Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Cebula

Cebula

Surówka z pomidorów do obiadu
22.01.2022 01:00 Prosta i pyszna surówka z pomidorów do obiadu

Surówka z pomidorów to lekki, świeży i smaczny dodatek do obiadu. Idealnie pasuje do dań mięsnych, wegetariańskich i ryb. Surówka z dodatkiem cebuli czerwonej, szczypiorku i oliwy z oliwek jest bardzo aromatyczna i z pewnością posmakuje każdemu. Poznaj przepis na pyszną surówkę z pomidorów do obiadu.Szukasz pomysłu na wyśmienitą i banalnie prostą surówkę do obiadu? Przygotuj surówkę z pomidorów, cebuli, ogórka i szczypiorku, a rewelacyjnie uzupełni każde danie, nadając mu lekkości i świeżego akcentu.Pomidory to niezastąpione źródło potasu, magnezu i wielu witamin, dlatego też są tak ważne w naszej diecie. Regularne spożywanie pomidorów reguluje pracę serca i ciśnienie, a także poprawia koncentrację i skutecznie obniża poziom złego cholesterolu.Najsmaczniejsze pomidory dostaniemy w sezonie letnim, kiedy wygrzane w pełnym słońcu są słodkie i soczyste. Zimą świetnie sprawdzą się pomidory malinowe, śliwkowe i pomidorki cherry, które są mniejsze, ale wciąż słodkie. Pomidory szklarniowe, mimo, iż ładnie wyglądają, nie są słodkie i mają suchy miąższ. Surówka z pomidorów do obiadu to doskonały dodatek do steków, placków ziemniaczanych, schabu, karkówki, kotletów wegetariańskich i każdej smażonej i pieczonej ryby. Tu poznasz przepis na doskonałe steki z antrykotu z masłem ziołowym, podaj do nich świeżą surówkę z pomidorów, a przygotujesz obłędne danie dla całej rodziny.

kiełbasa pieczona z ziemniakami
22.01.2022 01:00 Sycąca, rozgrzewająca kiełbasa z piekarnika w towarzystwie ziemniaków

Zastanawiasz się, co przygotować na dzisiejszą kolację? Proponujemy proste danie, które przygotujesz w 10 minut — kiełbasę z piekarnika w towarzystwie ziemniaków. Ta potrawa będzie sycąca i rozgrzewająca. W sam raz na chłodny, zimowy wieczór. Kiełbasę zwykle smażymy, grillujemy lub podgrzewamy w wodzie. Jednak doskonale nadaje się też do pieczenia. W tym procesie traci sporo tłuszczu, dzięki czemu staje się mniej kaloryczna. Można ją podać z chlebem, jednak jeśli upieczesz ją z ziemniakami i cebulą zamieni się w smaczne, pełne danie. Jeśli zwykle przyrządzacie na ciepło klasyczną, cienką kiełbasę, dziś spróbujcie białej. Ma delikatniejszy smak niż kiełbasa wędzona, a ze względu na brak wędzenia, jest też zdrowsza. Szczególnie polecamy cienkie, surowe kiełbaski, które dość szybko się pieką. Jednak możecie też sięgnąć po zwykłą, białą kiełbasę — surową lub parzoną.

Tomasz Strzelczyk i jego makaron z twarogiem i boczkiem
22.01.2022 01:00 Przepis Strzelczyka na makaron z twarogiem i boczkiem

Jeśli szukacie pomysłu na szybki i tani obiad, właśnie go znaleźliście. Przedstawiamy przepis Strzelczyka na specjał polskiej kuchni sprzed lat. Jest to makaron z twarogiem i boczkiem. Prosty w przygotowaniu, a doskonale sycący i bardzo aromatyczny.Dobry obiad powinien być smaczny i pożywny. Miło też, gdy można go zrobić w pół godziny, nie wydając zbyt dużo na składniki. Takie danie zawsze znajdzie chętnych do przygotowania i do zjedzenia. A makron po polsku, czyli z twarogiem i boczkiem z pewnością należy do takich potraw. W naszym materiale prezentujemy zdjęcie tej potrawy pochodzące z kanału Tomasza Strzelczyka Oddaszfartucha na YouTube. Prawda, że od razu chce się to danie zjeść?

placki ziemniaczane
18.01.2022 01:00 Dlaczego warto dodawać do placków ziemniaczanych sodę?

