Dziś zapraszamy was na wyborne placki ziemniaczane na śmietanie. Dzięki temu dodatkowi nie ściemnieją nawet po usmażeniu. A wystarczy, że dodacie kilka łyżek kwaśnej śmietany do masy ziemniaczanej. Te placki zachwycą was też smakiem, wilgotnością i konsystencją. Placki ziemniaczane są dość proste do przygotowania. Wystarczy zetrzeć ziemniaki, połączyć je z kilkoma dodatkami i usmażyć. Często jednak zdarza się, że masa ziemniaczana ściemnieje. Taka już natura ziemniaków. Na szczęście można temu zapobiec, dzięki czemu jasne i apetyczne będzie nie tylko ciasto, ale też gotowe placki.
Dziś zdradzamy wam najlepszy przepis na pyszne i kolorowe szaszłyki na grilla. Ich przygotowanie jest proste, bardziej liczy się pomysł. Co więc nadziać na drewniane patyczki? My zestawiliśmy razem filet z kurczaka i kilka barwnych warzyw. Efekt jest smaczny i apetyczny.Za kilka dni majówka, większość z was rozpocznie więc sezon grillowy. Na ruszty z pewnością trafią kaszanki, kiełbasy, karkówki i skrzydełka. Co jeszcze można upiec na grillu? Proponujemy szaszłyki drobiowe. Są chude i delikatne, a przy tym soczyste i zdrowe. Zobaczcie, jak je przygotować.
Co dziś upichcić? A może zapiekankę ziemniaczaną według pomysłu Ewy Wachowicz? Ten tani i prosty obiad, z pewnością was zaskoczy i na pewno wam posmakuje. Będzie też niezwykle sycący, bo oprócz ziemniaków zawiera także mięso i pomidory. Sekret specjału tkwi w soczystych klopsikach. Ewa Wachowicz wie co dobre.Zapiekanki są dobrym pomysłem na szybkie i smaczne danie. Ich bazą są zwykle ziemniaki, ryż, makaron lub kasza. Dodajemy też do nich wędlinę i warzywa. Jednak Ewa Wachowicz wzbogaca zapiekankę klopsikami i zapieka ją w sosie pomidorowym. Prawda, że brzmi smacznie i zachęcająco?
Karmelizowana cebula to pomysł na rewelacyjny dodatek do dań głównych, zimnej płyty, burgerów. Jej wyjątkowy smak zamieni każdą potrawę w wykwintne danie. Poznaj sposób na prostą, karmelizowaną cebulkę- prawdziwy rarytas.Cebula jest bardzo uniwersalnym warzywem. Podsmażana lub duszona cebulka to jeden z bazowych składników niemal każdego dania. Możemy jeść ją na surowo, np. w sałatce, zrobić z niej krążki cebulowe, dodać do zup. Świetnym pomysłem jest również karmelizowana cebula. Cebula karmelizowana z cukrem, sokiem porzeczkowym, winem i goździkami, ma wyjątkowy smak. Jest słodka, lekko wytrawna z delikatną, korzenną nutą. Potrawkę przygotujesz błyskawicznie, a jej smak odmieni każde danie.Karmelizowana cebula czerwona jest idealnym dodatkiem do serów żółtych, pleśniowych, wędzonych. Świetnie łączy się również z pieczonym i duszonym mięsem: wołowiną, drobiem i wieprzowiną. Karmelizowana cebulka będzie również rewelacyjnym dodatkiem do pieczonych ziemniaków i innych warzyw.Jeśli szukasz pomysłu na równie pyszny dodatek do dań mięsnych- tu poznasz przepis na karmelizowaną marchewkę z imbirem, jest prosta w przygotowaniu i pełna smaku.
