Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Sól

Sól

makaron
28.11.2021 01:00 Kiedy i ile dodawać soli podczas gotowania makaronu?

Dla wielu osób makaron jest dodatkiem do obiadu, który można najszybciej i najłatwiej przygotować. I jest to prawda, choć łatwo też go zepsuć na przykład gotując kluski zbyt krótko lub długo. Ważne jest też, kiedy i ile dodawać soli podczas gotowania makaronu. W naszym materiale znajdziecie też inne, cenne wskazówki dotyczące przygotowania makaronu. Odpowiednio ugotowany makaron jest na tyle smaczny, że może stanowić podstawę dania. Doskonale wiedzą o tym Włosi, którzy zwykle serwują go z małą ilością prostych sosów. Choć z pozoru, żeby ugotować makaron, wystarczy wsypać go do gorącej wody, to jednak istotne jest kilka szczegółów.

śledzie
26.11.2021 01:00 Jak pozbyć się nadmiaru soli ze śledzi?

Śledzie potrafią doskonale smakować. Pod warunkiem, że nie są zbyt słone, bo sól potrafi zdominować smak całej potrawy. A wiesz jak najlepiej pozbyć się nadmiaru soli ze śledzi? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów i przygotuj delikatne i kruche śledzie z ulubionymi dodatkami. Solenie śledzi to jedna z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod ich utrwalania. Sól wchłonięta przez rybę chroni ją przed zepsuciem i pozwala przechowywać ją przez długi czas. Jednak ilość soli, którą wchłaniają śledzie, jest zazwyczaj na tyle duża, że nie są one ani smaczne, ani zdrowe. Przed przygotowaniem z solonych śledzi potrawy należy je więc wymoczyć.

ziemniaki z ogniska
23.11.2021 01:00 Zachwycające w każdym kęsie ziemniaki z piekarnika, które smakują jak z ogniska

Uwielbiasz ziemniaki? A lubisz ziemniaki pieczone w ognisku? Jeśli tak, możesz poczuć ich smak nawet zaraz. Przygotuj zachwycające w każdym kęsie ziemniaki z piekarnika. Dzięki sprytnemu trickowi będą smakowały jak te z ogniska. Koniecznie przetestuj nasz przepis.Ziemniaki pieczone z ogniska doskonale smakują i przywodzą wiele wspomnień. Jedząc je, możemy poczuć się tak, jak w dzieciństwie albo jak na letnim ognisku w gronie znajomych.Okazuje się, że niemal identyczne w smaku ziemniaki można przygotować, nie wychodząc z domu i nie rozpalając ogniska. Upieczesz je bowiem w piekarniku. Wcześniej tylko obtocz je w mące.

zakwas buraczany
18.11.2021 01:00 Jak zrobić idealny zakwas na barszcz czerwony? Przepis Kuronia nie ma sobie równych

Koniec listopada jest doskonałym czasem, by zacząć myśleć o świętach. Jeśli chcemy przygotować tradycyjne, wyśmienite potrawy powinniśmy zaplanować je już teraz. Dziś powiemy wam, jak zrobić idealny zakwas na barszcz czerwony. Przepis Kuronia nie ma sobie równych, a jego autor zdradza, że zakwas najlepszy jest po 3 tygodniach. W sklepach bez problemu można kupić koncentrat czerwonego barszczu czy też barszczyk czerwony w butelce albo kartonie. Wiele osób sięga po nie, przygotowując świąteczny barszcz. Jednak barszcz z dodatkiem zakwasu jest naturalny i o wiele smaczniejszy. Oczywiście można też kupić gotowy zakwas na barszcz, jednak przygotowanie go domowym sposobem wcale nie jest trudne. Z podpowiedzią Jakuba Kuronia zrobicie go bez problemu.

racuchy
17.11.2021 01:00 Sekret babci Marysi na wyrośnięte i lekkie racuchy

Racuchy smakują o każdej porze dnia. Są też doskonałe na śniadanie. Jeśli masz lekki zapas czasu, przygotuj wyrośnięte i lekkie racuchy. Zdradzimy ci sekret babci Marysi, dzięki któremu rzeczywiście takie będą. Oprósz je cukrem pudrem i podaj z kubkiem kakao. Z pewnością znikną z talerzy w kilka minut.Udane racuchy powinny być miękkie i puszyste i mieć chrupiącą skórkę. Na ich stopień wyrośnięcia wpływa dodany proszek do pieczenia, soda lub drożdże. Babcia Marysia dodaje do nich też kefir, który nadaje placuszkom lekkości i przyjemnego, kwaskowego smaku.