Kochamy placki, a chyba najbardziej placki ziemniaczane. Są pożywne, proste do przygotowania i bardzo smaczne. Z pewnością przyrządzacie je po swojemu, ale czasami dobrze jest posłuchać nowych podpowiedzi. Wiecie na przykład, dlaczego warto dodawać do placków ziemniaczanych sodę? Wystarczy wsypać jej tylko pół łyżeczki, a efekt was zaskoczy.Idealne placki ziemniaczane powinny być miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Ten ideał nie jest trudny do osiągnięcia, pod warunkiem, że zna się kilka istotnych zasad. Trzeba bowiem wiedzieć co dodać do ziemniaczanego ciasta i jak je smażyć.

Cebula
18.01.2022 01:00 Jak przyrządzić cebulę, aby nie miała goryczki?

Cebula jest jednym z najważniejszych warzyw w wielu kuchniach świata, dlatego nic dziwnego, że można dostać ją w praktycznie każdym sklepie spożywczym. Niestety czasem cebula ma naturalną goryczkę, która psuje smak potraw. Na szczęście można z łatwością ją usunąć. Jedną z metod jest wymoczenie jej w gorącej wodzie przed gotowaniem. Cebula ma intensywny i ostry smak, który podkreśla wiele potraw i nadaje im niesamowitej głębi. Jeśli używa się surowej cebuli do gotowania, można z łatwością spotkać się z gorzkim smakiem, który w żadnym wypadku nie jest przyjemny. Szczególnie niechciany jest we wszelkich sałatkach i surówkach, gdzie świeże i orzeźwiające smaki są przykrywane gorzkością cebuli. Dlatego poniżej zdradzamy metody, dzięki którym ta niekorzystna cecha warzywa może zostać usunięta.

Paprykarz z wędzonej makreli
18.01.2022 01:00 Prosty przepis na domowy paprykarz z wędzonej makreli

Jeśli znudziły ci się już proste dodatki do pieczywa, przygotuj coś pysznego. Polecamy domowy paprykarz z wędzonej makreli. Wielu smakoszy wspomina go z nostalgią. Jeśli więc za nim tęsknicie, po prostu go przyrządźcie. Pomoże wam w tym prosty przepis. Paprykarz zwykle robi się z mięsa, np. wołowego, drobiowego. My jednak przygotujemy dziś paprykarz z wędzonej ryby. Dzięki temu będzie niezwykle smaczny i zdrowy, o bardzo kuszącym zapachu. Zdjęcie apetycznych kanapek z paprykarzem pochodzi z kanału Czas Smakosza na YouTube.

tatar
17.01.2022 01:00 Dlaczego tatar po czasie traci kolor?

Tatar, czyli inaczej befsztyk tatarski, dla jednych jest przysmakiem, inni nie wezmą go do ust. No cóż, surowe mięso nie dla wszystkich jest atrakcyjne. Nie można jednak odmówić tej potrawie smaku. Dziś damy wam kilka wskazówek, jak przygotować najlepszy befsztyk tatarski i powiemy, dlaczego tatar po pewnym czasie traci kolor. Każdy powinien pamiętać, że specjał należy jeść tego samego dnia, w którym go przygotowaliśmy. Wszystko dlatego, że zmielone mięso psuje się o wiele szybciej.Tatar to nic innego jak mocno rozdrobnione, surowe mięso, które łączy się z kilkoma dodatkami. Wśród nich jest oliwa z oliwek, żółtko i oczywiście przyprawy. Niektórzy dodają też posiekaną cebulę i ogórek konserwowy, inni podają je wyłącznie obok tatara. Tak naprawdę dodatki są rzeczą gustu. Przygotowanie tatara wydaje się więc być prostą sprawą. I rzeczywiście tak jest. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przestrzegając ich, potrawa nie tylko zachowa doskonały smak i apetyczny wygląd, ale przede wszystkim będzie dla nas bezpieczna.

