Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Sól

Sól

kuski ziemniaczane
24.01.2022 01:00 Jak przygotować kluski ziemniaczane z twarogiem?

Poznajesz specjał ze zdjęcia? Dawniej wszyscy się nim zajadali. Zobacz, jak przygotować kluski ziemniaczane z twarogiem — zdradzamy najlepszą recepturę. Są idealne na kolację, sprawdzą się też jako bezmięsne danie obiadowe. Smakują wyśmienicie, a zrobisz je z prostych i tanich składników. Domowe kluski są dobrym pomysłem na kolację, a nawet na obiad. Zwłaszcza jeśli są to kluski ziemniaczane. Doskonale smakują posypane twarogiem, a jeśli chcesz, by stały się bardziej pożywne, możesz je dodatkowo okrasić zrumienionym boczkiem.

racuchy
24.01.2022 01:00 Obłędnie puszyste racuchy bez jajek

Idealne racuchy powinny być miękkie i pulchne. Efekt ten zapewnia dodatek spulchniacza. A czy da się zrobić puszyste racuchy bez jajek? Jak się okazuje, jest to możliwe. Taka opcja z pewnością będzie rozwiązaniem, gdy właśnie zabraknie ci jajek lub gdy po prostu nie możesz ich jeść.By przygotować racuchy, potrzebujesz zwykle mąki, jajek, mleka i spulchniacza. Okazuje się jednak, że pyszne racuchy można zrobić nawet bez dodatku jajek. Sam spulchniacz najwyraźniej robi tu największą robotę, bo racuchy są puszyste i trudno zauważyć, że jakiegoś składnika w nich brakuje. Każdy powinien zapamiętać, że woda, w której rozpuszczane są drożdże, musi być podgrzana. Dopiero wówczas nasze racuchy będą należycie puszyste.

smażenie jajecznicy
18.01.2022 01:00 Czego nie robić podczas przyrządzania jajecznicy?

Przygotowanie jajecznicy jest niby banalnie proste, jednak mogą nas spotkać niesmaczne niespodzianki. Niektórzy z nas popełniają co najmniej jeden błąd, który źle wpływa na smak i konsystencję tej potrawy. Sprawdź więc, czego nie robić podczas przyrządzania jajecznicy. Najgorszym błędem jest wbijanie jajek wprost na patelnię. Jajecznica jest jedną z najprostszych potraw, którą chętnie zjadamy na śniadanie. Wystarczy bowiem rozbić jajka i smażyć je patelni do odpowiedniego ścięcia. I pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że wykonując te proste czynności, można popełnić wiele błędów. Jakich? Na przykład takich, że lepiej nie wybijać jajek bezpośrednio na rozgrzaną patelnię. Dowiedz się dlaczego.

jarmuż
17.01.2022 01:00 Dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować?

Jarmuż nie jest zbyt popularny w naszej kuchni. Co prawda coraz częściej można go kupić, jednak nie bardzo wiemy, jak go przyrządzić. Dlatego dziś powiemy wam, dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować. Dowiecie się też, jak w prosty sposób zrobić z tego cennego warzywa pyszny dodatek do obiadu. Jarmuż jest odmianą kapusty. Charakteryzuje się długimi, ciemnozielonymi, mocno pofałdowanymi liśćmi. Są one dosyć twarde, a dzięki temu trwałe i łatwe w przechowywaniu. Jarmuż najlepiej trzymać w lodówce, ale można go też zamrozić. Warzywo to dobrze bowiem znosi temperaturę nawet do -15 st. C. Zbiera się je jesienią, a nawet zimą.

brukselka
15.01.2022 01:00 Jak przygotować brukselkę, aby zachwycała nas swoim smakiem?

