Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Sól

Sól

czyszczenie lodówki
26.03.2022 18:20 Jak wyczyścić lodówkę domowymi metodami? Garść skutecznych porad

Wiecie, jak wyczyścić lodówkę domowymi metodami? Podamy wam garść skutecznych porad, dzięki którym ten kuchenny sprzęt nabierze blasku jak nigdy dotąd. Tak naprawdę wystarczy połączyć trzy produkty, które z pewnością każdy z was ma w domu. Jednym z nich jest niezawodny ocet. Poznajcie też inne skuteczne środki.Lodówka jest sprzętem kuchennym, bez którego nie wyobrażamy sobie funkcjonowania. To właśnie ona sprawia, że nie musimy chodzić po zakupy codziennie, bo skutecznie przedłuża świeżość produktów spożywczych. Jednak, by lodówka gwarantowała świeżość żywności, sama musi być czysta. A oto już musimy zadbać my. Jak to zrobić skutecznie i bez zbędnej chemii? Podpowiemy wam, po jakie składniki najlepiej sięgnąć.

Czyszczenie piekarnika
24.03.2022 01:00 Jak wyczyścić piekarnik za pomocą zwykłej soli kuchennej?

Zabrudzenia w piekarniku zbierają się bardzo łatwo i w krótkim czasie nawet niewielkie zacieki stają się dużym wyzwaniem do wyczyszczenia. Zamiast sięgać po chemię, można skorzystać z naturalnych domowych środków czystości - takich jak sól kuchenna. Niżej wyjawiamy jak zabrać się za posprzątanie urządzenia z jej pomocą. Piekarnik z biegiem czasu naturalnie pokrywa się od wewnątrz trudną w usunięciu warstwą brudu. Wysoka temperatura zapieka tłuszcz i resztki jedzenia, które tworzą twardą skorupę. Regularne sprzątanie urządzenia pozwala zachować go w nieskazitelnej czystości, co wydłuża jego żywotność i poprawia funkcjonalność. Nie polecamy jednak kupować w tym celu sklepowej chemii, gdyż pod ręką masz wystarczająco skuteczne naturalne środki czystości.

Gotowanie ziemniaków potrwa chwilę
23.03.2022 01:00 Jak szybko ugotować ziemniaki? Będą gotowe nawet w 10 minut

Dziś zdradzimy wam, jak szybko ugotować ziemniaki. Dzięki sprytnemu trickowi będą gotowe nawet w 10 minut. Nie musisz rezygnować z ulubionego, rodzinnego dodatku do obiadu, nawet jeśli masz mało czasu na gotowanie. Wystarczy, że do wody dodasz łyżkę popularnego produktu. Mowa o maśle lub margarynie. Jednak to nie jedyny sposób na przyśpieszenie gotowania.Gotowane ziemniaki są najpopularniejszym dodatkiem do obiadu w polskich domach. Nie wyobrażamy sobie nie podać ich do kotletów mielonych, schabowych czy smażonej ryby. Czasem jednak, gdy mamy mało czasu na obieranie i gotowanie, rezygnujemy z ziemniaków na rzecz ryżu, kaszy czy makaronu.Dziś jednak zdradzimy wam prosty patent, dzięki któremu do ugotowania ziemniaków wystarczy zaledwie 10 minut. Mniej więcej tyle samo gotuje się makaron czy kasza.

kluski śląskie
17.03.2022 01:00 Kultowe kluski śląskie bez dodatku jajka. Przepis inny niż wszystkie

Lubicie kluski śląskie? Poznajcie przepis inny niż wszystkie — na kultowe kluski śląskie bez dodatku jajka. Kluski wychodzą doskonałe i nie rozpadają się w czasie gotowania, a przewidziane do nich jajko możecie wykorzystać do innej potrawy. Będzie smacznie i ekonomicznie.Kluski śląskie należą do jednych z najsmaczniejszych i najbardziej eleganckich klusek ziemniaczanych. Ich apetyczny kształt sprawia, że są serwowane nawet na uroczystych obiadach. Do tego smakują doskonale i są proste do zrobienia.

