Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Weź 3 składniki i zalej wrzątkiem. To najlepszy napar na przejedzenie, używam go od lat
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.12.2023 14:01

Weź 3 składniki i zalej wrzątkiem. To najlepszy napar na przejedzenie, używam go od lat

napar ziołowy
Canva

Nieodłącznym elementem świętowania jest nadmiar na stołach. On zaś przekłada się często na nadmiar w brzuchach i nieprzyjemności trawienne. Ten przepis na szybki napar na przejedzenie pomoże w takich sytuacjach.

Herbatka ziołowa na przejedzenie

Herbata na przejedzenie jest doskonałym zamiennikiem zwykłej herbaty będącej zwieńczeniem posiłku. O ile nawet czarna herbata pomoże w trawieniu, to jednak ta mieszanka ziół będzie o niebo skuteczniejsza.

Odpowiadają za nią trzy składniki. Koper włoski to coś, co znamy z herbatek dla niemowląt cierpiących na kolkę. Nieodzownym składnikiem ziół na trawienie jest też oczywiście mięta, którą piliśmy wszyscy w dzieciństwie na każdy ból brzucha. Do tej mikstury dodaję jednak rumianek, który dodaje złożoności smaku, a sam działa uśmierzająco na problemy żołądkowe.

Projekt bez nazwy-32.jpg
fot. Canva
Zawsze robię to na ostatnią chwilę. Dla mojej rodziny bez tego dania nie ma Świąt. Poznajesz je?

Napar na przejedzenie – składniki

Przygotowanie tego naparu jest dziecinnie proste. Jeśli chcesz, możesz zastąpić sypkie składniki torebkami herbatek ziołowych, które łatwo kupić. 

Składniki

  • Łyżeczka rumianku
  • Łyżeczka nasion kopru włoskiego
  • Łyżeczka suszonej mięty
  • Miód do posłodzenia

Herbatka na trawienie – przygotowanie

Umieść zioła w czajniczku i zalej wrzątkiem. Parz przez co najmniej 10 minut, aż napar będzie mocny. Niektórzy wolą, jeśli napar jest posłodzony. W tej sytuacji warto jednak użyć miodu zamiast zwykłego cukru.

Słodząc miodem, pamiętaj o jednej zasadzie. Zawarty w nim propolis jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę. Jeśli więc posłodzisz gorący napar, będzie on słodki, ale dużo lepiej słodzić schłodzony. A więc: pierwsza filiżanka herbatki na trawienie – gorąca i na gorzko. Jeśli coś zostanie w czajniczku, możesz dosłodzić i wypić później.

Pamiętaj też, że dodatki na trawienie można stosować bezpośrednio do potraw, np. do bigosu. Dobre dla żołądka są też składniki wigilijnego kompotu z suszu.

Projekt bez nazwy-33.jpg
fot. Canva