O tym, że brukselka jest bardzo zdrowa, słyszało pewnie wielu z was. Jednak i tak, mało kto sięga po tę drobną kapustę. Dlaczego? Jej przygotowanie jest niby proste, ale efekt nie zawsze zadowala. Dlatego dziś powiemy wam, jak przygotować brukselkę, aby zachwycała nas swoim smakiem. Tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na jeden szczegół. Kapusta brukselska, czyli inaczej brukselka to zimowa odmiana kapusty. Jest to też najdrobniejsza z kapust. Małe jej główki wyrastają w dużej ilości na dość grubej łodydze. Kapusta ta dobrze znosi przechowywanie, doskonale nadaje się do gotowania, zapiekania i smażenia.Brukselka, jako warzywo ciemnozielone, ma wysoką wartość odżywczą. Przede wszystkim zawiera dużo beta-karotenu, witamin C, E i K, a także magnezu, potasu, fosforu i wapnia. Za sprawą tych składników korzystnie wpływa na układ odpornościowy, poprawia pracę serca i trawienie. Ułatwia też oczyszczanie organizmu z toksyn.

gotowanie ziemniaków
13.01.2022 01:00 Ziemniaki należy wrzucać do zimnej wody czy na wrzątek?

Ziemniaki są w Polsce najpopularniejszym dodatkiem do obiadu. Zwykle podajemy je gotowane, bo takie ich przygotowanie jest najłatwiejsze. Czy jednak wiecie, jak powinno się je gotować? Czy ziemniaki należy wrzucać do zimnej wody, czy na wrzątek? Zwróć też uwagę na odmianę ziemniaków, bo nie każde nadają się do gotowania. Ziemniaki obiadowe można przygotować na wiele sposobów. Zwykle je gotujemy, ale można je też smażyć albo piec. Gotowanie ziemniaków jest najłatwiejszym rozwiązaniem, bo ziemniaki wystarczy tylko obrać i ugotować. Takie ziemniaki są lekkostrawne i dość neutralne w smaku. Doskonale pasują do wielu dań. Jeśli chcesz podać gotowane ziemniaki do obiadu, zwróć też uwagę na ich odmianę. Jeśli wybierzesz ziemniaki typu A, po ugotowaniu będą zwięzłe i dość twarde. Te lepiej wykorzystaj do sałatki. Ziemniaki typu C, zawierają najwięcej skrobi i w czasie gotowania najprawdopodobniej się rozpadną. Na talerzu nie będą się więc prezentować zbyt elegancko, za to do klusek będą jak znalazł. Najbardziej uniwersalne w zastosowaniu będą ziemniaki typu B. Po ugotowaniu powinny być miękkie, ale nie rozsypujące się.

wątróbka
10.01.2022 01:00 Jak przyrządzić wątróbkę, żeby nie była gorzka i twarda?

Wątróbka jest jednym z najpopularniejszych podrobów. Dodaje się ją np. do pasztetów, ale można też smażyć i serwować jako samodzielne danie. Dziś powiemy wam, jak przyrządzić wątróbkę, żeby nie była gorzka i twarda. Odpowiednio przygotowana zachwyci was kremową konsystencją i delikatnym smakiem.Wątróbkę jada się zwykle cielęcą, wieprzową lub drobiową. Cielęca, niestety kosztuje jak prawdziwy rarytas. Usmażenie smacznej wątróbki wieprzowej nie jest zbyt proste. Za to wątróbka drobiowa, jest dość łatwa w przygotowaniu. Jednak do przygotowania każdej smacznej wątróbki potrzebna jest odrobina wiedzy. I właśnie teraz ją przekażemy.

czarne kluski
10.01.2022 01:00 Najlepszy, oryginalny przepis na niezapomniane czarne kluski

Jeśli lubisz ziemniaki, z pewnością przepadasz też za ziemniaczanymi kluskami. Jest ich kilka rodzajów. Niektóre robi się z ziemniaków gotowanych, inne z surowych, a jeszcze inne z połączenia jednych i drugich. Dziś podamy wam najlepszy, oryginalny przepis na niezapomniane czarne kluski.Czarne kluski czy inaczej pyzy, to kluski wywodzące się ze Śląska. Swą nazwę zawdzięczają ciemnej barwie, a tę z kolei dodatkowi surowych ziemniaków. Surowe ziemniaki po starciu utleniają się, przybierając ciemno-szarą barwę. Choć kolor tych klusek może nie jest wyjątkowo apetyczny, to kluski są naprawdę bardzo smaczne. Zobacz, jak je zrobić.

przypalony garnek
08.01.2022 01:00 Jak najszybciej wyczyścić przypalony garnek?