Ceny warzyw są coraz wyższe, specjaliści ostrzegają jednak, że ma być jeszcze drożej i co kilka dni będziemy obserwować ich wzrost. Ile kosztują teraz świeże warzywa? Jakie są przyczyny takich cen podstawowych produktów?Zimny kwiecień, wysokie koszty uprawy szklarniowych warzyw, inflacja, a także coraz wyższe koszty importu produktów sprawiły, że ceny nowalijek, pomidorów, ogórków, kapusty i innych produktów poszybowały w górę.Droższe są również podstawowe produktu spożywcze, jak pieczywo, jajka, masło, mięso. Ceny są wyższe z każdym tygodniem. Sprawdź, ile kosztują teraz świeże warzywa, niektóre zdrożały w ciągu roku o ponad 100%.
Metka to pomysł na wyśmienity dodatek do kanapek. Ten kultowy specjał PRL-u przygotujesz samodzielnie w domu. Do metki koniecznie dodaj prażoną cebulkę, a będzie przepyszna. Jak zrobić domową metkę?Metka to kultowe danie PRL-u- mięsna potrawka do chleba z surowej wieprzowiny i przypraw, najczęściej przygotowywana w formie kiełbasy, była hitem każdej imprezy i spotkań w większym gronie. Metkę możesz przygotować samodzielnie, wystarczy kilka prostych składników.Do metki koniecznie dodaj prażoną cebulkę, będzie jeszcze smaczniejsza. Potrawkę zrób w specjalnych osłonkach białkowych lub flakach, możesz również pominąć ten krok i przygotować metkę w formie smarowidła- wystarczy, że przygotowaną pastę włożysz do sparzonego słoika.
Masz w chlebaku dużo czerstwego pieczywa? Podajemy łatwy przepis na pudding z chleba po świętach. Będzie idealny na kolację, a zrobisz go łatwo i szybko. Do jego przygotowania wykorzystaj również kawałki wędliny, a także jajka i cebulę. Zapowiada się niezwykła uczta.Jeśli zdarzyło ci się kupić na święta za dużo pieczywa, nie ma zmartwienia. Bułki możesz wysuszyć i zetrzeć na bułkę tartą. Z chleba możesz zrobić zapiekane kanapki albo ciekawszą wersję zapiekanki, czyli pudding.Do przygotowania puddingu możesz też wykorzystać plasterki wędliny, która pozostała ci po świętach. Nie trzymaj jej już dłużej, bo zepsuje się i będzie niejadalna. Zawczasu przerób ją na nową, smaczną potrawę.
Interesuje was szybki i tani obiad dla całej rodziny? Proponujemy postną zapiekankę ziemniaczaną. By ją przygotować, wystarczy kilka składników i odrobina wolnego czasu. Potrawa wychodzi bardzo smaczna i sycąca. Doskonale nadaje się do odgrzewania. Postny obiad nie ogranicza się do dań z ryb. Do dyspozycji macie przede wszystkim zdrowe i tanie warzywa. Z nich można wyczarować prawdziwe cuda, np. zapiekankę. Wystarczy tylko połączyć warzywa z nabiałem i przyprawami i pyszne danie będzie gotowe dosłownie w pół godziny.
Sałatka jarzynowa w czasie świąt podawana jest prawdopodobnie do każdego polskiego stołu - nie inaczej jest w czasie Wielkanocy. Jeśli chcesz, aby jej smak nie był niczym zepsuty, wystrzegaj się dodawania do niej cebuli. Dodatek tego warzywa jest błędem, który w kilka godzin niszczy smak całej sałatki. Sałatka jarzynowa sprawia wrażenie, jakoby nie była skomplikowanym daniem. Wystarczy w końcu pokroić kilka dodatków, połączyć je z sosem i gotowe. W praktyce okazuje się, że warto poświęcić jej nieco więcej uwagi.