podpłomyki
13.03.2022 01:00 Jak zrobić podpłomyki niczym za dawnych lat? Mamy klasyczny przepis

Poznajesz smakołyk ze zdjęcia? Dawniej każdy się nim zajadał. Sprawdź, jak zrobić podpłomyki niczym za dawnych lat. Mamy na nie klasyczny przepis. Podpłomyki przygotujesz w mgnieniu oka, a składniki na nie z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.Podpłomyki to płaskie chlebki, które można przygotować szybko i bez wyszukanych składników. Kiedyś wypiekało się je na blasze węglowej kuchni, dziś można to zrobić w piekarniku lub jeszcze szybciej — na patelni. Podpłomyki możesz przygotować, gdy zabraknie ci w domu tradycyjnego chleba lub wtedy, gdy będziesz mieć ochotę na małą odmianę. Zwykle do ciasta na podpłomyki nie dodaje się żadnych spulchniaczy, jednak jeśli wsypiecie trochę proszku do pieczenia, wyjdą bardziej puszyste.

bakłażan
11.03.2022 01:00 Co zrobić żeby bakłażan nie był gorzki? Niezawodny sposób na idealny smak

Wiecie, co zrobić, żeby bakłażan nie był gorzki? Zdradzimy wam niezawodny sposób na jego idealny smak. Dzięki temu być może to warzywo zacznie częściej gościć na waszych stołach. Idealnie bowiem nadaje się do pieczenia i smażenia, można je też dodawać do sałatek. Bakłażan zachwyca swoim fioletowym kolorem, ale jednak jeszcze nie zawojował naszych podniebień. Ma delikatny smak, z którego często przebijają gorzkawe nuty. Może dlatego sięgamy po niego dość rzadko. A szkoda, bo to niskokaloryczne warzywo może urozmaicić nasze codzienne menu.

Jak smażyć wątróbkę, żeby nie pryskała i była miękka
10.03.2022 01:00 Jak smażyć wątróbkę, żeby nie pryskała i była miękka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Smażona wątróbka jest daniem, które potrafi podzielić smakoszy. Wystarczy bowiem błąd w soleniu i wyjdzie niesmaczna. Jeśli dodatkowo na patelnię wrzucimy wilgotne podroby, czeka nas sprzątanie kuchni. Podpowiadamy co zrobić, by potrawa z podrobów zachwyciła za każdym razem. Smaczna wątróbka jest kulinarnym ideałem dla wielu z nas. Podpowiadaliśmy wam już jak ją przyrządzić z cudownymi dodatkami — kiszoną kapustą oraz pieczarkami. Teraz zdradzamy jakich błędów należy się wystrzegać, aby smażenie nie sprawiło wam nieprzyjemnych niespodzianek.

Gotowanie jajek
09.03.2022 01:00 Jak szybko i ładnie obrać jajka? Mamy najlepszy sposób

Obieranie jajek ugotowanych na twardo ze skorupki często kończy się fiaskiem. Wraz ze skorupką odrywają kawałki białka, przez co jajka nie prezentują się zbyt ładnie. Aby ułatwić sobie ściąganie skorupki, wsyp do gotujących się jaj 1 czubatą łyżkę soli. Przyprawa przyczynia się do łatwiejszego odchodzenia skorupki. Jajka gotowane na twardo są ważną częścią codziennego jadłospisu wielu Polaków - zwykle jadane są na śniadanie, z uwagi na znajdujące się w nich liczne substancje odżywcze. Każdy więc doskonale zna irytację, jaką można poczuć przy obieraniu jajek. Ciężko wszak o gorsze zajęcie, niż obieranie jajek na twardo z samego rana, kiedy skorupka odrywa się małymi kawałkami wraz z cenną zawartością. Na szczęście mamy prosty sposób, który eliminuje tę niedogodność.

racuchy
05.03.2022 01:00 Napowietrzone racuszki z dodatkiem ubitego białka. Drobny dodatek nadaje lekkości