W kuchni o przypalenie garnka wcale nietrudno. Wystarczy chwila zagapienia, zwłaszcza jeśli w środku gotuje się właśnie potrawa lubiąca przywierać do dna. A wiecie jak najszybciej wyczyścić przypalony garnek? Mamy na to kilka domowych sposobów. Dzięki nim twoje garnki znów będą jak nowe i to bez rujnowania się na specjalne środki czyszczące. W ostatnich latach w naszych kuchniach sporo się zmieniło. Coraz rzadziej spotyka się w nich garnki emaliowane, nie mówiąc już o aluminiowych. Teraz dominują naczynia ze stali nierdzewnej, które są wytrzymałe i mało wrażliwe na uszkodzenia. Również bez problemu można z nich usunąć ślady przypalenizny. W sklepach z chemią gospodarczą możesz kupić specjalne środki przeznaczone do czyszczenia przypalonych garnków. Jednak nie są one tanie, mocno pachną i potrafią drażnić skórę, oczy i drogi oddechowe. Dlatego bezpieczniej jest skorzystać z domowych sposobów na usuwanie przypalenizny.

czyszczenie piekarnika
07.01.2022 01:00 Jak wyczyścić piekarnik za pomocą soli?

Mówi się, że czysty piekarnik mają tylko ci, którzy z niego nie korzystają. Jednak dla żadnej pani domu zapuszczony, kuchenny sprzęt nie jest chlubą. Dziś podpowiemy wam jak wyczyścić piekarnik bez użycia chemicznych środków, a za pomocą soli. Rozsyp ją w piekarniku i włącz grzanie, a zobaczysz kosmiczną zmianę. Będzie tanio, ekologicznie i skutecznie. Choć w sklepach bez problemu można kupić środki wyspecjalizowane w usuwaniu tłuszczu, przypaleń czy rdzy, to jednak nie należą one do najtańszych. A co więcej, użyta w nich chemia jest bardzo silna. Może podrażniać drogi oddechowe i skórę i intensywnie pachnie. Jeśli więc chcesz wyczyścić piekarnik skutecznie, ale bez skutków ubocznych, sięgnij po sól.

dyniowe kluski śląskie
04.01.2022 01:00 Słoneczne, zniewalające smakiem kluski śląskie z dynią

Jeśli chcecie zrobić na obiad coś nieoczywistego i smacznego, mamy dla was dobry pomysł. Przygotujcie kluski śląskie z dynią. Ich słoneczny kolor rozjaśni ten ponury dzień, a smak klusek będzie po prostu zniewalający. Koniecznie przetestujcie naszą recepturę i zaskoczcie domowników.Dynia jest warzywem zdrowym i smacznym, choć wciąż dość mało popularnym na naszych stołach. Zwykle gotujemy z niej zupę, czasem też pieczemy ją z nadzieniem lub tylko ziołami. Jednak bardzo prosto można zrobić z niej purée, które będzie świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju ciast. Również tych na kluski.

Projekt bez tytułu - 2022-01-01T003942.011
31.12.2021 01:00 Idealny na kaca domowy napój na bazie soku z cytryny

Pijąc alkohol, czujemy się rozluźnieni i zrelaksowani, jednak potem czeka nas ciężki czas. Następnego dnia budzimy się z bólem i zawrotami głowy, jesteśmy zmęczeni, a nasze mięśnie drżą. Jak najszybciej wrócić do dobrej formy? Przygotuj sobie idealny na kaca domowy napój na bazie soku z cytryny. Choć pijąc alkohol, mamy wrażenie, że się nawadniamy, to jednak jest odwrotnie. Alkohol sprzyja bowiem wypłukiwaniu z organizmu cennych składników. Odwadniając się, tracimy też elektrolity, które są potrzebne do normalnego funkcjonowania organów i całego ciała. Dlatego najlepszym pomysłem na dzień po przepiciu, jest szybkie nawodnienie organizmu. Sięgnij więc po wodę, najlepiej wzbogaconą w składniki, które przyspieszą oczyszczanie organizmu z toksyn.

domowe chipsy
30.12.2021 01:00 Domowe chipsy ziemniaczane z piekarnika. Idealna przekąska na Sylwestra