Ewa Wachowicz, flaczki
17.01.2022 01:00 Bezmięsne flaki z naleśnikami od Ewy Wachowicz

Co zrobić, jeśli lubicie smak flaczków, ale nie przepadacie za zupami pełnymi mięsa? Możecie tak jak Ewa Wachowicz, przygotować bezmięsne flaki. Co ciekawe i co wywołuje u niektórych konsternację, znana producentka podaje je z naleśnikami. Sami przyznacie, że to niecodzienny dodatek do tej zupy, prawda?Flaki są pożywną zupą, bez której nie obędzie się żadne wesele czy większa rodzinna uroczystość. Pożywne, dobrze doprawione potrafią dodać sił i postawić na nogi. Jednak nie wszyscy przepadają za smakiem i zapachem flaków. No cóż, są to podroby, więc mają swoisty zapach. Na szczęście można przygotować flaczki bez dodatku flaków. Tak właśnie robi Ewa Wachowicz. W jej potrawie nie znajdziecie ani krzty mięsa, więc danie to przypadnie do gustu też pewnie osobom niejedzącym mięsa. Smakuje jednak doskonale, bo jest dobrze doprawione.

Kiszona czerwona kapusta
17.01.2022 01:00 Surówka z kiszonej, czerwonej kapusty ze słodkim dodatkiem

Jeśli chcecie zadbać o swoje zdrowie, jedźcie surówki. A jeśli zależy wam na tym, by były wyjątkowo wartościowe, dodawajcie do nich kiszonki. Dziś proponujemy wam surówkę z kiszonej, czerwonej kapusty. Ma piękny kolor i bardzo apetycznie wygląda w salaterce. A smakuje, że palce lizać.Biała kiszona kapusta jest u nas bardzo popularnym produktem. Czerwona kiszona kapusta jest zaś rzadkością. A szkoda, bo jest jeszcze bardziej zdrowa niż kapusta biała. Ta kiszonka doskonale nadaje się na surówki, ponieważ doskonale smakuje i zachowuje swoje pełne walory odżywcze. Czerwona kapusta bardzo lubi słodkie dodatki. Można więc do niej przygotować sos z dodatkiem miodu. Jej smak warto zaś zaostrzyć, dorzucając trochę posiekanej cebuli. Do wyboru macie cebulę białą, żółtą i czerwoną. Biała jest najłagodniejsza w smaku, żółta najostrzejsza.

gołąbki
17.01.2022 01:00 Obłędne gołąbki z farszem ziemniaczanym

Jeśli jesteście wielbicielami kapuścianych gołąbków, mamy dla was ciekawą propozycję. Przygotujcie gołąbki z farszem ziemniaczanym. Są obłędne w smaku i bardzo delikatne. Gwarantujemy, że ten farsz zrobi furorę wśród domowników.W polskiej kuchni królują gołąbki z farszem mięsno-ryżowym. Są na tyle pożywne, że można je jeść bez żadnych dodatków. Jednak bardzo smaczne są też gołąbki z farszem ziemniaczanym. Wprawdzie dodajemy do niego wędzony boczek, ale i tak danie to jest bardzo ekonomiczne. Koniecznie wypróbujcie ten przepis.

placki ziemniaczane
16.01.2022 01:00 Dlaczego warto dodać majonez do placków ziemniaczanych?