Poznajcie przepis na apetyczną, pieczoną karkówkę. Sekretem jej smaku jest niebywale aromatyczna przyprawa. Jaka? To majeranek, który doskonale pasuje do wieprzowiny. Nie tylko dodaje jej niepowtarzalnego smaku, ale też poprawia trawienie tego tłustawego mięsa. Na święta wiele osób piecze mięsa. Zwykle sięgamy po wieprzowinę, bo jest smaczna i niedroga. By otrzymać z niej smaczną pieczeń, tak naprawdę nie trzeba jakiś specjalnych zabiegów. Mięso wieprzowe zawiera bowiem sporo tłuszczu, które daje soczystość. Soczystość to plus, jaki daje nam tłuszcz. Jest też jednak minus — tłuste mięso jest trudniej strawne niż chude, dostarcza też więcej kalorii. By poprawić trawienie tłuszczu, warto takie mięso odpowiednio przyprawić. I tutaj doskonale sprawdza się majeranek. Nie tylko pasuje do wieprzowiny smakiem, ale też pobudza wydzielanie soków trawiennych, ułatwiając tym samym przyswojenie tego mięsa.
Sprawdź, jak zrobić postne kotlety mielone z kaszy jęczmiennej. Ten prosty przepis na jarski obiad przyda ci się być może już jutro, w Wielki Piątek. Kotlety nie zawierają grama mięsa, a wszystkie składniki do ich przygotowania znajdziesz z pewnością w kuchni. Potrawy bezmięsne cieszą się największym wzięciem w czasie postu. Niektórzy też ograniczają lub rezygnują z jedzenia mięsa ze względów zdrowotnych, a także z powodu swoich przekonań czy też dlatego, że szukają odmiany smakowej. Czym zastąpić mięso? Zwykle w miejsce mięsa wybieramy ryby. Jednak jeśli w ogóle chcemy wykluczyć pokarmy pochodzenia zwierzęcego, z pomocą przychodzą nam warzywa i przetwory zbożowe. Z nich także można przygotować smaczne i pożywne potrawy. Jedną z nich są kotlety, które można zrobić np. z kaszy jęczmiennej.
Wiecie, jak zrobić placki ziemniaczane bez tarki i blendera? Mamy niezawodny patent, który pozwoli wam zapomnieć o tarciu ziemniaków. Przygotujcie placki z gotowanych ziemniaków, a wyjdą takie, jak lubicie, czyli chrupiące z wierzchu i puszyste w środku. Zapraszamy do kuchni.Polska kuchnia ziemniakami stoi. Ziemniaki podajemy jako dodatek do obiadu, gotujemy też z nimi zupy, robimy z nich zapiekanki i placki. Te ostatnie, mają jednak jedną wadę — wymagają użycia tarki. Jeśli chcecie uniknąć tej mozolnej pracy, przygotujcie placki z gotowanych ziemniaków. Możecie tu wykorzystać ziemniaki, które zostały wam z obiadu z poprzedniego dnia. Będą smaczne i nic się nie zmarnuje.
Pasztet wielkanocny z królika jest absolutną świąteczną klasyką. Z dodatkiem boczku i włoszczyzny potrawa wyjdzie o niebo lepiej. Pasztet w takim wydaniu jest niezwykle wilgotny i ma niepowtarzalny smak. Prosty przepis zaskoczy niejednego smakosza.Mięso królicze jest bardzo delikatnym i smacznym mięsem i to właśnie z niego przygotujesz wyśmienity, wilgotny pasztet, który będzie hitem na świątecznym stole. Do pasztetu z królika dodaj również boczek, który wzmocni smak całej potrawy.Aby pasztet nie był suchy, po doprawieniu przygotowanej masy dodaj do niej jajka, a na wierzch poukładaj cienkie plastry słoniny. Słonina pod wpływem wysokiej temperatury zacznie się topić, dodatkowo nawilży danie i zapobiegnie przesuszeniu. Do pasztetu podaj sos żurawinowo- chrzanowy, idealnie komponuje się z daniem.Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkową potrawę na Wielkanoc- tu poznasz przepis na klops wielkanocny z jajkami. Będzie świetny zarówno na obiad, jak i na kolację czy śniadanie.