Chipsy są jedną z tych przekąsek, bez których nie obędzie się żadna młodzieżowa impreza. Niektórzy mają jednak obiekcje, bo wiadomo, chipsy zawierają dużo kalorii i mało zdrowia. I tu przychodzimy z dobrym rozwiązaniem — przygotujcie domowe chipsy ziemniaczane z piekarnika. W ten sposób powstanie zdrowsza, bo mniej tłusta przekąska idealna na Sylwestra. Zaserwowanie gotowych chipsów to bardzo prosta sprawa. Wystarczy kupić torebkę i wsypać do miseczki. Jednak, jeśli chcecie zaskoczyć swych gości czymś przygotowanym specjalnie dla nich, możecie zrobić np. domowe chipsy. Nie jest to wcale trudne, a można się w nich naprawdę rozsmakować. Zwłaszcza że możecie je przyprawić tak, jak lubicie.

gotowana brukselka
28.12.2021 01:00 Jak ugotować brukselkę bez goryczki?

Brukselka jest typowo zimowym warzywem. I choć właśnie teraz przypada jej szczyt sezonu, dość rzadko gości na naszych stołach. Jedną z przyczyn jest gorzkawy smak warzywa. A wiesz jak ugotować brukselkę bez goryczki? Tak naprawdę to nic trudnego. Trzeba tylko pamiętać o kilku szczegółach. Kapusta brukselka wyróżnia się rozmiarem i wartością odżywczą. W porównaniu do innych kapust jest malutka, natomiast bije swoje siostry na głowę, jeśli chodzi o zawartość cennych składników. Jest bogata w sole mineralne i witaminy. A i konsystencję ma bardzo ciekawą. Po ugotowaniu lub upieczeniu jej główki zjada się z przyjemnością.

czyszczenie lodówki
27.12.2021 01:00 Jak skutecznie wyczyścić lodówkę?

Lodówka jest niewątpliwym centrum każdej kuchni. Właśnie w niej przechowujemy zapasy najbardziej wrażliwej na psucie się żywności. A ponieważ sprzęt ten ma kontakt z jedzeniem, ważne jest, by był utrzymywany w czystości. Dziś powiemy jak skutecznie wyczyścić lodówkę, nie używając silnych, chemicznych środków. Potrzebna będzie woda, ocet, sól i sok z cytryny.Jak pokazują badania, spośród wszystkich sprzętów kuchennych, to właśnie lodówka jest najbardziej podatna na rozwój drobnoustrojów. Najwięcej niepożądanej mikroflory pojawia się w szufladach na owoce i warzywa i na półkach, na których przechowujemy mięso.A jak wykazały amerykańskie badania, tylko ok. 44 proc. lodówek czyszczonych jest raz w miesiącu, a aż 22 proc. tylko raz w roku. To zdecydowanie za rzadko, by nasza żywność mogła czuć się w lodówce bezpiecznie. Dziś powiemy wam, jak skutecznie wyczyścić lodówkę i to bez używania silnych, gotowych detergentów. Dzięki temu wasza lodówka będzie lśniła czystością, ładnie pachniała i sprawniej pracowała.

Projekt bez tytułu (3)
26.12.2021 01:00 Jak doczyścić naczynie żaroodporne?

Naczynia żaroodporne są bardzo pomocne w kuchni. Chętnie pieczemy w nich i zapiekamy, bo można w nich serwować dania na stół, a także przechowywać potrawy. Niestety, nietrudno o to, by na ich powierzchni przypalił się tłuszcz lub resztki jedzenia. A wiesz, jak doczyścić naczynie żaroodporne? Mamy na to swoje sposoby.Naczynia żaroodporne mogą być z hartowanego szkła lub ceramiki. Na jednych i na drugich łatwo o zapieczenie sosu czy tłuszczu do takiego stopnia, że trudno je potem usunąć. Szklane, przezroczyste naczynia łatwo jest też porysować, lepiej więc nie używać druciaków i innych szorstkich powierzchni. A już z całą pewnością przypalenizny nie należy skrobać nożem.

omlet
22.12.2021 01:00 Jak zrobić puszysty omlet bez proszku do pieczenia?