Ziemniaki są bardzo popularne w polskiej kuchni. Zwykle serwujemy je jako dodatek do obiadu, ale mogą też stanowić jego podstawę. Na przykład wtedy, gdy przygotujecie z nich placki. Dziś powiemy wam, dlaczego warto dodać majonez do placków ziemniaczanych. Przekonacie się, że dzięki temu dodatkowi potrawa zyska nie tylko na smaku. Placki ziemniaczane zwykle przyrządzają ich wielbiciele albo ci, co nie mają lepszego pomysłu na obiad. To danie rzeczywiście można uznać za awaryjne, bo ziemniaki mamy zwykle w kuchennych zapasach. A przygotowanie placków nie zajmie zbyt dużo czasu.

prażochy
16.01.2022 01:00 Prażuchy - ziemniaczany specjał rodem z PRL-u

Jeśli szukacie przepisu na coś prostego, taniego i smacznego, przychodzimy wam z pomocą. Jednym z takich dań są prażuchy, czyli ziemniaczany specjał rodem z PRL-u. Dawniej zajadał się nim niemal każdy, dziś został nieco zapomniany. Jednak czasem warto odkurzyć stare receptury. Prażuchy to chłopskie danie regionalne, znane pod wieloma innymi nazwami. Prazoki, prażaki, prażonki, prożuchy, porka, fuszer, lemieszaka ziemniaczana, masoły czy dziady to wciąż ta sama potrawa. Robi się ją z ugotowanych ziemniaków, do których dodaje się mąkę, a potem całość tłucze się tłuczkiem, miesza i z powstałej masy, łyżką formuje się kluski. Zwykle podaje się je okraszone podsmażoną cebulką, wędzonym boczkiem lub słoniną. Prażuchy znane są m.in. w Wielkopolsce, Małopolsce, w Zagłębiu Dąbrowskim i na Kujawach. Doskonale smakują podane ze zsiadłym mlekiem i kiszonym ogórkiem. Prezentujemy je na zdjęciu pochodzącym z kanału My Favorite F Word na YouTube. Musicie przyznać, że wyglądają bardzo smakowicie.

śledzie z cebulą
15.01.2022 01:00 Co zrobić, gdy śledzie mają gorzki posmak?

Lubimy śledzie nie tylko od święta. Są smaczne i zdrowe, więc chętnie jemy je na przekąskę. A czy zdarzyło wam się, że przyrządzone śledzie z cebulą były niezbyt smaczne, bo gorzkawe? A wiecie, co zrobić, gdy śledzie mają gorzki posmak? Za chwilę zdradzimy wam kilka skutecznych sposobów na ten problem. Najpopularniejszymi śledziami, po które sięgamy, są solone filety, czyli matiasy. Można je bowiem przygotować na wiele sposobów — dodać do sałatki czy wymieszać z aromatycznym sosem. Jednak najczęściej przygotowujemy śledzie z cebulą. Nic dziwnego — robi się je szybko i są bardzo smaczne. No może nie zawsze, bo czasami wychodzą gorzkie.

wątróbka duszona
14.01.2022 01:00 Zniewalająca smakiem wątróbka bez smażenia

Zwolennicy wątróbki kochają ją za smak i pożywność. Czasami może przeszkadza im fakt, że smażenie wątróbki z cebulą wymaga sporego dodatku tłuszczu. Przez ten fakt danie staje się dość kaloryczne i ciężkie dla żołądka. I właśnie dla was przygotowaliśmy przepis na zniewalającą smakiem wątróbkę bez smażenia. Wątróbka należy do jednych z najpopularniejszych podrobów. Choć niektórzy nie wezmą jej do ust, nie można jej odmówić wysokiej wartości odżywczej. Wątróbka jest bowiem najlepszym źródłem łatwoprzyswajalnego żelaza, dostarcza też witamin A i z grupy B, a także białka. Ze względu na wysoką zawartość witaminy A nie powinna być spożywana zbyt często. Najpopularniejszym sposobem przygotowania wątróbki jest jej smażenie. Niestety ta technika kulinarna wymaga użycia tłuszczu. Pod jego wpływem bowiem potrawa szybciej jest gotowa do jedzenia, zyskuje też smak. Niestety nabiera także kalorii i staje się ciężkostrawna. Na szczęście wątróbkę da się też przygotować w inny sposób. Można ją ugotować, upiec lub udusić.