Jeśli macie dziś rano więcej wolnego czasu niż zwykle, możecie przygotować na śniadanie coś wyjątkowego. Na przykład racuchy. Jednak ponieważ miały być niezwykłe, zróbcie racuszki z dodatkiem ubitego białka. Ten drobny dodatek nadaje im lekkości i sprawia, że będą dobrze napowietrzone i bardzo smaczne. Racuchy robi się na bazie ciasta podobnego do naleśnikowego. Jest tylko gęściejsze i ma dodatek spulchniacza, dzięki któremu placuszki nabierają puszystości. Zwykle są to drożdże, soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Dzisiaj jednak zrobimy wyjątkowo puchate racuszki, do których oprócz proszku do pieczenia, dodamy też ubite na pianę białka. Ich lekkość was zachwyci.

naleśniki
04.03.2022 01:00 Delikatne naleśniki bez jajek i mleka

Masz ochotę na naleśniki, ale twoja lodówka świeci pustkami? Spokojnie, bez jajek i mleka też da się zrobić delikatne i pyszne naleśniki. Pomoże ci w tym nasz patent. Takie naleśniki doskonale będą smakować z dodatkami słodkimi i wytrawnymi. Przetestuj nasz przepis.Naleśniki lubią wszyscy i mali i duzi. Nic dziwnego, wszak są naprawdę smaczne i stanowią doskonałą odmianę dla kanapek. Można je zrobić na szybko i jeść posmarowane dżemem czy twarogiem. Sprawdzą się też jako przekąska, deser czy kolacja.Nasze naleśniki bez jajek i mleka można przygotować nawet wtedy, gdy w lodówce są duże braki. Stanowią też doskonałą alternatywę dla osób uczulonych na jajka i mleko lub z różnych powodów niemogących jeść tych produktów.

gotowanie makaronu
03.03.2022 01:00 Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania makaronu

Lubimy dania z makaronem, bo są proste i szybkie do przygotowania. Często jednak nie obchodzimy się z makaronem, tak jak tego wymaga. Oto najgorsze błędy popełniane podczas gotowania makaronu. Jeden z nich jest popełniany przez większość Polaków i potrafi zepsuć smak całej potrawy.Makaron podany z lekkim sosem może stanowić podstawę dania. Może też być doskonałym dodatkiem do zapiekanki, zupy czy sałatki. Jednak by docenić walory smakowe makaronu, trzeba go odpowiednio ugotować. Jak? Przeczytacie o tym poniżej.

czyszczenie deski kuchennej
03.03.2022 01:00 Jak czyścić deskę do krojenia domowymi metodami?

Deska kuchenna jest sprzętem bardzo prostym, ale też niezbędnym. Właśnie na niej kroimy pieczywo, wędlinę, ser czy mięso. A wiecie, jak czyścić deskę do krojenia domowymi metodami? Możecie do tego celu użyć sody oczyszczonej i wody utlenionej. Efekt przejdzie wasze oczekiwania. Deska do krojenia może być wykonana z drewna, plastiku lub szkła. Każda ma nieco inne właściwości i zalety i o każdą trzeba nieco inaczej dbać. Tak naprawdę w domu warto mieć kilka desek, tak by jedna była przeznaczona np. do krojenia surowego mięsa, a inna do pieczywa.

placki
01.03.2022 01:00 Sodowe placuszki według babcinego przepisu

Babcie są w kuchni prawdziwymi czarodziejkami. Z kilku prostych składników potrafią stworzyć coś smacznego i pożywnego. I takie są właśnie sodowe placuszki według babcinego przepisu, który wam zaraz podamy. Sprawdzą się na śniadanie, podwieczorek czy kolację. Polecany przez nas przepis na placki był i jest popularny na Kujawach. Placuszki te nazywane racuchami, sodziakami, byncami czy spuchlinami były jadane nie tylko na śniadanie i kolację, ale też na obiad. To dlatego, że są bardzo sycące.