surówka z pora
16.11.2021 01:00 Pikantna surówka z pora i jabłka - jesienny skarb

Jeśli brakuje ci już pomysłów na surówki do obiadu, przychodzimy z pomocą. Dziś możesz przygotować pikantną surówkę z pora i jabłka. Ten jesienny skarb doskonale pasuje do dań mięsnych, a także smażonych i pieczonych ryb. Jest prosta do zrobienia, pełna smaku i witamin.Dopiero co zebrane warzywa są teraz pełne smaku i witamin. Dają nam duże pole do popisu, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju surówki. Możemy sięgnąć po pyszną marchewkę, słodkawy seler, wyrazistego buraka, chrupiącą kapustę czy ostrawego pora. Warto połączyć je np. z owocami czy zieleniną dla zbalansowania smaku. I oczywiście na koniec koniecznie trzeba dodać trochę tłuszczu, dla lepszego przyswajania witamin. Może to być oliwa, olej, majonez, śmietana czy sos przygotowany na ich bazie.

ciasto na pierogi
16.11.2021 01:00 Niezwykle elastycznie i miękkie ciasto na pierogi ze śmietaną

Przychodzimy z pomocą wszystkim miłośnikom pierogów, którzy wciąż mają problem z ciastem. Przygotujcie ciasto na pierogi ze śmietaną według naszego przepisu. Wyjdzie niezwykle elastyczne i miękkie. Nie klei się też w czasie wałkowania i doskonale daje się formować. Większość z nas kocha jeść pierogi. Jednak ich robienie nie jest już, aż tak wielką frajdą. Są dość pracochłonne, a gdy jeszcze pojawią się problemy z ciastem, trzeba na nie poświęcić więcej czasu. Ciasto na pierogi można zrobić z samej mąki i dobrze ciepłej wody. Często dodaje się też jajko, które spulchnia ciasto. Niektórzy wlewają do niego łyżkę oleju albo stopionego masła, by ciasto było bardziej elastyczne. My zaś proponujemy dodać do ciasta trochę gęstej, kwaśnej śmietany. Sprawi, że ciasto świetnie się zagniata, bez lepienia do stolnicy. Dobrze też utrzymuje wilgotność.

gotująca się zupa
11.11.2021 01:00 Jak uratować przesoloną zupę?

Zupy są pożywne, rozgrzewające i smaczne. No, chyba że zdarzy nam się potrawę mniej lub bardziej przesolić. Wtedy potrafi stać się nawet niezjadliwa. Na szczęście, nie wszystko stracone, bo nadmiar soli da się usunąć. Zobacz, jak uratować przesoloną zupę. Nasze życie mija w ciągłym pośpiechu. Zwykle robimy kilka rzeczy naraz. Nie trudno wtedy o pomyłkę i niedopatrzenie. Czasami zdarzy nam się na przykład dwa razy posolić zupę albo po prostu sypnie nam się za dużo soli. Zamiast się denerwować, lepiej znaleźć wyjście z tej sytuacji. I właśnie podajemy kilka możliwości ratowania przesolonej zupy. One naprawdę działają.

smażenie naleśników
11.11.2021 01:00 Jak zrobić chrupiące, lekkie naleśniki bez mąki?

Naleśniki pyszna rzecz. Nieraz robimy je w sytuacji awaryjnej, kiedy nie mamy innego pomysłu na danie. A co, gdy właśnie zabraknie nam mąki? Czy da się bez niej zrobić naleśniki? Okazuje się, że bez problemu. Zobaczcie, jak zrobić chrupiące i lekkie naleśniki bez mąki. Naleśniki to proste danie, które na dodatek stwarza nam duże pole do popisu. W najprostszej wersji smarujemy je dżemem lub polewamy miodem. Możemy też nadziać je twarożkiem z dodatkiem szczypiorku i warzyw. Naleśniki mogą też być podstawą bardziej wymyślnych dań. Chociażby takich jak krokiety, zapiekanki czy tort.Choć podstawowymi składnikami ciasta naleśnikowego jest mąka, jajka i mleko, to jak się okazuje, są one zastępowalne. Można bowiem zrobić ciasto naleśnikowe bez dodatku jajka, mleko zastąpić wodą, mleczkiem roślinnym lub sokiem. Zastąpić da się też mąka.

kawa
10.11.2021 01:00 Dlaczego warto dodać sól do kawy?