pasztet
14.01.2022 01:00 Cudowny, sycący pasztet od niezastąpionej siostry Anastazji

Dziś mamy dla was przepis niezwykły. Będziemy piec pasztet, który, choć wygląda jak tradycyjny, nie zawiera mięsa. Poznajcie przepis na cudowny, sycący pasztet od niezastąpionej siostry Anastazji. Gwarantujemy, że gdy raz go posmakujecie, będziecie do niego wracać częściej.Na słowo pasztet większość z was myśli o gotowaniu mięsa i sparzaniu wątróbki. Te czynności rzeczywiście robi się, przygotowując klasyczny pasztet. My jednak proponujemy dziś pasztet dla tych, którzy za mięsem nie przepadają albo nieco się nim znudzili. Ta odmiana będzie smaczna, choć równie sycąca. Zrobimy bowiem pasztet z białej fasoli. Fasola, podobnie jak mięso, jest doskonałym źródłem białka. Dlatego stanowi doskonały zamiennik mięsa i z tego powodu warto po nią sięgać, będąc wegetarianinem, ale nie tylko. Również, jeśli chcesz zmniejszyć ilość tłuszczu i cholesterolu w swojej diecie, fasola przyjdzie ci z pomocą.

surówka z kapusty
09.01.2022 01:00 Kapuściana surówka w słodko-kwaśnej zalewie lepsza niż w chińskiej restauracji

Surówka jest bardzo ważnym dodatkiem do obiadu. Dostarcza witamin i innych cennych składników, a także poprawia smak całego dania. O tej porze roku co prawda nie mamy dużego wyboru warzyw, ale mamy na przykład białą kapustę. Dziś przygotujemy z niej kapuścianą surówkę w słodko-kwaśnej zalewie. Obiecujemy, że będzie lepsza niż w chińskiej restauracji. Biała kapusta dobrze znosi zimowe przechowywanie. Wystarczy trzymać ją w chłodnym, ciemnym miejscu, by zachowała jędrność i dobry smak. Zawsze więc warto mieć ją w swoich zapasach, bo można z niej przygotować różne przysmaki. Dziś zrobimy z niej surówkę w orientalnym stylu. Dodamy do niej trochę innych warzyw i zalejemy wszystko smaczną mieszanką płynów. Surówka będzie wilgotna, chrupiąca i niezwykle smakowita.

smażenie cebuli
09.01.2022 01:00 Dlaczego warto dodać cukier do smażonej cebuli?

Do wielu potraw dodaje się smażoną cebulę, bo podnosi ich smak. Zeszkloną cebulką można też okrasić np. wytrawne pierogi. Słodkawa i lekko rumiana potrafi sprawić, że danie będzie smakować obłędnie. Niektórzy w czasie smażenia oprószają cebulę solą. A wiesz, dlaczego warto dodać cukier do smażonej cebuli? Szybko zauważysz pożądany efekt. Smażenie cebuli to niby prosta rzecz. Na patelni wystarczy rozgrzać tłuszcz, wsypać posiekaną cebulę i smażyć, aż będzie wyglądała zadowalająco. Jednak cebulę można usmażyć na wiele sposobów, a przy tym wcale nie trudno o jej przypalenie. Dziś podpowiemy wam jak uzyskać smaczną, karmelową cebulkę.

pieczone placki ziemniaczane
08.01.2022 01:00 Najprostsze placki ziemniaczane z piekarnika - jedz bez wyrzutów sumienia

