Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ta napoleonka jest hitem w moim domu. Co roku robię ją na karnawałowe przyjęcia
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.01.2024 15:13

Ta napoleonka jest hitem w moim domu. Co roku robię ją na karnawałowe przyjęcia

Napoleonka
youtube.com/@mazprzygarach

Napoleonka to bardzo eleganckie i pyszne ciasto. Z tym przepisem jest ono niezwykle proste w przygotowaniu. Choć zestalenie go wymaga kilku godzin, samo pieczenie nie jest bardzo czasochłonne i przepis świetnie sprawdzi się przy większych imprezach.

Łatwa napoleonka

Zwana też kremówka, napoleonka to popularne głównie w Polsce ciastko z na bazie ciasta francuskiego. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście Napoleonowi Bonaparte, ale prawdopodobnie przez śmieszną pomyłkę. Pierwowzorem napoleonki jest bowiem ciastko o nazwie mille-feuille. Uważa się, że pochodzi ono z Neapolu i w wielu językach te dwa słowa – neapolitański i napoleoński – łatwo się ze sobą mieszają.

Oczywiście tym, co francuskie w tym ciastku, jest jego baza. Gotowy rulon ciasta francuskiego bardzo łatwo dziś kupić. To upraszcza pracę przy tym przepisie.

Układanie napoleonki
fot. youtube.com/@mazprzygarach
Ugotuj ryż, dodaj ziemniaki i wszystko wymieszaj. Padniesz z wrażenia, gdy zobaczysz co z tego wyjdzie

Kremowa kremówka

Żeby dodatkowo przyspieszyć przygotowanie ciastka, można użyć tu budyniu z torebki. Sam przepis zawiera jednak czynniki pierwsze tego składnika. Smak kremowi nadaje laska wanilii. Nie zawsze łatwo ją kupić, więc jeśli nie mamy jej pod ręką, użyjmy cukru waniliowego lub ekstraktu. Tak robi Mąż przy garach, z którego kanału zaczerpnęliśmy ilustracje do tego tekstu.

Składniki

  • ¾ l mleka
  • ½ szklanki cukru
  • 3 żółtka jajek
  • ¼ szklanki mąki pszennej
  • ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
  • Miąższ i pestki z dużej laski wanilii
  • 150 g masła
  • Arkusz ciasta francuskiego
  • Cukier puder do posypania ciasta

Przygotowanie napoleonki

Arkusz ciasta dzielimy na dwie części w taki sposób, by jedna pasowała dobrze do dna wybranej przez nas formy. Pozostałą część dzielimy na mniejsze kwadraty, które będą stanowić wierzch ciastek. Ciasto nakłuwamy widelcem i wkładamy do lodówki na czas przygotowywania masy.

Połowę mleka podgrzewamy z cukrem i zagotowujemy na wolnym ogniu. Pozostałą część mleka mieszamy z oboma rodzajami mąki, żółtkami i wanilią. Mieszamy rózgą na jednolitą masę i przelewamy do lekko gotującego się mleka. Gotujemy przez kilka minut, aż budyń będzie gęsty. Masę budyniową wylewamy na szerokie naczynie, przykrywamy folią tak, by nie uwięzić pod nią powietrza i odstawiamy do wystudzenia.

Ciasto francuskie wypiekamy w temperaturze 220 stopni przez ok. 15 minut. Studzimy i przekładamy podstawę do wybranej przez nas foremki o bokach wyłożonych folią rantową lub papierem do pieczenia.

Masło w temperaturze pokojowej przekładamy do miski i miksujemy, aż będzie kremowe i puszyste. Stopniowo dodajemy do niego po łyżce budyniu, ciągle mieszając mikserem. Ciasto wykładamy na spód francuski umieszczony w foremce. Wyrównujemy dokładnie i układamy na wierzchu obok siebie wykrojone z ciasta francuskiego kwadraty. Odstawiamy do lodówki na kilka godzin, najlepiej na noc, a po wyjęciu usuwamy z formy i posypujemy cukrem pudrem.

Polecamy też przepisy na pączki w 15 minut i na równie szybkie faworki.

Ciasto na napoleonkę
fot. youtube.com/@mazprzygarach