Uwielbiane jesienne ciasto wiewiórka. Cudowny przysmak do kawy lub herbaty
Ciasto wiewiórka jest pysznym czekoladowym wypiekiem pełnym smakowitych bakalii. Swoją znakomitą konsystencję zawdzięcza dodatkowi jabłek. Owoce nadają mu wilgoci i sprawiają, że wprost rozpływa się w ustach. Koniecznie spróbujcie — przygotowanie jest dziecinnie proste.
Jeśli szukacie prostego przepisu na wilgotne i aromatyczne ciasto, wypełniona solidną porcją bakalii wiewiórka z pewnością wam się spodoba. Jej przygotowanie jest bardzo proste, a składniki znajdziecie w każdym sklepie spożywczym. Prościej się nie da.
Przepis na wyśmienite ciasto wiewiórka
Do przygotowania wypieku przyda się tortownica o średnicy 24 cm lub prostokątna forma o wymiarach 20 cm x 30 cm. Należy ją wyłożyć papierem do pieczenia.
Składniki:
6 małych jaj
125 ml oleju
130 g cukru
320 g mąki pszennej tortowej
125 g jogurtu naturalnego
80 g rodzynek sułtańskich lub posiekanych suszonych fig
100 g orzechów włoskich lub laskowych bez skórki
50 g gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao
400 g kwaśnych jabłek np. antonówki
20 g ciemnego kakao
1 płaska łyżeczka cynamonu
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
szczypta soli
Jak upiec ciasto wiewiórka? Czekoladowy przysmak z bakaliami zrobicie w kilka chwil
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 175 stopni Celsjusza. Do dużej miski przesiewamy sypkie produkty, czyli mąkę, kakao, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, i sól. W osobnym naczyniu łączymy rozdrobnione orzechy, posiekaną czekoladę oraz rodzynki.
Dodajemy obrane i pokrojone w niewielką kostkę jabłka. Odstawiamy na bok. W misie miksera umieszczamy cukier i jaja. Starannie je ubijamy, aż do uzyskania puszystej masy i całkowitego rozpuszczenia cukru.
Wtedy dodajemy jogurt naturalny oraz olej i krótko wszystko razem miksujemy — tylko do połączenia się składników. Wsypujemy mąkę z dodatkami oraz owoce z bakaliami i czekoladą. Całość mieszamy przy pomocy szpatułki, po czym przenosimy masę do formy.
Ciasto wiewiórka pieczemy około 40 minut. Przed wyjęciem z piekarnika sprawdzamy, czy zanurzony w wypieku patyczek jest suchy — wtedy przysmak będzie gotowy. Podajemy po ostudzeniu. Wierzch możemy posypać cukrem pudrem lub udekorować lukrem.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na wypieki z nutą czekolady. W tym artykule zdradzamy jak przyrządzić znakomite brownie. Ten natomiast zdradza sekret kultowego ciasta zebra.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Puszyste domowe drożdżówki z serem. Smaczniejsze i tańsze niż z cukierni
Koktajl z bananem i płatkami. Ekspresowy sposób na pożywne śniadanie