Placki ziemniaczane są przepyszne. Czasem jednak jedząc jem ograniczamy się, bo są dość tłuste. Niestety w czasie smażenia potrafią chłonąć olej jak gąbka. Dlatego dziś podamy wam przepis na najprostsze placki ziemniaczane z piekarnika. Spokojnie możecie je jeść bez wyrzutów sumienia. Placki ziemniaczane są jednym z tych dań, które przygotowujemy w sytuacjach awaryjnych. Nie mamy pomysłu na obiad, nie mamy zbyt dużo czasu na jego przygotowanie albo po prostu nie chcemy znów jeść mięsa. Ścieramy wtedy ziemniaki, dodajemy do nich kilka składników i smażymy placki. A gdyby tak, zamiast smażyć je na tłuszczu, po prostu je upiec? Dzięki temu placki będą mniej kaloryczne, a ty zaoszczędzisz sobie czas przeznaczony na ich smażenie. Zamiast bowiem kłaść je partiami na patelnię, włożysz na raz do piekarnika i upieczesz.

screen 2x (2)
01.01.2022 01:00 W łupinie - czy bez? Jaka cebula jest lepsza do rosołu?

Cebula jest istotnym dodatkiem do rosołu. Nie powinniśmy jej pomijać, gdyż to dzięki niej zupa ma cudowny żółty kolor i pozostaje klarowna. W jakiej postaci jednak ją dodać? Usuwać łupinę czy też nie? Znamy odpowiedzi na te pytania. Dodatek cebuli odgrywa ważną rolę w przygotowaniu rosołu. Nieważne czy przyrządzamy rosół z kury, czy też jego wegański odpowiednik — musimy ją dodać. Opalona w ogniu cebula nada zupie przyjemnie dymnego aromatu i wyrazistego smaku. Sprawia też, że wywar pozostaje klarowny.

zimne nóżki
31.12.2021 01:00 Sylwestrowy hit PRL-u. Zdradzamy, jak zrobić słynne zimne nóżki

Zastanawiasz się, co wyjątkowego możesz przygotować na dzisiejszy wieczór? A może odświeżysz sylwestrowy hit PRL? Zdradzamy, jak zrobić słynne zimne nóżki. Podaj je z cząstką cytryny, octem lub chrzanem, a goście będą zachwyceni. Ta przekąska jest pożywna i orzeźwiająca. W sam raz w przerwie między tańcami.Choć wytrawną, zimną galaretę można robić z wieprzowiny, cielęciny czy ryb, to jednak ta drobiowa jest chyba najbardziej uniwersalna i lubiana przez wszystkich. Nie zawiera dużo tłuszczu, ale jest bogata w białko. Mięso drobiowe ugotuj ze sporą ilością warzyw i przypraw, dzięki czemu powstanie esencjonalny wywar. To właśnie on będzie stanowił bazę galarety. Pamiętaj, by zimne nóżki zawsze podawać dobrze schłodzone.

Zupa cebulowa z serkiem topionym
30.12.2021 01:00 Zupa cebulowa z serkiem topionym

Zupa cebulowa z serkiem topionym to pomysł na smaczną, aromatyczną i wzmacniającą zupę dla całej rodziny. Danie jest idealne na lunch, obiad lub kolację, dobrze rozgrzewa, a serki dodają jej delikatnej, śmietankowej nuty. Poznaj sprawdzony przepis na zupę cebulową z serkiem topionym.Zupa cebulowa to szybka i prosta zupa o niezwykłych właściwościach i doskonałym smaku. Dzięki dużej zawartości cebuli, danie rozgrzewa, wzmacnia organizm i działa jak naturalny antybiotyk. Zupę cebulową podaj z grzankami serowymi, ziołowymi lub krakersami.Zupę cebulową ugotuj na rosole lub bulionie warzywnym, dzięki którym będzie jeszcze bardziej aromatyczna i pełna smaku. Cebulę podsmaż wcześniej z tymiankiem i majerankiem, które świetnie łączą się ze wszystkimi warzywami i bulionem. Do zupy dodaj również serki topione, które zagęszczą danie i złagodzą ostrą cebulę.Jeśli masz więcej czasu i chcesz ugotować tradycyjną zupę cebulową- tu poznasz przepis na zupę z duszoną cebulą w białym winie, jak z francuskiej restauracji.

