Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Te kluski są dziś praktycznie zapomniane. Na szczęście teściowa ma dobrą pamięć i dała mi przepis

Te kluski są dziś praktycznie zapomniane. Na szczęście teściowa ma dobrą pamięć i dała mi przepis

Kluski dziady
Screen z filmu na kanale YouTube Ślonzok przi garach

Kluski ziemniaczane można zrobić na wiele sposobów. Jeden z nich niemal odszedł w zapomnienie i kiedy teściowa mi go pokazała, byłam zaskoczona. Po spróbowaniu wiedziałam, że muszę je samodzielnie przygotować.
 

Nietypowe kluski z Wielkopolski

Jeszcze do niedawna dziady nie kojarzyły mi się z jedzeniem. Sytuację zmieniło danie zaserwowane przez moją teściową. Znakomite kluski ziemniaczane, na które podała mi przepis, na stałe weszły do mojego kulinarnego repertuaru. Sama pomijam boczek, ale pokażę wam jak je zrobić w wersji „oryginalnej”.

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 100 g surowego boczku (można pominąć)
  • 2 nieduże cebule
  • 150 g mąki żytniej
  • 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
  • sól w ilości smaku

Lista składników niezbędnych do zrobienia przysmaku od teściowej nie jest długa. Sprawdźcie instrukcję, dostępną w dalszej części artykułu, i spróbujcie już dziś. Wykonanie nie jest skomplikowane.

Ubijanie ziemniaków z mąką na dziady.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Ślonzok przi garach
Wydrąż pomidora i wlej do niego jajko. Ten patent jest niesamowity, sama nigdy bym na to nie wpadła

Jak zrobić dziady? Moja teściowa podała mi przepis

Ziemniaki obieram, myję i kroję w kostkę. Będę je gotować do miękkości w osolonym wrzątku, a rozdrobnienie przyspieszy ten proces. W międzyczasie na patelni wytapiam surowy boczek, uprzednio pokrojony w kostkę. Gdy już się zrumieni, wrzucam posiekaną cebulę.

Smażę całość, aż warzywo zmięknie, w międzyczasie doprawiając słodką papryką i solą. Zestawiam z ognia. Gotowe ziemniaki odcedzam, ale nie do końca — na dnie garnka powinna pozostać mniej więcej szklanka wody.

Teraz wsypuję mąkę żytnią i tłuczkiem dokładnie ubijam zawartość garnka, aż uzyskam jednolitą masę. Powinna stać się gładka i szklista. Zwilżonymi dłońmi formuję z niej spore, okrągłe kluski — takie o wielkości zbliżonej do średnich pomidorów.

Dziady gotuję w osolonym wrzątku. Kluski wkładam do wody powoli. Najlepiej po umieszczeniu każdej sztuki poczekać, aż płyn ponownie zawrze. Specjał będzie gotowy, gdy samodzielnie wypłynie na powierzchnię. Wtedy przenoszę go na talerze, używając łyżki cedzakowej.

Jak podawać dziady?

Wielkopolski przysmak teściowa serwowała z podsmażonym boczkiem i cebulką. W wersji wegańskiej zamiast boczku używam roślinnego produktu. Podsmażam go na oleju rzepakowym wraz z cebulką.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na smakowite kluski. Sprawdźcie koniecznie jak przygotować sycące cepeliny z mięsem. Być może skuszą was też aromatyczne kopytka z dynią — jesienią trzeba ich spróbować.

Do klusek podajemy podsmażony  boczek z cebulką.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Ślonzok przi garach