Taką szczawiową robiła moja prababcia. To prawdziwa wiejska zupa
Ta prosta, wiejska zupa to sposób na lekki, ale sycący obiad. Podana tradycyjnie, z kleksem śmietany i jajkiem na twardo, jest kwintesencją letniego posiłku. Po wiejsku przyrządza się ją na kiełbasie. Ten przepis jest z nami od pokoleń i chyba nigdy się nie znudzi.
Tradycyjna zupa szczawiowa
Zupa szczawiowa zajmuje dość szczególne miejsce w kategorii, którą nazywamy kuchnią wiejską, a rzadziej – kuchnią ubogą. O wielu z tych przepisów na zupy z chwastów myślimy w kategoriach anegdoty. Rzadko robimy więc zupę z mniszka, pokrzywy czy lebiody.
Od szczawiowej jednak nie odeszliśmy chyba nigdy. I bardzo słusznie, bo niezwykły, kwaśny smak szczawiu nie da się zastąpić niczym innym. Smak ten zjednał zupie w Ukrainie nazwę zielonego barszczu. Dzisiaj przygotowujemy taki barszcz.
Zimowy bigos niech się schowa. Czegoś takiego jeszcze nie jadłemSekret smaku
Za pełnię smaku i wiejski, swojski charakter zupy odpowiada właśnie kiełbasa. To najlepsza baza dla tego typu potrawy. Zupę szczawiową można zabielić przed podaniem lub podawać z hojną łyżką gęstej śmietany dodanej już na talerzu.
Składniki
- 400 g szczawiu
- 300 g kiełbasy
- 3-4 ziemniaki
- 2-3 marchewki
- 2 pietruszki
- 1 cebula
- 100 ml gęstej śmietany
- 4 jajka
- 5-6 łyżek posiekanego koperku
- Przyprawy: sól, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy
Zupa szczawiowa na kiełbasie
W garnku zagotowujemy dwa litry wody, solimy i gotujemy do miękkości pietruszkę i marchewkę wraz z opaloną cebulą. Warzywa można podzielić na mniejsze kawałki, ale tylko tak, by mieściły się do garnka. Kiedy będą zaczynały się robić miękkie, wyjmujemy je z garnka i odkładamy na talerz do przestudzenia.
Na patelni podsmażamy pokrojoną w półplasterki kiełbasę. Kiedy się zarumieni, przekładamy ją do gotującego się bulionu i gotujemy. Patelnię po kiełbasie deglasujemy: nalewamy na nią chochlę bulionu, płuczemy i przelewamy z powrotem do garnka. Dodajemy czosnek, ziele angielskie i liść laurowy.
Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka z gotującą się kiełbasą. Kiedy ziemniaki zaczną się robić miękkie, dodajemy drobno posiekany szczaw. Gotujemy przez 15 minut, w międzyczasie dodając pokrojone w półplasterki podgotowane marchewkę i pietruszkę, większość posiekanego koperku i przyprawiając solą i pieprzem.
Pod koniec gotowania zabielamy lub podajemy z łyżką śmietany i jajkami na twardo pokrojonymi w ćwiartki. Talerze przybieramy pozostałą częścią koperku.
Wypróbuj też przepisy na ogórki papieskie i zupę naleśnikową.