Zimowy bigos niech się schowa. Czegoś takiego jeszcze nie jadłem
Bigos z młodej kapusty obala stereotypy na temat tego dania. To lekka, wiosenna potrawa, błyskawiczna w przygotowaniu i odświeżająca w smaku. Nie po prostu ,,danie z młodej kapusty", ale właśnie bigos na żeberkach zapewnia zupełnie niezwykłe doznania. W sezonie na pierwszą kapustę warto sięgać po ten przepis.
Bigos z młodej kapusty
Bigos kojarzymy zazwyczaj z zimą i jako potrawę o ciężkim, rozgrzewającym charakterze. Ale wiosną, kiedy warzywniaki rozpieszczają nas młodymi wydaniami wielu warzyw, warto sięgnąć także po pierwszą kapustę – delikatniejszą, bardziej miękką i subtelniejszą w smaku.
Uwielbiam młodą kapustę i kiedy się tylko pojawia, gotuję ją, duszę z koperkiem, odsmażam. Jednak ta potrawa – na żeberkach, z pomidorami – to zupełnie inny rodzaj doznania. Skoncentrowany smak i świeżość.
Warto przy tym pamiętać, że potrawka z duszonej kapusty to nie tylko nawiązanie do myśliwskich tradycji i żelazny punkt wigilijnego stołu. To także doskonały niskokaloryczny obiad o wysokiej zawartości białka, często obecny w planach dietetycznych.
Dziś swoje święto obchodzi produkt, który prawdopodobnie masz w lodówce. Gieno Mientkiewicz wie o nim wszystkoDuszona kapusta z mięsem
Podobnie jak zimowego bigosu, także i tego można przygotować na zapas. Wczesnym latem jest świetnym obiadem i szybkim lunchem, łatwym do odgrzania w pracy. A także – zamknięty w słoik – wdzięcznym towarzyszem wakacyjnych wyjazdów.
Składniki
- 1 młoda kapusta
- 250-300 g żeber wieprzowych lub kiełbasy
- 2 marchewki
- 2 pomidory
- 1 cebula
- 1 pęczek natki pietruszki
- Ziele angielskie i liście laurowe
- Sól, pieprz, szczypta kminku i ½ łyżeczki słodkiej papryki
- Tłuszcz do smażenia
- Opcjonalnie, na zasmażkę: 1 łyżka mąki i 1 łyżka masła
Wiosenny bigos
W garnku doprowadzamy do wrzenia ½ l wody. Żeberka, po opłukaniu i osuszeniu, dzielimy na mniejsze kawałki. Przyrumieniamy je na patelni, aż będą złociste ze wszystkich stron.
Mięso przekładamy do wrzącej wody. Jeśli nie są nią w całości pokryte, dolewamy jej jeszcze trochę. Kapustę szatkujemy i dodajemy do żeberek. Dodajemy liść laurowy i 2-3 kulki ziela angielskiego, przyprawiamy solą i gotujemy przez ok. 15 minut.
W międzyczasie na patelni podsmażamy pokrojoną drobno cebulę, a kiedy zaczyna się robić szklista, dodajemy startą na tarce o grubych okach marchewkę. Dodajemy 2 łyżki wody, przyprawiamy solą i pieprzem i dusimy, aż marchewka zrobi się miękka.
Pomidory obieramy (najłatwiej zrobić to po nacięciu skórki i dokładnym sparzeniu), a następnie kroimy w kostkę. Dodajemy je do mięsa z kapustą. Przekładamy do niej także podduszone warzywa.
Przyprawiamy do smaku i dusimy przez kolejne 15 minut. Na chwilę przed końcem gotowania dodajemy jeszcze posiekaną natkę pietruszki i ewentualnie zasmażkę.
By przygotować tę ostatnią, na patelni rozpuszczamy łyżkę masła. Dodajemy łyżkę mąki, podsmażamy na złocisty kolor i hartujemy, dodając po jednej kilka łyżek płynu z garnka z bigosem. Następnie całość zasmażki przelewamy do garnka, dokładnie mieszamy i doprowadzamy jeszcze raz do wrzenia.
Wypróbuj też przepisy na ogórki papieskie i doskonałą surówkę z ogórków według Heni Foks.