Masz ochotę na niezwykłe, pyszne śniadanie? Jeśli lubisz jajka, proponujemy omlet. Możesz go zjeść na słodko, np. z dżemem lub na wytrawnie, np. z wędzonym łososiem. Podpowiemy ci jak zrobić puszysty omlet bez proszku do pieczenia. Wyjdzie taki, jeśli będziesz pamiętać o jednej zasadzie.Omlet łączy w sobie cechy jajecznicy i naleśnika. Z jednej strony, do jego przygotowania można użyć wyłącznie jajek, z drugiej — po rozmieszaniu, masę wylewa się na patelnię i smaży niczym naleśnik. Omlet kusi swą lekkością i puszystości, a zadowoli w równym stopniu wielbicieli słodkich i wytrawnych dodatków. Tak bowiem, jak naleśnik, omlet możesz zjeść z tym, co lubisz.

przypalony garnek
21.12.2021 01:00 Jak uratować przypalony garnek? Mamy 3 niezawodne sposoby

O przypalenie garnka nie jest trudno. Zwłaszcza jeśli w tym samym czasie robisz jednocześnie kilka rzeczy. Gdy więc zdarzy cię przypalić garnek, nie skrob przypalonych resztek jedzenia, bo zniszczysz naczynie. W zamian za to zastosuj jeden z naszych trzech niezawodnych sposobów na uratowanie garnka. Swąd spalenizny i czarne dno garnka są następstwem przypalenia potrawy. Najchętniej wyrzucilibyśmy taki garnek, bo wyczyścić go jest dość trudno. W pierwszym odruchu zaczynamy zwykle zeskrobywać resztki jedzenia ostrymi narzędziami. Jednak w ten sposób można jedynie porysować dno i sprawić, że garnek zostanie nieodwracalnie zniszczony. Na szczęście są lepsze metody, dzięki którym naczynie znów będzie wyglądać jak nowe. Zwłaszcza jeśli jest wykonane ze stali nierdzewnej. Emaliowane garnki przypalenie często niszczy już nieodwracalnie.

cebula
19.12.2021 01:00 Jak zmiękczyć cebulę do śledzi?

Niedługo Wigilia i na waszych stołach z pewnością pojawi się śledź. Wystąpi w różnych kompozycjach, ale z pewnością w większości domów będzie to śledź z cebulą. A wiesz, jak zmiękczyć cebulę do śledzi? Tak, by była delikatniejsza i nie różniła się bardzo konsystencją od samej ryby?Choć śledzie lubią różne dodatki, to cebula smakuje z nimi wybornie. Nawet jeśli dodajesz do nich buraka, jabłko czy grzyby, to zawsze w towarzystwie cebuli. Warzywo to dzięki swojej pikantności, soczystości i aromatowi potrafi podnieść smak wielu dań, również tych śledziowych. Zobacz, w jaki sposób możesz zmiękczyć cebulę, dzięki czemu potrawa ze śledzia będzie smaczniejsza.

śledzie
12.12.2021 01:00 W czym moczyć śledzie, aby pozbyć się nadmiaru soli?

Z cebulą, w śmietanie, oleju czy occie. Śledzie można przygotować na wiele sposobów. Jednak zanim zamienicie je w pyszną potrawę, musicie przeprowadzić czynności wstępne, a więc usunąć z nich część soli. A wiecie, w czym moczyć śledzie, aby pozbyć się nadmiaru soli? Już wyjaśniamy i podpowiadamy.Zazwyczaj kupujemy śledzie solone. Ta metoda utrwalania jest dla śledzi bardzo popularna i daje rybę, którą można przygotować na wiele sposobów. Oczywiście po uprzednim jej odsoleniu, bo ilość soli stosowana w celach konserwujących jest w tym przypadku naprawdę duża. Solone śledzie prosto z beczki czy wiaderka są w zasadzie nie zjadliwe, a z całą pewnością niezbyt smaczne i mało zdrowe.

Zmywanie bez płynu
10.12.2021 01:00 Czym zastąpić płyn do zmywania naczyń?