Na święta polecamy wam wielkanocne galaretki z kurczakiem i jajkiem. Zachwycają wybornym smakiem i pięknym wyglądem. Będą doskonałe na lekką przekąskę. Są proste do przygotowania, a najlepiej smakują, gdy są dobrze schłodzone i skropione odrobiną soku z cytryny lub octu.Wytrawne galarety są doskonały pomysłem na świąteczną przystawkę lub przekąskę. Można je zaserwować na uroczystym śniadaniu, a także przed obiadem. Świetnie prezentują się na stole, bo są kolorowe, a dodatek jajka nadaje im wielkanocnego klimatu. Musicie je w tym roku przygotować.
Zastanawialiście się, jak można wykorzystać obierki po warzywach? Mamy dla was doskonały sposób na te zdrowe resztki. Włóżcie je do garnka, zalejcie wodą i ugotujcie na nich aromatyczny bulion. Dowiedzcie się, jak dokładnie go przyrządzić i co jeszcze można zrobić z obierek. Nim dodacie marchewkę czy pietruszkę do zupy albo innej potrawy, zawsze je obieracie. A co robicie z obierkami? Pewnie lądują w koszu na śmieci? Jeśli tak, nigdy więcej tego nie róbcie. Tuż pod skórką warzyw znajduje się bowiem najwięcej wartościowych składników. Szkoda, by się marnowały. Podpowiemy wam więc, co z nich zrobić.
Lubisz cebulę, ale jest dla Ciebie za ostra? Powiemy Ci, jak usunąć goryczkę z cebuli. Mamy na to garść niezawodnych sposobów. Jeden z nich polega na zalaniu posiekanego warzywa wodą z octem i odstawieniu na godzinę. Po tym czasie cebula zyska wspaniały smak. Poznaj też inne skuteczne metody.Cebula jest zdrowa i potrafi dodać smaku niejednej potrawie. Jednak dla niektórych jest zbyt gorzka i za ostra. Czują po jej zjedzeniu dyskomfort na żołądku, a na języku pieczenie. Na szczęście są sposoby na to, by złagodzić smak cebuli i usunąć z niej niepożądaną goryczkę.
Dziś proponujemy wam maślankowe kotlety schabowe w chrupiącej panierce. Będą o niebo lepsze od tradycyjnych, bo są soczyste i bardzo chrupiące. Ich sekret tkwi w mlecznym napoju, w którym trzeba namoczyć mięso, a także w płatkach kukurydzianych, w których są panierowane kotlety. Przekonajcie się, jak doskonale smakują.Specem od kotletów schabowych z pewnością czuje się już każdy. Wszak są one smażone przynajmniej raz w tygodniu w przeciętnym, polskim domu. Jednak czasami warto coś zmienić w domowej recepturze, by przekonać się, czy oby na pewno jest idealna. Jeśli zazwyczaj tylko oprószacie plastry mięsa solą i pieprzem, a potem panierujecie je w mące, jajku i w tartej bułce, nasz przepis z pewnością was miło zaskoczy. Kotlety moczone w maślance wychodzą bowiem niezwykle soczyste, a panierka z płatków kukurydzianych daje im przyjemną chrupkość.
Dziś zdradzimy wam przepis na prosty i tani gulasz z resztek po rosole. Przygotujecie z nich wyśmienity obiad za grosze. Gulasz zrobicie raz, dwa, rodzina będzie zadowolona i nic się nie zmarnuje. Nie ma smaczniejszej i bardziej ekonomicznej potrawy niż ta.Jeśli często przyrządzacie rosół, z pewnością przejadło się już wam gotowane mięso. Jest bardzo smaczne i lekkostrawne, ale nie każdy je lubi. Co więcej, po ugotowaniu rosołu zostaje też sporo warzyw. Marchewka ma jeszcze szansę zejść jako dekoracja zupy, reszta zwykle ląduje w koszu. Od dzisiaj nigdy więcej nie popełnicie tego błędu. Nie zmarnuje się już ani mięso, ani warzywa. Z tych składników możecie przygotować wiele smacznych potraw, np. farsz do pierogów czy smaczny pasztet. Jednak gulasz z resztek po rosole jest naprawdę smacznym i pożywnym daniem. Zobaczcie, jak go zrobić.