Kawa dla wielu osób jest niezastąpionym napojem. Bez niego trudno im się obudzić, pracować czy skoncentrować. Sposobów na przygotowanie kawy jest wiele. Jedni piją małą czarną, inni zabielają ją mlekiem i słodzą. Niektórzy wzbogacają ją przyprawami. A wiecie, dlaczego warto dodać do kawy sól? Jest na to kilka mocnych argumentów.Wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez cukru i mleka, bo dzięki tym dodatkom nie jest gorzka. Niektórzy zaś wzbogacają ją przyprawami, dodają np. trochę cynamonu, czy tak jak w krajach arabskich kardamonu. Jednak do kawy można też dodać sól, co zresztą od dawna czynią w Skandynawii czy na Węgrzech. I naprawdę warto to zrobić. Sprawdźcie dlaczego.

pieczone ziemniaki
07.11.2021 01:00 Chrupiące z wierzchu i aksamitne w środku pieczone ziemniaki w jogurtowej marynacie

Ziemniaki są u nas najpopularniejszym dodatkiem do obiadu. Zwykle gotujemy je w wodzie, czasami robimy z nich frytki. Dziś proponujemy wam jednak ziemniaki pieczone w jogurtowej marynacie. Są chrupiące z wierzchu i aksamitne w środku. Smakują lepiej niż ziemniaki gotowane i są o wiele mniej kaloryczne niż frytki.Potrawy z piekarnika mają wiele zalet. Apetycznie się przyrumieniają, mimo że dodaje się do nich niewiele tłuszczu. Poza tym są proste do przygotowania, bo danie robi się samo. Jeśli mowa o pieczonych ziemniakach można je przygotować na wiele sposobów. Po pierwsze można je piec w całości, krojone na połówki, w ćwiartki lub plasterki. Jeśli są w postaci ćwiartek lub większe, można je wcześniej podgotować. Dzięki temu skróci się czas ich pieczenia. Po drugie ziemniaki można przyprawić według własnych upodobań. My proponujemy też dodać do nich jogurt, dzięki któremu zyskają ciekawszy smak, aksamitną konsystencję i ładnie się przyrumienią.

Kiedy solić wątróbkę?
05.11.2021 01:00 Kiedy należy solić wątróbkę?

Wątróbka jest jednym ze specjałów, który jest uwielbiany przez liczne grono smakoszy. Podczas jej przygotowywania należy pamiętać o kilku zasadach. Niestety, wiele osób popełnia karygodny błąd. Mowa o soleniu wątróbki w nieodpowiednim momencie.Solenie dań mogłoby się wydawać dosyć prostą czynnością. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że różne potrawy powinny być doprawiane w odpowiedni sposób. Wątróbka nie jest tutaj wyjątkiem. Dodanie soli zbyt wcześnie, może skończyć się kompletną klapą.

solenie potrawy
03.11.2021 01:00 Genialny trick z użyciem solniczki i pieprzniczki

Ile razy miałaś tak, że chciałaś dosolić potrawę, a z solniczki nie wydobyło się nawet ziarnko soli? Widzisz, że sól jest, a nie chce lecieć. Podobnie zdarza się z pieprzem. Można poradzić sobie w tej sytuacji, sięgając po wykałaczkę. My mamy jednak dla was genialny trick z użyciem solniczki i pieprzniczki, który rozwiąże ten problem. Sól i pieprz nie chcą sypać się z solniczki i pieprzniczki zazwyczaj z dwóch powodów. Po pierwsze mogą zalegać zbrylone na dnie naczynia. Po drugie mogą być zatkane otworki, przez które przyprawy mają się wydostawać. Przyczyną jednego i drugiego problemu jest wilgoć. Może ona unosić się z parującej potrawy lub po prostu panować w pomieszczeniu.Przy zatkanych otworkach w solniczce czy pieprzniczce możemy sobie pomóc wykałaczką. Czasami jednak okazuje się, że mimo to przyprawy nie chcą się przez nie wydostawać. Co wtedy zrobić? Pomoże wam sprawdzony trick.

jajka sadzone
03.11.2021 01:00 Kiedy solić jajka sadzone - na początku czy końcu smażenia?