Jak uratować przesoloną zupę? Mamy najlepsze patenty
27.02.2022 01:00 Jak uratować przesoloną zupę? Mamy najlepsze patenty

Wsypaliście za dużo soli do zupy? Nie wylewajcie jej. Wystarczy wrzucić do garnka woreczek ryżu i gotować danie przez 10 minut, by pozbyć się nadmiaru przyprawy. Sprawdźcie, co jeszcze możecie zrobić. Dodanie zbyt dużej ilości soli do zupy zdarzyć się może każdemu. O ile nadmiar nie jest bardzo duży, danie można uratować. Wystarczą produkty, które z pewnością znajdują się w niejednej kuchni takie jak ryż czy ziemniak.

czyszczenie garnka
20.02.2022 01:00 Jak usunąć rdzę z garnka żeliwnego?

Coraz częściej garnki i przybory kuchenne produkowane są z materiałów, które są trwałe i nie wchodzą w reakcję z wodą i potrawami. Jeśli jednak masz w domu sprzęty, na których pojawia się rdza, musisz też wiedzieć jak je wyczyścić. Sprawdź, jak usunąć rdzę z garnka żeliwnego. To bardzo proste. Rdza pojawia się w wyniku reakcji stali lub żelaza z wodą lub wilgotnym powietrzem. Ma brunatny kolor i zdecydowanie nie jest pożądana do kontaktu z żywnością. Trudno jednak jej uniknąć, jeśli w twojej kuchni znajdują się sprzęty z żeliwa czy zwykłej stali. W sklepach bez trudu można kupić środki, które skutecznie potrafią usunąć tłuszcz, zaśniedzenia czy rdzę z garnków. Jednak nie są to tanie specyfiki, a poza tym bazują na silnych, chemicznych środkach. O wiele więc bezpieczniej skorzystać z domowych składników, które równie skutecznie poradzą sobie z rdzą.

faworki
16.02.2022 01:00 Obłędne faworki bez jajek, śmietany i cukru

Już jutro tłusty czwartek, a więc święto pączków i faworków. Te drugie są nieco mniej pracochłonne, możesz więc przygotować je własnoręcznie. Pomocny może okazać się nasz przepis na faworki bez jajek, śmietany i cukru. Wychodzą kruche i delikatne, po prostu obłędne. Ciasto na faworki bazuje na mące, żółtkach i śmietanie. Czasami jednak nie mamy pod ręką tych wszystkich składników lub z jakiegoś powodu nie możemy jeść jajek lub nabiału. Jak się okazuje, bez ich dodatku też można zrobić idealne faworki. Przekonajcie się o tym sami.

naleśniki
11.02.2022 01:00 Lekkie, delikatne i pyszne naleśniki bez jajek

Naleśniki pyszna rzecz. Są proste do przygotowania i zawsze każdy zje je z wielką ochotą. Dziś podamy wam przepis na lekkie, delikatne i pyszne naleśniki bez jajek. Będą w sam raz, gdy zabraknie wam w domu tego produktu lub gdy ze względów zdrowotnych nie możecie jeść jajek.Ciasto na naleśniki robi się zwykle z mąki, jajek i mleka. Jest jednak wiele innych składników, z których możecie przygotować równie smaczne i lekkie naleśniki. Tak naprawdę każdy z tych składników da się zastąpić innym. To dobra alternatywa na braki w domowych zapasach lub dla osób uczulonych na niektóre z podstawowych produktów. Dziś przedstawimy wam przepis na naleśniki bez dodatku jajek. Jajka pełnią w cieście rolę substancji wiążącej pozostałe składniki. Dają mu też pulchność i lekkość. Jeśli chcecie z nich zrezygnować, musicie je zastąpić składnikiem o podobnych właściwościach. Takim dobrym odpowiednikiem jajek jest aquafaba, czyli woda po ugotowanej ciecierzycy. Aquafaba to także płyn, w którym znajduje się gotowa, ugotowana już ciecierzyca w sklepach. Pod żadnym pozorem nie należy jej wylewać, bo z jej pomocą możesz przygotować dziesiątki pysznych przepisów.

