Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > W warzywniaku podsłuchałem, jak wybrać ogórki do kiszenia. Już nigdy nie wyjdą miękkie i niesmaczne
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 10.04.2024 09:51

W warzywniaku podsłuchałem, jak wybrać ogórki do kiszenia. Już nigdy nie wyjdą miękkie i niesmaczne

ogórki w słoikach
Fot. Shutterstock/Bubushonok

W warzywniaku usłyszałem niechcący ciekawą rozmowę. Klientka dyskutowała ze sprzedawczynią o wyborze ogórków do kiszenia. Z konwersacji udało mi się wychwycić, jak wybrać idealne warzywa do kiszenia. Czytaj dalej, a też się tego dowiesz.

Ogórki kiszone uwielbia każdy

Ogórki kiszone to nie odłączy składnik polskiej kuchni. Mogą być nie tylko dodatkiem do obiadu, ale też do sałatki, czy popularnego i uwielbianego tatara. W każdym wypadku ogórki muszą być świeże i co najważniejsze odpowiednio przygotowanie. Nie mogą gazować po otwarciu ani być miękkie.

Można temu zapobiec nie tylko poprzez ich odpowiednie przygotowanie, ale też przez dobranie odpowiednich ogórków. Ja dowiedziałem się tego, podsłuchując rady w warzywniaku. Wiem, że nie wypada tego robić, ale cel uświęca środki, a ta wskazówka przyda się także tobie. 

ogó®ki 2.jpg
Fot. Canva/RitaE
Syn Magdy Gessler w zupełnie nowej roli. Tym razem nie chodzi o gastronomię

Jak wybierać ogórki do kiszenia?

Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach i nie inaczej jest w przypadku ogórków. Nie wystarczy kupić jakiekolwiek warzywa i włożyć je do słoika. Najpierw należy wybrać odpowiedni produkt. Dlatego ogórki kiszone powinny mieć kilka niezbędnych cech. Takie ogórki muszą być:

  • młode i posiadać jasną skórkę
  • o regularnym kształcie
  • średniej wielkości
  • bez uszkodzeń i bez plamek.

Ogórki o tych cechach sprawią, że te kiszone będą doskonałe. Poniżej pokażę c i jak zrobić doskonałe i smaczne ogórki kiszone. Gwarantuje, że będą ci smakowały. 

Nie zapomnij jeszcze o tych wskazówkach

Do przygotowania ogórków kiszonych oprócz samego warzywa będziesz potrzebować także wodę, najlepiej, aby pochodziła prosto z kranu. Niezbędna będzie także sól kamienna, ale wybierz taką bez jodu. Ja stosuję zawsze tę z Kłodawy i wychodzą idealne.

Niektórzy o tym zapominają, ale istotne jest także odpowiednie ułożenie ogórków w słoiku. Muszą być ułożone ciasno, a zalewa musi być wlana w ilości proporcjonalnej do ogórków. Pamiętaj także, aby słoiki z ogórkami kiszonymi przechowywać przez 2 tygodnie nie tylko w chłodnym, ale też ciemnym miejscu. 

Sprawdź ten przepis na zupę lepszą, niż szczawiowa. Koniecznie przygotuj także to wyborne i proste ciasto.

sól.jpg
Fot. Canva/mkupiec7