Wiesz, jak zrobić idealny bigos? Pamiętaj o kluczowych zasadach, o których zapomina większość Polaków. Jedna z nich mówi, że bigos lubi długie gotowanie. Dlatego najlepiej gotować go kilka dni, wzbogacając o kolejne dodatki. Przestrzegaj też pozostałych zasad, a tym razem twój bigos wyjdzie idealny.Bigos to tradycyjna, polska potrawa, która jest obowiązkowym daniem na każdym świątecznym stole. Tak naprawdę smakuje o każdej porze dnia. Jest niezwykle pożywna, ponieważ oprócz kapusty zawiera również dodatek mięsa i wędlin. Każdy z pewnością ma swoją recepturę na bigos, jednak nie u każdego ta potrawa smakuje idealnie. Duże znaczenie mają dodatki i moment ich dorzucenia do bigosu. Jednak ważny jest też czas i sposób gotowania.
Poznajcie przepis na prosty pasztet jajeczny. Ten jarski smakołyk na Wielkanoc zachwyci każdego, choć nie ma w nim ani grama mięsa. Nasz pasztet jest pełen smaku i zachęca do spróbowania pięknym kolorem. Będzie idealny na śniadanie, a także na przekąskę. Przyzwyczailiśmy się, że pasztet robi się z mięsa. Z przeróżnych jego rodzajów, z dodatkiem wątróbki, nieraz też z dodatkiem warzyw, ale jednak prym wiedzie w nim mięso. My jednak postanowiliśmy odejść od tej klasyki i na Wielkanoc zaproponować wam przysmak zrobiony z jajek. Jest delikatny, wilgotny i po prostu pyszny.
Szukacie ciekawego pomysłu na obiad? Możecie zrobić proste placki z kalafiora. Są delikatne i przepyszne i stanowią silną konkurencję dla tradycyjnych placków ziemniaczanych. Mają też tę zaletę, że są od nich mniej kaloryczne. Jak je przygotować? Warzywo wystarczy zetrzeć na tarce i wymieszać z kilkoma składnikami, a potem usmażyć.Nuda w kuchni nie dla nas. Dlatego zamiast ciężkich kotletów proponujemy na dzisiejszy obiad warzywne placki. Jednak nie z kalorycznych ziemniaków, ale z lekkiego kalafiora. Takie placuszki zaskoczą was niepowtarzalnym smakiem, a przy tym nie będą zbyt tuczące. Koniecznie spróbujcie ich np. ze śmietaną i szczypiorkiem.
Cynaderki, czyli nerki wieprzowe, są specjałem, o którym nie warto zapominać. W wyrazistym sosie cebulowym będą wyjątkowo smakowite i skuszą nawet największych sceptyków. Sprawdźcie nasz przepis i spróbujcie. Jest spora szansa, że będziecie się zastanawiali, dlaczego dotychczas unikaliście jedzenia podrobów.Cynaderki znają wszyscy amatorzy podrobów. Delikatny specjał zanurzony w aromatycznym cebulowym sosie z pewnością skusi nie tylko tych już przekonanych. Jego przyrządzenie nie jest bardzo skomplikowane, a efekt jest wart włożonego wysiłku. Przekonajcie się sami.
Co przygotować na obiad? A może wyborne kotlety rybne? To niewątpliwa konkurencja dla mielonych i schabowych. Kotlety rybne wyróżniają się jednak lekką konsystencją i niepowtarzalnym smakiem. Możesz je podać z ziemniakami lub z frytkami i z dużą porcją surówki.Najpopularniejsze na naszych stołach są kotlety schabowe i mielone. Jednak jedzone zbyt często każdemu mogą się znudzić, a poza tym mięsa nie powinniśmy jeść codziennie. Na szczęście wielbiciele kotletów mogą je przygotować także z innych składników, na przykład z filetów rybnych. To będzie prawdziwa odmiana smakowa.
