Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > W moim niedzielnym rosole nie może zabraknąć tej przyprawy. Robię ją sam, bez chemii i bez konserwantów
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 03.03.2024 12:17

W moim niedzielnym rosole nie może zabraknąć tej przyprawy. Robię ją sam, bez chemii i bez konserwantów

pesto z lubczyku
youtube.com/@obzarciuch

Ta domowej roboty przyprawa zamyka w sobie smak lubczyku. To jeden z ważnych dodatków, które zmieniają smak rosołu, a po który chętnie sięgały nasze babcie. Świeży lubczyk nie zawsze łatwo mieć pod ręką, a taka pasta jest sposobem na przechowanie go bez konserwantów.

Lubczykowe pesto

Niektórzy mówią na tę przyprawę „lubczykowe maggi”. Rzeczywiście, roślina ta jest ważnym składnikiem rozmaitych kostek bulionowych i mieszanek przypraw, w tym tej, którą znamy właśnie pod tą marką. Ma ona również działanie lecznicze – działa moczopędnie i wykrztuśnie. Zaś nazwa lubczyku pochodzi od jeszcze jednej jego właściwości – jest afrodyzjakiem.

Najlepiej chyba porównać tę przyprawę z lubczyku do pesto. Zarówno w klasycznej postaci z bazylii, jak i w tym wypadku, zasada jest podobna. Opiera się na zakonserwowaniu ziołowego składnika w oliwie. To niezwykle prosty proces, który daje świetne efekty.

lubczykowe maggi
youtube.com/@obzarciuch
Tak kotlety mielone robił Maciej Kuroń. Żadnego wydziwiana, tylko odpowiednie proporcje Wiosną robię 1 rzecz. Fasolkę mam wcześniej, niż na straganach

Lubczyk w słoiczku

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Obżarciuch, gdzie używany jest do pesto olej słonecznikowy lub rzepakowy. My proponujemy wypróbować łagodną w smaku oliwę z oliwek.

Składniki

  • Duży pęk liści lubczyku
  • ok. 10 g soli
  • 80 ml oliwy z oliwek

Przygotowujemy lubczykową pastę

Lubczyk płuczemy i osuszamy. Liście razem z łodyżkami siekamy na mniejsze kawałki i umieszczamy w kielichu blendera. Dodajemy soli i zalewamy oliwą. Miksujemy na jednolitą masę. Warto sprawdzić, czy nie wymaga dodatkowego dosolenia.

Takie pesto warto przygotować z pewnym zapasem i zamknąć w małych słoiczkach, by można było zużywać je szybko małymi porcjami. Słoiczki można zapasteryzować zwykłą metodą, w garnku z gorącą wodą. Pozwoli to przechowywać pastę przez kilka tygodni.

Wypróbuj też przepis na czosnkowe hot dogi i poznaj niezwykłe właściwości liści laurowych.

blendowanie lubczyku
youtube.com/@obzarciuch