Te kotlety podam na piątkowy obiad. Nie ma w nich grama mięsa, a smakują lepiej niż schabowe
W jednym ze swoich filmów Tomasz Strzelczyk przypomina nie tylko rzadziej używaną nazwę bakłażana – oberżyna. Przypomina też niezwykły przepis na kotlety z tego pysznego warzywa. Choć są bezmięsne, pełne są umami, czyli pełnego smaku, którego oczekujemy od porządnego, sycącego obiadu.
Kotlet panierowany z bakłażana
Jak przekształcić bulwiastego, dużego bakłażana w kotlet panierowany? Okazuje się, że choć nie jest to ekspresowa metoda, to jest ona bardzo prosta. Dobrze usmażone, takie kotlety z bakłażana są złociste i dosłownie rozpływają się w ustach. Jednak jeśli chodzi o smak, są tak pełne, że doskonale imitują mięsny obiad.
Dzieje się tak nie tylko dzięki bogatemu smakowi samego warzywa. Doprawiamy je dodatkowo pieprzem ziołowym i parmezanem – serem, który sam w sobie jest pełen aromatu określanego jako umami. Swoje dokłada też samo smażenie, którego reakcje powodujące zbrązowienie panierki także dodają głębi aromatu.
Żadne kopytka, te kluski są o niebo lepsze. Obiad mam w 5 minutJak usmażyć bakłażana
Żeby cała operacja była możliwa, trzeba jednak przygotować odpowiednio bakłażana do metamorfozy w kotleta. Odbywa się to w piekarniku. Warzywa nie mielimy ani nie rozbijamy, a jedynie delikatnie układamy. Przepis wymaga więc chwili na przygotowanie, ale nie trzeba wkładać w nie zbytnio wysiłku. Dokładną technikę pokazuje nam zaś Tomasz Strzelczyk.
Składniki
- Po 1 niewielkim bakłażanie na kotlet
- Bułka tarta lub panierka panko
- 2 jajka
- Mąka
- Oliwa
- Sól, pieprz ziołowy
- Drobno starty parmezan
- Masło klarowane
Pieczemy i smażymy kotlety z bakłażana
Bakłażany nakłuwamy w wielu miejscach widelcem, by nie popękały podczas pieczenia. Polewamy je oliwą i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez 20 minut w temperaturze 200 stopni.
Po upieczeniu studzimy i obieramy. Obrane układamy na ręczniku papierowym, a następnie delikatnie spłaszczamy widelcem, tak, by się nie rozwaliły. Osuszamy je dodatkowo ręcznikiem papierowym.
Bakłażany przyprawiamy solą i pieprzem ziołowym. Panierujemy je w mące, rozkłóconym jajku i panierce panko lub bułce tartej.
Na patelni rozgrzewamy hojną warstwę masła klarowanego. Układamy na niej panierowane bakłażany i smażymy, aż będą złociste. Delikatnie przewracamy na drugą stronę, a tę już usmażoną posypujemy startym parmezanem. Po usmażeniu z obu stron zdejmujemy kotlety na ręcznik papierowy.
Wypróbuj też przepisy na doskonałe kotlety mielone i pieczony schab bez piekarnika.