Jajka są idealne na śniadanie, bo są pożywne, smaczne i szybkie do przygotowania. Możesz je ugotować na miękko lub twardo, zrobić z nich jajecznicę czy jajka sadzone. Dziś proponujemy właśnie te ostatnie. A wiesz, kiedy najlepiej solić jajka sadzone? Poznaj też inne wskazówki, dzięki którym przygotujesz doskonałe danie.Choć niektórzy na śniadanie jedzą kanapki czy płatki na mleku, to jednak jajko wydaje się bardzo dobrą propozycją. Jest niezwykle pożywne, bo kryje w sobie wszystkie składniki odżywcze. Potrafi też dodać nam energii na dłuższy czas. Poza tym jest smaczne, ma neutralny smak i szybko je przygotujesz.

czyszczenie deski do krojenia
02.11.2021 01:00 Jak szybko wyczyścić deskę do krojenia?

Deska do krojenia jest podstawowym, kuchennym sprzętem. Najczęściej korzystamy z drewnianych desek do krojenia, które mają wiele zalet. Niestety, jest też kilka ograniczeń, jeśli chodzi o ich mycie. Zobacz jak szybko i skutecznie wyczyścić deskę do krojenia. W naszych kuchniach mamy coraz nowocześniejsze deski do krojenia. Są więc szklane, plastikowe, a nawet kamienne. Jednak nadal prym wiodą deski drewniane. Są naturalne i nie tępią noży. Potrafią też wyglądać bardzo elegancko, pod warunkiem, że są zadbane. Podpowiemy wam więc, jak należy czyścić deski, by jak najdłużej wam służyły i ładnie wyglądały.Trwałość drewnianej deski kuchennej zależy oczywiście od rodzaju drewna, z jakiego ją wykonano. Do najtwardszych, a więc też najtrwalszych należą deski wykonane z kokosu i hebanu, jednak popularne z drewna dębowego, akacjowego czy bukowego też nie są złe.

jajecznica
02.11.2021 01:00 Lekka jak chmurka jajecznica bez smażenia

W wielu domach dzień zaczyna się jajecznicą. I jest to dobry pomysł na szybkie i pożywne śniadanie. A dziś zdradzimy wam jeszcze szybszy sposób na lekką jak chmurkę jajecznicę bez smażenia. Zrobicie ją bez użycia patelni, będzie delikatna i lekka dla żołądka. Niesamowite na ile sposobów da się przygotować jajecznicę. Nawet jeśli składa się z samych jajek. Jedni lubią tylko delikatnie przemieszaną, inni, gdy białka są idealnie połączone z żółtkami. Do wyboru jest też stopień ścięcia jaj i wymieszanie ich np. ze śmietaną, mlekiem czy majonezem. A gdy dodamy jeszcze możliwość wzbogacenia jajecznicy o dodatki typu boczek, cebula, pomidor wyjdzie nam krocie przepisów na to jakże proste danie.

Cienkie naleśniki
22.10.2021 02:00 Prosty przepis na delikatne i cienkie naleśniki

Przygotowanie naleśników nie jest trudne. Jednak nie za każdym razem wychodzą tak idealne, jakbyśmy chcieli. Dlatego zdradzamy wam prosty przepis na delikatne i cienkie naleśniki. Będą puszyste i smaczne, dokładnie takie jak lubicie. Ciasto naleśnikowe powinno być gładkie. By takie było, mąkę przed dodaniem można przesiać i najpierw dodać tylko część płynu przewidzianego w przepisie. Jeśli mimo to powstaną grudki, można je zlikwidować blendując lub miksując ciasto. Wymieszane ciasto należy odstawić na kilkanaście minut, dzięki czemu mąka nabierze odpowiedniej kleistości. To z kolei zapobiegnie rozrywaniu się naleśników.

jajecznica
21.10.2021 02:00 Jak usmażyć puszystą jajecznicę?

