Tego składnika nie może zabraknąć w zupie szczawiowej. Koniecznie o nim pamiętaj
Zupa szczawiowa jest sezonowym specjałem, który skusi niejednego smakosza. Najlepiej smakuje z dodatkiem śmietany, która dodatkowo neutralizuje zawarte w wyrazistej zieleninie szczawiany. Wiosenne danie będzie więc smaczne i zdrowe. Musicie choć raz spróbować.
Przepis na zupę szczawiową ze śmietaną
Choć szczaw smakuje wyśmienicie, trzeba na niego uważać. Spożywany w nadmiarze może bowiem przyczyniać się do utraty wapnia z kości i tworzenia kamieni nerkowych.
Z tego względu dobrym pomysłem jest dodanie śmietany do zupy z tego warzywa. Zwiąże ona substancje antyodżywcze i przy okazji doda smaku oraz przyjemnej, kremowej konsystencji.
Składniki:
- 1 litr warzywnego bulionu
- 1 kg świeżych liści szczawiu
- 4 ząbki czosnku
- 150 ml śmietany kremówki
- sól, pieprz i cukier w ilości do smaku
- olej rzepakowy lub oliwa z oliwek
Jak przygotować zdrową zupę szczawiową? Dodajcie śmietanę
Zaczynamy od dokładnego umycia szczawiu i posiekania go. Warzywo dusimy w większym garnku na dobrze rozgrzanym tłuszczu, pod koniec wrzucając rozdrobniony czosnek. W międzyczasie podgrzewamy bulion i wlewamy go do naczynia, gdy szczaw już zmięknie.
Podgrzewamy przez dwie minuty, po czym blendujemy na gładki krem. Śmietanę hartujemy, wlewając do niej odrobinę gotującej się zupy szczawiowej. Stopniowo wlewamy ja do garnka, cały czas mieszając — nie chcemy, by powstały grudki. Doprawiamy wedle uznania.
Jak podać zupę szczawiową?
Oprócz zaprawienia dania śmietaną warto dodać jajka. Tradycyjnie podaje się połówki lub ćwiartki ugotowanego na twardo nabiału, ale można też pokusić się o uzupełnienie potrawy o jajko w koszulce. Zupa wygląda wtedy bardziej elegancko. Nie zapomnijcie też o ziemniakach z wody — świetnie tutaj pasują.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na wiosenne zupy. Spróbujcie koniecznie pysznego chłodnika z rzodkiewek i ogórka. Być może skusi was też barszcz przygotowany z botwinki.