sałatka jarzynowa
28.12.2021 01:00 Rewolucyjna zupa krem z sałatki jarzynowej

Święta już za nami, jednak z pewnością wielu z was zostało jeszcze trochę potraw. Jeśli były przechowywane w chłodzie i w dalszym ciągu są świeże, zadbajcie o to, by się nie zmarnowały. Niektóre możecie zamrozić, inne zapasteryzować, a jeszcze innym nadać zupełnie nowe życie. Z sałatki jarzynowej da się przygotować rewolucyjną zupę-krem. Koniecznie ją przetestujcie.Mrożenie jest doskonałą formą utrwalania żywności, oczywiście pod warunkiem, że ma się miejsce w zamrażarce. Poza tym nie wszystkie potrawy nadają się do zamrażania. Tak właśnie jest z sałatką jarzynową — ugotowane warzywa po rozmrożeniu zamieniłyby się w nieapetyczną papkę. Na szczęście sałatkę da się przerobić na zupę. Nim jednak przystąpicie do przerabiania resztek jedzenia, upewnijcie się, że nie jest zepsute. Jeśli chodzi o sałatkę jarzynową, najbezpieczniejsza jest ta niewymieszana z majonezem. Niektórzy mieszają rozdrobnione warzywa z majonezem tuż przed podaniem, bo w takiej formie całość najdłużej zachowuje świeżość.

Ewa Wachowicz, paprykarz
27.12.2021 01:00 Paprykarz z karpia od Ewy Wachowicz

Jeśli zostało ci trochę wigilijnego karpia, mamy dla ciebie smaczną propozycję. Przygotuj paprykarz z karpia według przepisu Ewy Wachowicz. W ten sposób nadasz rybie drugie życie i zamienisz ją w zupełnie nowe, pyszne danie. Koniecznie wykorzystaj ten pomysł, a będziesz do niego wracać.Smażony karp wigilijny to pyszne danie. Jednak najlepiej smakuje, gdy jest świeżo przyrządzony. A, że w czasie wieczerzy mamy suto zastawiony stół, wiele potraw zostaje. Co więc zrobić z nadmiarem ryby, by nic się nie zmarnowało? Ewa Wachowicz ma na nią pyszny sposób. Przygotowuje z karpia doskonały paprykarz, który jest idealny do smarowania pieczywa. Ta pasta świetnie smakuje podana na ciepło i na zimno.

Projekt bez tytułu (1)
25.12.2021 01:00 Bulion z obierek warzywnych - szybki i rewolucyjny pomysł na resztki

Ostatnio panuje trend na niemarnowanie żywności. Jeśli więc tak jak my chcecie być na czasie, wykorzystujcie nawet pozorne resztki. Dziś przedstawiamy wam pomysł na doskonały bulion z warzywnych obierek. Ugotujcie go, rozlejcie do słoiczków i używajcie do dosmaczania zup i sosów. Być może niektórzy z was już przed świętami zaplanowali, że tym razem nic się nie zmarnuje. Jeśli więc zostawiliście sobie czyste obierki z warzyw i nie wiecie co najlepiej z nimi zrobić, podpowiadamy — ugotujcie z nich bulion. A może w Sylwestra czy w Nowy Rok czeka was warzywna uczta? Jeśli tak nie pozwólcie, by zmarnowały się warzywne obierki. Oczywiście przed obraniem warzyw, z których obierki chcecie wykorzystać do celów kulinarnych, warzywa trzeba dokładnie wyszorować i opłukać. Dobrze by było, gdyby marchewki, pietruszki czy seler pochodziły z zaufanej uprawy. Pamiętajcie, że pod skórką znajduje się najwięcej cennych składników. Jednak pod warunkiem, że warzywa nie są przenawożone. Jeśli macie wątpliwości co do ich pochodzenia, lepiej grubiej je obierzcie i nie przetwarzajcie takich obierek w celach spożywczych.

Krojenie cebuli — patenty
23.12.2021 01:00 Jak szybko pokroić cebulę bez ani jednej łzy?