Płyn do mycia naczyń się skończył, a wy potrzebujecie umyć talerze? Nie musicie w popłochu biec do sklepu. Istnieją skuteczne sposoby, na usuniecie zabrudzeń bez tego produktu. Spróbujcie użyć soku z cytryny, octu i soli. Efekty takiego zmywania przyjemnie was zaskoczą. Radziliśmy wam już, jakich naczyń lepiej nie myć w zmywarce. Podpowiadaliśmy też, jak włożenie gąbki do mycia naczyń może zmienić sytuacje produktów w lodówce. Tym razem zdradzamy sprawdzone patenty na umycie naczyń bez gotowego płynu z marketu. Zajrzyjcie do swoich szafek i przetestujcie domowe mikstury.

Carpaccio z buraka
09.12.2021 01:00 Ekspresowe carpaccio z buraków

Carpaccio z buraków zawsze prezentuje się wyjątkowo apetycznie i jest również zdrowym zamiennikiem dla klasycznego mięsnego carpaccio. Kluczem do zrobienia tej sałatki w kilka chwil, jest wcześniejsze upieczenie buraków lub kupienie ugotowanych bulw. Dzięki temu oszczędza się dużo czasu na przygotowanie i można się cieszyć smakiem potrawy praktycznie natychmiast. Carpaccio z buraków zostało opracowane jako zamiennik dla carpaccio z wołowiny, czyli bardzo cienko pokrojonej polędwicy z dodatkami. Najczęściej serwuje się je jako przystawka przed głównym daniem, aby zwiększyć apetyt i pobudzić żołądek do wzmożonej pracy. Do buraków świetnie pasuje ser twarogowy z mleka koziego. Taki nabiał ma znacznie mocniejszy aromat i smak niż z mleka krowiego, więc warto mieć to na uwadze i nakładać odrobinę mniej, niż zwykłego sera. Dodatkowo pestki dyni można uprażyć na patelni, co wzmocni ich smak i zwiększy chrupkość.

Deska podczas czyszczenia w zlewie
08.12.2021 01:00 Jak dbać o deskę do krojenia?

Z desek do krojenia korzysta się praktycznie codziennie, dlatego szybko ulegają zabrudzeniom oraz uszkodzeniom. Aby wydłużyć ich przydatność, warto stosować pewne środki konserwacyjne, które zapobiegną zbyt szybkiemu niszczeniu, a także dokładnie wyczyszczą powierzchnie desek. Jeśli borykasz się z deską o intensywnym zapachu czy z tłustymi plamami, posyp ją solą i skrop sokiem z cytryny, a zanieczyszczenia będą łatwe do wyczyszczenia. Deski do krojenia mogą być zrobione z najróżniejszych surowców, zaczynając od drewna czy plastiku, kończąc na szkle, a nawet marmurze. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak dzisiaj zajmiemy się najlepszymi metodami do pielęgnacji i czyszczenia desek. Większość z nas po użyciu deski, po prostu zmywa ją gąbką i płynem do naczyń w zlewie. Niekiedy zabrudzenia są jednak zbyt silne, aby owa metoda zadziałała. Dlatego poniżej prezentujemy sposoby na wyczyszczenie, a także konserwacje desek do krojenia. Warto je znać, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie kilku groszy na kupnie nowych desek.

smażenie
07.12.2021 01:00 Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Tłuszcz pryskający w czasie smażenia, nie jest niczym przyjemnym. Może nas poparzyć i poplamić nasze ubranie, a także pobrudzić wszystko dookoła. Na szczęście znamy sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni. Gdy go zastosujecie raz, z pewnością zapamiętacie na zawsze. Smażymy często, bo to szybka metoda przyrządzania potraw. Jednak nieraz w czasie smażenia kotletów czy placków tłuszcz pryska dookoła. A już największy rozmach ma przy smażeniu wątróbki czy ryby. Wtedy na kuchni potrafi pojawić się prawdziwa, tłuszczowa kanonada.Winowajcą tej sytuacji jest woda. To jej kropelki, w zderzeniu z rozgrzanym tłuszczem wystrzeliwują, pociągając za sobą również tłuszcz. Dlatego, żeby zapobiec pryskaniu tłuszczu, trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu patelni, a także smażonego produktu.

smażenie rosti
02.12.2021 01:00 Niezawodny przepis na obłędnie chrupiące placki ziemniaczane