surówka Coleslaw
11.02.2022 01:00 Cudnie chrupka surówka coleslaw bez grama kapusty

Surówka jest ważnym dodatkiem do obiadu. Dopełnia go pod względem odżywczym, dodaje mu też smaku, soczystości i orzeźwiających nut. Jedną z najbardziej uniwersalnych surówek jest znany i lubiany coleslaw. Zwykle robi się go z białej kapusty. My jednak postanowiliśmy zrobić surówkę coleslaw z kalafiora. Jest cudnie chrupka i pyszna, co jest zasługą boskiego sosu. Surówka coleslaw została rozsławiona przez lokale sprzedające fast foody. Jednak ta właśnie surówka jest tym, co rzeczywiście w tych miejscach warto zjeść. Choć robi się ją z dość tanich i popularnych warzyw, kryje w sobie wiele smaku i wartościowych składników. Klasycznie surówkę coleslaw robi się z białej kapusty, marchewki i cebuli. Jej dopełnieniem jest sos robiony na bazie majonezu. Podobną w smaku, chrupkości i wyglądzie surówkę, możecie jednak zrobić także z kalafiora. Niektórych z pewnością zachwyci bardziej niż oryginał.

jajecznica
09.02.2022 01:00 Obłędnie kremowa jajecznica z serkiem śmietankowym. Idealna na śniadanie

Śniadanie powinno być pożywne i szybkie do zrobienia. Dlatego, tak chętnie sięgamy rano po jajka. Dziś powiemy wam, jak zrobić z nich obłędnie kremową jajecznicę. Sekret tkwi w serku śmietankowym, którego wystarczy dodać kilka łyżeczek w trakcie smażenia. Jajecznica z tym składnikiem będzie delikatna, pyszna, wprost idealna na śniadanie. Warto sięgać po jajka na śniadanie, bo są pożywne, choć niezbyt kaloryczne. Dostarczają mnóstwa składników odżywczych, potrafią być lekkostrawne i bardzo smaczne. Oczywiście dużo zależy od tego, jak je przyrządzimy. Bo oczywiście możemy je ugotować na miękko lub twardo, usmażyć jajka sadzone lub zrobić popularną jajecznicę.Jeśli zaś chodzi o jajecznicę, można ją przygotować na wiele sposobów, dzięki czemu za każdym razem może smakować zupełnie inaczej. Wszystko zależy od użytych dodatków i stopnia wysmażenia jajek. Dzisiejsza jajecznica zaskoczy was smakiem i kremową konsystencją.

ciasto na pizzę
09.02.2022 01:00 Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jak zrobić idealne ciasto na pizzę?

Wiecie, że dziś przypada wyjątkowe święto? Każdy wielbiciel kulinariów powinien o nim wiedzieć. Jest nim Międzynarodowy Dzień Pizzy. Potrawa ta ma licznych wielbicieli na całym świecie, również i u nas. Pizzę możecie zamówić w pizzerii lub przygotować własnoręcznie. Zobaczcie, jak zrobić idealne ciasto na pizzę. Bo jest ono podstawą tego specjału.Najpyszniejsza pizza to włoska pizza. Charakteryzuje się cienkim, chrupiącym ciastem drożdżowym i niewielką ilością dodatków. Przygotowuje się ją z prostych składników, a potrafi urzec smakiem i doskonale nasycić.Jeśli chcecie ten wyjątkowy dzień uczcić pyszną, własnoręcznie przygotowaną pizzą, skorzystajcie z naszego przepisu na ciasto. Gdy już będzie gotowe, rozciągnijcie je na cienki placek, posmarujcie sosem pomidorowym, obłóżcie ulubionymi składnikami, posypcie startym serem i ziołami i upieczcie. Włoska kolacja gotowa.

Makaron
03.02.2022 01:00 Jak ugotować najsmaczniejszy makaron do obiadu?

Makaron jest jednym z najważniejszych produktów spożywczych w codziennej diecie milionów Polaków, dlatego warto wiedzieć, jak dobrze go ugotować. Podstawą są odpowiednie proporcje wody oraz soli. Na 1 litr płynu wrzuca się 1 łyżeczkę soli - dzięki temu smak makaronu staje się wystarczająco intensywny i pysznie łączy się z resztą dania.Makaron podaje się na tysiące różnych sposób, które zwykle różnią się jedynie drobnymi szczegółami. Zazwyczaj kluski zalewa się po prostu sosem, który przyjemnie je oblepia podczas mieszania. Choć makaron popularnością wygrywa z wieloma innymi podobnymi produktami, nie wszyscy wiedzą jak należy go przygotować. Najczęściej problemy pojawiają się już przed wlaniem wody do garnka, dlatego poniżej dokładnie tłumaczymy cały proces.

pierogi
25.01.2022 01:00 Maślankowe ciasto na pierogi bez jajek i wody

Czy potrafisz zrobić idealne ciasto na pierogi? Jeśli masz z tym problem, przetestuj przepis na maślankowe ciasto na pierogi bez jajek i wody. Będzie delikatne i elastyczne, czyli dokładnie takie jakie powinno być. Bez problemu da się formować i nie będzie się rozpadać w czasie gotowania.Ciasto na pierogi powinno być na tyle miękkie i elastyczne, by dało się łatwo formować i zlepiać. Musi być przy tym na tyle zwarte, by w czasie gotowania nie zmieniało kształtu i nie rozpadało się. Ponadto powinno być delikatne, by było smaczne. Jak więc je zrobić?Podstawowymi składnikami ciasta na pierogi jest mąka i woda. Woda musi być dobrze ciepła, wtedy skrobia z mąki dobrze się sklei, zapewniając ciastu odpowiednią lepkość. Jak się jednak okazuje, woda, podobnie jak i jajko, nie jest składnikiem niezbędnym. Można ją zastąpić, chociażby maślanką.

Napój probiotyczny
25.01.2022 01:00 Pyszna i zdrowa mikstura z buraków i czosnku - idealna na zimę

Gdy za oknem wieje zimny wiatr, który niesie ze sobą deszcz lub śnieg o infekcje niezwykle łatwo - dlatego warto przez cały czas stosować prostą miksturę na odporność. Poniżej prezentujemy przepis na domowy napój z kiszonych buraków i czosnku, który wspomaga odporność, a także układ pokarmowy. Wystarczy pić jedną szklaneczkę dziennie z rana, aby szybko zauważyć różnicę. Domowa mikstura na odporność do picia nie wymaga praktycznie żadnej pracy, ponieważ większość wykonują za nas bakterie kwasu mlekowego, fermentujące cukry z produktów. Kwas mlekowy jest bardzo ważną substancją, która korzystnie wpływa na wiele procesów zachodzących w ludzkim ciele. Czosnek zawiera allicynę odpowiadającą za większość jego bakteriobójczych i grzybobójczych właściwości. Z kolei buraki pełne są witamin, minerałów i przeciwutleniaczy - wartości odżywczych mających wielką rolę w zachowaniu przez ludzi dobrego zdrowia. Łącząc oba warzywa, uzyskuje się witaminową bombę.

racuchy
24.01.2022 01:00 Obłędnie puszyste racuchy bez jajek

Idealne racuchy powinny być miękkie i pulchne. Efekt ten zapewnia dodatek spulchniacza. A czy da się zrobić puszyste racuchy bez jajek? Jak się okazuje, jest to możliwe. Taka opcja z pewnością będzie rozwiązaniem, gdy właśnie zabraknie ci jajek lub gdy po prostu nie możesz ich jeść.By przygotować racuchy, potrzebujesz zwykle mąki, jajek, mleka i spulchniacza. Okazuje się jednak, że pyszne racuchy można zrobić nawet bez dodatku jajek. Sam spulchniacz najwyraźniej robi tu największą robotę, bo racuchy są puszyste i trudno zauważyć, że jakiegoś składnika w nich brakuje. Każdy powinien zapamiętać, że woda, w której rozpuszczane są drożdże, musi być podgrzana. Dopiero wówczas nasze racuchy będą należycie puszyste.

kuski ziemniaczane
24.01.2022 01:00 Jak przygotować kluski ziemniaczane z twarogiem?

Poznajesz specjał ze zdjęcia? Dawniej wszyscy się nim zajadali. Zobacz, jak przygotować kluski ziemniaczane z twarogiem — zdradzamy najlepszą recepturę. Są idealne na kolację, sprawdzą się też jako bezmięsne danie obiadowe. Smakują wyśmienicie, a zrobisz je z prostych i tanich składników. Domowe kluski są dobrym pomysłem na kolację, a nawet na obiad. Zwłaszcza jeśli są to kluski ziemniaczane. Doskonale smakują posypane twarogiem, a jeśli chcesz, by stały się bardziej pożywne, możesz je dodatkowo okrasić zrumienionym boczkiem.

smażenie jajecznicy
18.01.2022 01:00 Czego nie robić podczas przyrządzania jajecznicy?

Przygotowanie jajecznicy jest niby banalnie proste, jednak mogą nas spotkać niesmaczne niespodzianki. Niektórzy z nas popełniają co najmniej jeden błąd, który źle wpływa na smak i konsystencję tej potrawy. Sprawdź więc, czego nie robić podczas przyrządzania jajecznicy. Najgorszym błędem jest wbijanie jajek wprost na patelnię. Jajecznica jest jedną z najprostszych potraw, którą chętnie zjadamy na śniadanie. Wystarczy bowiem rozbić jajka i smażyć je patelni do odpowiedniego ścięcia. I pewnie nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, że wykonując te proste czynności, można popełnić wiele błędów. Jakich? Na przykład takich, że lepiej nie wybijać jajek bezpośrednio na rozgrzaną patelnię. Dowiedz się dlaczego.

jarmuż
17.01.2022 01:00 Dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować?

Jarmuż nie jest zbyt popularny w naszej kuchni. Co prawda coraz częściej można go kupić, jednak nie bardzo wiemy, jak go przyrządzić. Dlatego dziś powiemy wam, dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować. Dowiecie się też, jak w prosty sposób zrobić z tego cennego warzywa pyszny dodatek do obiadu. Jarmuż jest odmianą kapusty. Charakteryzuje się długimi, ciemnozielonymi, mocno pofałdowanymi liśćmi. Są one dosyć twarde, a dzięki temu trwałe i łatwe w przechowywaniu. Jarmuż najlepiej trzymać w lodówce, ale można go też zamrozić. Warzywo to dobrze bowiem znosi temperaturę nawet do -15 st. C. Zbiera się je jesienią, a nawet zimą.

brukselka
15.01.2022 01:00 Jak przygotować brukselkę, aby zachwycała nas swoim smakiem?

O tym, że brukselka jest bardzo zdrowa, słyszało pewnie wielu z was. Jednak i tak, mało kto sięga po tę drobną kapustę. Dlaczego? Jej przygotowanie jest niby proste, ale efekt nie zawsze zadowala. Dlatego dziś powiemy wam, jak przygotować brukselkę, aby zachwycała nas swoim smakiem. Tak naprawdę wystarczy zwrócić uwagę na jeden szczegół. Kapusta brukselska, czyli inaczej brukselka to zimowa odmiana kapusty. Jest to też najdrobniejsza z kapust. Małe jej główki wyrastają w dużej ilości na dość grubej łodydze. Kapusta ta dobrze znosi przechowywanie, doskonale nadaje się do gotowania, zapiekania i smażenia.Brukselka, jako warzywo ciemnozielone, ma wysoką wartość odżywczą. Przede wszystkim zawiera dużo beta-karotenu, witamin C, E i K, a także magnezu, potasu, fosforu i wapnia. Za sprawą tych składników korzystnie wpływa na układ odpornościowy, poprawia pracę serca i trawienie. Ułatwia też oczyszczanie organizmu z toksyn.