Wiele potraw wymaga siekania cebuli i podsmażania jej. Warzywo podczas krojenia wydziela niestety drażniące oczy substancje lotne, które utrudniają rozdrabnianie go. Znamy jednak kilka prostych trików, które pozwolą czynność tę wykonać sprawnie i bez nieprzyjemnych doznań. Spróbujcie koniecznie i zapomnijcie o płaczu w kuchni.Cebula może być składnikiem wielu potraw np. jajecznicy śniadaniowej czy tradycyjnych cebularzy. Czasami problem z jej obróbką bywa na tyle dotkliwy, że część z nas może rezygnować z dodawania jej. Nie tędy jednak droga.

kotlety mielone
21.12.2021 01:00 Kotlety mielone ze śledziem - Karminadle z Górnego Śląska

Myślicie, że kotlety mielone nie mają przed wami żadnych tajemnic i niczym już was nie zaskoczą? Dzisiejszy przepis może nieco zmienić wasz pogląd. Zaserwujemy wam bowiem kotlety mielone ze śledziem. Są one znane na Górnym Śląsku pod nazwą karminadle, więc jego mieszkańców pewnie nie zaskoczymy. Jednak pozostali koniecznie powinni spróbować tej oryginalnej potrawy. Dodatek śledzi sprawi, że mielone mogą świetnie odnaleźć się w towarzystwie innych świątecznych potraw.Niektóre regionalne potrawy zna już cała Polska. Inne nie zyskały, aż tak dużej popularności, choć jak najbardziej na to zasługują. Do tej drugiej grupy należą właśnie karminadle. Bo i owszem, kochamy kotlety mielone, jednak połączenie ich ze śledziem brzmi mało zachęcająco. A tak naprawdę śledzia dodaje się do karminadli niedużo i zmielonego. Nie jest więc zbyt wyczuwalny w potrawie. Nadaje jej tylko wyrazu i sprawia, że nie trzeba już dodawać do mięsnej masy soli.

lepienie uszek
19.12.2021 01:00 Boskie, nieziemsko oryginalne uszka z kapustą i żurawiną

Jeśli chcesz nieco odmienić smak wigilijnych potraw, mamy dobry pomysł. Możesz na przykład wprowadzić małą zmianę w farszu do uszek. Tym razem zamiast z grzybami, zrób uszka z kapustą i żurawiną. Wyjdą boskie, nieziemsko oryginalne i po prostu pyszne. Wigilijne uszka zawsze mają postny farsz. Zazwyczaj nadziewa się je farszem z grzybów leśnych lub pieczarek, czasami z kapusty i grzybów. Jeśli jednak macie już przesyt grzybowych smaków, wykorzystajcie inny dodatek. Postawcie na suszoną żurawinę, która w towarzystwie kiszonej kapusty smakuje doskonale.

smalec
19.12.2021 01:00 Mlecznie biały domowy smalec z nietypowym dodatkiem

Gdy najdzie cię ochota na kanapkę ze smalcem, zamiast kupować produkt o nieznanym smaku i pochodzeniu, przygotuj własnoręcznie smalczyk. Dziś polecamy przepis na mlecznie biały domowy smalec z nietypowym dodatkiem. Wystarczy dodać go 3 łyżki, a smarowidło wyjdzie bardzo apetyczne.Podstawą smacznego smalcu jest słonina. Kupując ją, zwróć więc uwagę, by była świeża. Smalec możesz też zrobić z podgardla, wtedy pozostaną w nim mięsne skwarki. Istotne są też dodatki takie jak cebula, jabłko, czosnek, które nadają smalczykowi smaku. My wzbogacimy go dodatkowo mlekiem, dzięki czemu smalec będzie śnieżno biały i apetyczny.Dla smaku i jakości smalcu istotna jest też temperatura smażenia. Płomień pod garnkiem, w którym topimy tłuszcz, powinien być niezbyt wysoki, tak by smalec nie przyrumienił się.