Udane placki ziemniaczane muszą być chrupiące. Nikt nie zachwyci się ich smakiem, jeśli będą miękkie i sprężyste. Jeśli chcesz, żeby twoje placki ziemniaczane były zawsze obłędnie chrupiące, sięgnij po nasz niezawodny przepis. Podpowiemy ci, jak w prosty sposób możesz osiągnąć ten efekt. Na chrupkość placków ziemniaczanych wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze, odmiana użytych ziemniaków. Na placki najlepsze są ziemniaki, które mają dużo skrobi, np. Bryza, Ibis, Gustaw. Po drugie, istotny jest też sposób ich smażenia. Musisz użyć sporo oleju i kłaść porcje ciasta, gdy jest już dość dobrze rozgrzany. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest też stopień rozdrobnienia ziemniaków. Jak dowodzą Szwajcarzy, grubiej starte ziemniaki dają większą szansę na chrupkość placków. Dlatego właśnie ścierają ziemniaki na dużych oczkach i smażą z nich pyszne rösti.

zupa
30.11.2021 01:00 Czego lepiej nie dodawać do rozgrzewających zup?

Zupa jest doskonałym daniem na chłodne dni. Dobrze syci i rozgrzewa. Ale jakoś tak dziwnie się składa, że zwykle wiosną ważymy więcej niż jesienią. Oczywiście mniej się ruszamy niż latem, mamy też większą ochotę na pożywniejsze potrawy. Wśród nich są też zupy, które w chłodniejszych miesiącach zwykle gotujemy bardziej treściwe. A wiesz czego lepiej nie dodawać do rozgrzewających zup? Nawet jeśli nie jesteś właśnie na diecie odchudzającej, możesz zwracać uwagę na kaloryczność potraw. Zwłaszcza teraz, jesienią i zimą, kiedy mniej się ruszasz niż w cieplejszych miesiącach. Nadmiar kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, ale też źle wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Robert Makłowicz, krokiety ziemniaczane
29.11.2021 01:00 Świąteczne krokiety ziemniaczane bez zawijania od Roberta Makłowicza

Jeśli chcesz zaskoczyć gości nowym, polskim daniem, mamy dla ciebie przepis. Przygotuj świąteczne krokiety ziemniaczane bez zawijania. Recepturę na nie zdradził Robert Makłowicz. Sięga ona lat przedwojennych, kiedy to krokiety serwowano do wigilijnej kapusty z grzybami. Robert Makłowicz jest niewątpliwym znawcą kuchni polskiej i nie tylko. Poza tym jako smakosz, chętnie testuje nowe przepisy. Mało kto pomyślałby o tym, że kapustę z grzybami można podać na wigilijny stół z ziemniaczanymi krokietami. I rzeczywiście danie smakuje niecodziennie, ale nadzwyczaj dobrze. Jednak krokiety przygotowane według przepisu Makłowicza można też serwować do obiadowych mięs. Przepis na krokiety zaczerpnęliśmy z kanału Roberta Makłowicza znajdującego się na YouTube.

sól
29.11.2021 01:00 Czym zastąpić sól w potrawach?

Sól dodaje potrawom smaku, bez niej są one mało wyraziste i mdłe. Jednak nietrudno o nadmiar soli w naszej diecie, bo znajduje się ona w wielu produktach spożywczych i gotowych daniach. A jej nadmiar niestety szkodzi zdrowiu. Warto więc zastanowić się czym zastąpić sól w potrawach. Z pozoru wydaje się, że mamy kontrolę nad ilością zjadanej soli. Wystarczy bowiem trochę mniej posolić zupę czy kotlety, a ilość sodu w naszej diecie drastycznie spadnie. Jednak niestety sól zjadamy też wraz z wędlinami, serami, pieczywem, konserwami czy inną, bardziej przetworzoną żywnością. Sól jest dodatkiem smakowym, ale też konserwującym. Stąd rzeczywiście nie brakuje jej w gotowych sosach czy daniach. Głównym składnikiem soli jest sód, którego nadmiar w diecie przyczynia się do podnoszenia ciśnienia krwi i nadmiernie obciąża nerki. Dziennie powinniśmy wraz z pokarmem spożywać nie więcej niż płaską łyżeczkę soli. Jak jednak wykazują badania, zwykle zjadamy jej 2-3 razy więcej. Czas więc pomyśleć o zdrowiu i wprowadzić zmiany do diety.