu — do rozpuszczenia cukru użyjcie wymieszanego z wodą soku z cytryny. Kolor lukru będzie mniej zdecydowany, lecz zapach to wynagrodzi.

Co zrobić, gdy lukier ma nieodpowiednią konsystencję?

Idealnie będzie, jeśli przyrządzana przez was cukrowa polewa będzie miała konsystencję zbliżoną do jogurtu. Niestety nie zawsze się to udaje i zdarza się, że masa wychodzi zbyt gęsta lub za rzadka.

Nie musicie wtedy jednak zaczynać pracy od nowa. Istnieją proste triki, które uratują wasz lukier. Trudną do nałożenia i niezwykle gęstą masę wystarczy wzbogacić o kilka kropel wody. Zbyt płynną natomiast naprawi wsypanie w niewielkiej ilości cukru pudru.

Ważny jest też moment nakładania lukru

Pamiętajcie, że aby udekorowanie wypieków było skuteczne, trzeba dobrze je wystudzić przed przystąpieniem do działania. Istota przygotowywania lukru jest bowiem rozpuszczenie cukru w naczyniu i zestalenie go na ciastkach.

Jeżeli będziecie próbowali to zrobić na gorących słodyczach — szanse, że zakończy się to sukcesem, są praktycznie zerowe. W przypadku użycia lukru wykonanego z dodatkiem białek możecie też doprowadzić do ścięcia się masy. Wtedy trzeba będzie przyrządzić ją od nowa.

Lukier jest pysznym dopełnieniem wielu wypieków
Lukier jest pysznym dopełnieniem wielu wypieków

Źródło zdjęcia: canva/sofyabolotinaphotos

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy