Weź mąkę, drożdże i dynię. Rodzina pokocha ten przepis
Żółty, słodkawy, aromatyczny i bardzo zdrowy. Taki jest ten chleb z dodatkiem dyni. To świetne sezonowe pieczywo, które łatwo przygotować w warunkach domowych.
Pieczywo dyniowe
W sklepach ze zdrową żywnością i internetowych delikatesach można swobodnie kupić mąkę dyniową. Ale ten chleb oparty jest nie na niej, a na mące pszennej. Zawiera natomiast samą świeżą dynię. Czyż to nie niezwykłe?
Prócz niej ma też pestki dyni – niezwykle zdrowy oleisty dodatek. Warto sięgnąć po mąkę o wyższym numerze, bardziej pełnoziarnistą. Dzięki temu takie domowe pieczywo będzie okazem zdrowia.
Babcia zawsze dodawała do powideł. 2 łyżki produktu wzmacniają smakChleb z dyni
Chleb dyniowy to w pewnym sensie wariacja na temat ciast na bazie warzyw, takich jak znane dobrze marchewkowe. Jest jednak mniej słodki, a przez to ma szersze spektrum zastosowań. Jest świetną przekąską z powidłami, lecz także podany po włosku – z talerzykiem oleju dyniowego, w którym można go maczać tuż przed zjedzeniem.
Składniki
- 300 g dyni
- 200 g pestek dyniowych
- 700 g mąki chlebowej pszennej
- 2 opakowania drożdży instant (suszonych)
- 3 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżki masła
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka startej gałki muszkatołowej
- 1 łyżka czarnuszki
Dynia w chlebie
Obraną i pozbawioną pestek dynię kroimy w mniejsze kawałki. Ścieramy ją na tarce o grubych okach. Przekładamy do miski i odstawiamy na chwilę.
Do innej miski przesiewamy mąkę. Mieszamy z drożdżami, cukrem, solą, gałką i kurkumą. Zalewamy ½ litra ciepłej wody i mieszamy. Odstawiamy na chwilę, by drożdże wystartowały.
Pestki wykładamy na suchą blachę i podprażamy w temperaturze 200 stopni przez kilka minut. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia. Ciasto zagniatamy, dodajemy dynię i pestki, zostawiając kilka łyżek tych ostatnich. Wyrabiamy na jednolitą masę.
Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. godzinę. Po tym czasie wysmarowujemy blachę masłem i wysypujemy ją pozostałymi ziarnami dyni. Na blachę wykładamy chleb i odstawiamy jeszcze na 15 minut.
Ciasto posypujemy czarnuszką. Wstawiamy na godzinę do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Kiedy chleb będzie rumiany z wierzchu, a test patyczka pokaże, że jest suchy w środku, wyłączamy piekarnik i studzimy chleb przy uchylonych drzwiczkach. Po pół godziny przekładamy go na kratkę.
Wypróbuj też przepisy na ciasto marchewkowe i kurczaka duszonego w pomidorach.