Oto wielkanocna sałatka z buraków i imbiru. Jest intensywna w smaku i bardzo aromatyczna, a na dodatek prosta do przygotowania. Buraki wystarczy tylko zetrzeć i wymieszać z pikantnym imbirem. Taka sałatka będzie doskonałym dodatkiem do świątecznych dań obiadowych, a nawet do zimnych wędlin.Na Wielkanocnych stołach nie może zabraknąć sałatek. Z pewnością tradycyjnej jarzynowej, a także sałatki z nowalijkami. Jednak jeśli myślicie o sałatce, którą możecie też podać do obiadu, to ta z buraka będzie idealna. Zwłaszcza że ma dodatki zaostrzające smak i pobudzające apetyt.
Polecamy prosty przepis na kultowe kartacze. Mają smak jak sprzed lat i z pewnością warto go sobie przypomnieć, bo wiele osób zapomniało już o tym rarytasie. A szkoda, bo jest smaczny i pożywny i będzie doskonałą odmianą od kotletów i mięs duszonych.Kartacze to popularne na Podlasiu kluski ziemniaczane z mięsnym nadzieniem. Przypominają nieco pyzy, ale są od nich większe. Doskonale smakują okraszone zrumienionym boczkiem lub podsmażoną cebulką. Będą idealne na obiad dla całej rodziny.
Polecamy przepis na tani i prosty obiad. Są nim delikatne i soczyste pulpety w sosie koperkowym. Jeden sprytny patent sprawi, że pulpety będą bardzo delikatne i dosłownie rozpłyną się w ustach. Wystarczy, że nie zdecydujemy się na wcześniejsze podsmażenie pulpetów. Podaj je, z czym lubisz — z ryżem, kaszą, ziemniakami lub makaronem. Z mięsa mielonego można przygotować nie tylko kotlety, ale też pulpety. Są one delikatniejsze i lżej strawne, głównie dlatego, że nie są smażone. Ten patent sprawia też, że pulpety dosłownie rozpływają się w ustach. Gwarantujemy, że taki obiad pokochają dorośli i dzieci.
Farbowanie jajek na Wielkanoc wywołuje same pozytywne emocje i jest momentem, w którym można przyjemnie spędzić czas ze swoimi dziećmi. Zamiast barwić je sklepową chemią, warto wybrać naturalne metody. Jedna z nich polega na wygotowaniu poszatkowanej czerwonej kapusty i wymoczeniu jajek w pozostałej wodzie. W taki sposób jajka uzyskają piękną, niebieską barwę. Farbowanie jajek na Wielkanoc naturalnymi i domowymi metodami jest wyjątkowo proste, a przy okazji można w taki sposób spożytkować odpadki, takie jak łupiny po cebuli. Barwienie pisanek można przeprowadzić dwojako - gotować jajka razem ze składnikami barwiącymi lub wymoczyć je w wygotowanym roztworze. Wybór należy do Ciebie.
Sałatka jarzynowa należy do ulubionych dań wielu smakoszy. Przyrządzanie jej w każdym domu wygląda nieco inaczej. Są jednak składniki, które potrafią znacząco zmienić smak specjału. Zdaniem Magdy Gessler cebula jest jednym z nich. Gwiazda uważa, że dodawanie jej do jarzynowej jest ogromnym błędem, który popełnia wielu Polaków.Sałatkę jarzynową tradycyjnie przygotowywało się z warzyw z rosołu, a kompozycji dopełniały ziemniaki, ogórek kiszony i majonez. W wielu domach dodaje się też cebulę. Zdaniem kulinarnych autorytetów takie postępowanie to duży błąd.