Jajecznica jest daniem idealnym na śniadanie. Pożywna i prosta do przygotowania smakuje dzieciom i dorosłym. Każdy robi ją nieco inaczej, pod swoje upodobania. Dziś podpowiemy wam, jak usmażyć puszystą jajecznicę.Niektórzy lubią jajecznicę tylko lekko zamieszaną i delikatnie ściętą. Wiele osób preferuje jednak dobrze wymieszane jajka, które po usmażeniu są ścięte i puszyste. I właśnie dla nich mamy super rozwiązanie.Jajek nie wybijajcie od razu na patelnię tylko do shakera. Gdy wstrząśniecie nim energicznie kilka razy, jajka doskonale się ubiją. Dzięki temu jajecznica będzie idealnie napowietrzona, lekka i puszysta. Oczywiście, zamiast shakera możecie też użyć zwykłego słoika.

surówka z czerwonej kapusty
20.10.2021 02:00 Szybka i prosta surówka z czerwonej kapusty

Czerwona kapusta nie zajmuje w naszej kuchni, tak zaszczytnego miejsca, jak kapusta biała. A szkoda, bo jest bardzo wartościowa i ma ciekawy smak. Zobaczcie jak przygotować szybką i prostą surówkę z czerwonej kapusty. Będzie idealnym dodatkiem do obiadu. Czerwona kapusta ma wyższą wartość odżywczą niż kapusta biała. Jej czerwona barwa wynika z obecności antocyjanów, które mają silne działanie przeciwutleniające. Zawiera też więcej witamin C i E, które również są przeciwutleniaczami. Poza tym jest bogata w witaminę B1. Z tych powodów warto po nią sięgać częściej.

Kiszona dynia
17.10.2021 02:00 Przepis na kiszoną dynię

Kiszonki należą do najzdrowszych przetworów. Nie tylko w czasie przechowywania nie tracą swoich walorów, ale wręcz je zwiększają. Kisić można praktycznie wszystkie warzywa i wiele owoców. Dziś przedstawimy wam przepis na kiszoną dynię. Smakuje rewelacyjnie. Kiszone ogórki i kapusta to już polska klasyka. Jednak kisić można większość warzyw i wszystkie smakują naprawdę dobrze. Co istotne, warzywa, które zawierają stosunkowo niedużo wody, tak jak dynia, po zakiszeniu długo pozostają przyjemnie chrupiące. Doskonale nadają się na superzdrową przekąskę, jako do sałatek i dań obiadowych. Wszystkie kiszonki przygotowuje się na tej samej zasadzie. Pokrojone warzywo umieszcza się w słoju, zalewa solanką z dodatkiem przypraw i odstawia do zakiszenia. Na smak kiszonki mają wpływ przyprawy dodane do zalewy. Do słodkawej dyni doskonale pasują przyprawy korzenne.

Przesolona zupa
15.10.2021 02:00 Jak uratować przesoloną zupę?

Czasami w kuchni zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Jedną z nich jest przesolenie zupy. Na szczęście mamy na to swoje sposoby. Zobacz jak uratować przesoloną zupę i nigdy więcej nie myśl o jej wylaniu.Bez soli nie wyobrażamy sobie wielu potraw. Sól potrafi dodać daniom smaku, ale tylko wtedy, gdy wsypiemy ją w odpowiedniej ilości. Nadmiar soli w potrawie, może być odebrany przez nasze kubki smakowe jako coś niezjadliwego. Jest jednak kilka sposobów na to, by usunąć z potrawy, a zwłaszcza z zupy nadmiar soli.

Wsyp soli do odpływu
12.10.2021 02:00 Prosty trick z użyciem soli kuchennej

Jeden prosty trik dzieli was od utrzymania kuchennego zlewu i łazienkowej umywalki w sprawności. Sprawdźcie jak wspaniale działa wsypanie soli kuchennej do odpływu.Zasypanie odpływu solą i zalanie go wrzątkiem to prosty i skuteczny sposób, by oczyścić zatkaną rurę. Docenią go zwłaszcza osoby chcące prowadzić bezpieczny dla środowiska styl życia. Jest on nie tylko tani, ale też bardzo ekologiczny.

zmywanie naczyń
08.10.2021 02:00 Czym zastąpić płyn do zmywania naczyń?

Jeśli skończył ci się płyn do zmywania naczyń, nie musisz od razu biec do sklepu. Możesz go zastąpić produktami, które z pewnością masz pod ręką. Umyte z ich pomocą talerze i szklanki będą lśnić czystością. Detergenty, to specjalnie skomponowane środki chemiczne, które mają za zadanie ułatwić usuwanie brudu i tłuszczu z powierzchni naczyń. Jednak podobne właściwości wykazują też proste, naturalne składniki, które zwykle mamy w kuchni pod ręką. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

zakwas buraczany
05.10.2021 02:00 Przepis na domowy zakwas buraczany

Zakwas buraczany często kupujemy z myślą wigilijnym barszczyku. Jednak warto po niego sięgać częściej niż raz w roku, bo jest bardzo zdrowy. I wcale nie trzeba go kupować, bo bez wysiłku można go zrobić. Oto przepis na domowy zakwas buraczany.Zakwas buraczany to płyn, który powstaje w czasie kiszenia buraków. Może nawet nie tak powstaje, co nabiera mocy. Kiszone buraki przygotowujemy podobnie jak ogórki, a więc zalewamy je zalewą. Po kilku dniach od nastawienia buraków w naczyniu zaczyna się fermentacja. Pod wpływem działalności bakterii kwasu mlekowego buraki i zalewa robią się kwaśne i nabierają dużej, zdrowotnej mocy.Zakwas możesz użyć do zakwaszenia barszczu, ale możesz go też pić. Jest zdrowy, bo zwiększa odporność organizmu i dobrze działa na przewód pokarmowy. Buraki z zakwasu warto dodać do sałatki.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Wylewanie ciasta na patelnie
03.10.2021 02:00 Co zrobić, żeby naleśniki nie przywierały i nie rwały się na patelni?

Podczas smażenia naleśników zauważyłeś, że bardzo przywierają do patelni? Posyp ją szczyptą soli, a ciasto nigdy więcej nie przywrze do rozgrzanego metalu. Dzięki temu każdy naleśnik wyjdzie idealny. Naleśniki to częsty wybór nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie - cienkie placki są bowiem doskonałym sposobem na przygotowanie mnóstwa dań na słodko, jak i na słono. Z powodu popularności naleśników mogłoby się wydawać, że są banalnie proste do zrobienia. Wystarczy jednak odrobina nieuwagi, aby cała partia placków wylądowała w koszu na śmieci. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Zupa w misce z chlebem
28.09.2021 02:00 Jak uratować przesoloną zupę?

W przepisach często spotykamy się ze stwierdzeniem, że danie należy doprawić solą, używając jej w ilości „do smaku". Nie zawsze jednak udaje się właściwie ocenić, ile faktycznie tej soli należy użyć. Podpowiadamy co zrobić, by zupa, którą przesoliliśmy, znów stała się smaczna.Dzięki prostym trikom wyrzucanie przesolonej zupy nie będzie koniecznie. Wbrew pozorom nie są one przesadnie skomplikowane. Wręcz przeciwnie — często oparte są o wykorzystanie składników, które każdy ma w kuchni. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

grzyby
15.09.2021 02:00 Jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku?

Grzyby lubimy zbierać i jeść, nie znosimy jednak ich czyścić. Trudno się dziwić, wszak usuwanie kolek i piasku to bardzo mozolna i nudna czynność. Na szczęście czasami sprytne sposoby przychodzą nam z pomocą. Dowiedzcie się jak błyskawicznie oczyścić grzyby z piasku. Dokładne oczyszczenie grzybów to gwarancja, że przygotowane z nich potrawy czy przetwory będziemy jeść z przyjemnością. Piasek trzeszczący w zębach to przecież niemiłe wrażenie, niektórym potrafi nawet odebrać apetyt. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

kiszona kapusta
11.09.2021 02:00 Jak zrobić kiszoną kapustę?

Kiszona kapusta to prawdziwe dobrodziejstwo. Jest smaczna i zdrowa, a nastawia się ją prosto i szybko. Gdy ukiśnie można po nią sięgać, aż do wiosny. Dowiedz się jak zrobić domową, kiszoną kapustę, a nigdy więcej nie będziesz musiała kupować gotowej. W kiszonej kapuście ciekawe jest to, że jest zdrowsza niż biała kapusta z której się ją przygotowuje. To rzadkość jeśli chodzi o przetwory, jednak to nie czary-mary, a zasługa fermentacji. Kiszona kapusta, w odróżnieniu bowiem od świeżej zawiera cenne bakterie kwasu mlekowego. Mają one pozytywny wpływ na nasz przewód pokarmowy i cały organizm. Oczywiście takie cenne właściwości ma prawdziwa kiszona kapusta. Zdarza się jednak, że niektórzy robią oszukaną kapustę zakwaszając ją octem. Ocet daje kapuście nienaturalny, kwaśny smak, a jednocześnie hamuje naturalną fermentację. Kupując więc kiszoną kapustę zwróć uwagę by miała żółtawy kolor i lekko mętny sok. A najlepiej nastaw ją sama.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: