Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Wstaw ugotowane ziemniaki na 1 dzień do lodówki. Nawet nie wiesz, ile dzięki temu zyskasz
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 13.04.2024 10:24

Wstaw ugotowane ziemniaki na 1 dzień do lodówki. Nawet nie wiesz, ile dzięki temu zyskasz

obrane ziemniaki w misce
Fot. Canva/wjarek

Dietetyk z YouTube radzi, co zrobić z ziemniakami, aby były zdrowsze. Dzięki tej prostej i skutecznej metodzie nie przytyjesz, a w dodatku będziesz jadła zdrowo. Dowiedz się, jak to działa i stosuj za każdym razem, przygotowując obiad dla całej rodziny.

Dietetyk radzi

Znany dietetyk - Bartek Kulczyński, zdradził ostatnio na swoim kanale, co zrobić, aby ziemniaki były jeszcze zdrowsze. Ta prosta metoda sprawi, że jedząc ziemniaki, w ogóle nie przytyjesz i nie będziesz musiała ograniczać w swoim jadłospisie tego popularnego składnika polskiej kuchni.

Co najważniejsze sposób przedstawiony przez Kulczyńskiego jest skuteczny oraz ma naukowe uzasadnienie. Poznaj metodę i dowiedz się, dlaczego jest skuteczna. Zyskasz naprawdę sporo. 

ziemnaiki 2.jpg
Fot. Canva/Jannissimo
Żadna jajecznica, turecka wersja smakuje 100 razy lepiej. To moje ulubione śniadanie

Schładzaj ziemniaki w lodówce

Dietetyk Bartek Kulczyński zdradził sposób, dzięki któremu produkty węglowodanowe będą zdrowsze i mniej tuczące. Właśnie do takich produktów należą ziemniaki

Według eksperta należy spożywać je schłodzone, a nie tak jak robi się to zazwyczaj, czyli na ciepło. W tym celu po ugotowaniu umieść je w lodówce. Wtedy na pewno będą zdrowsze i mniej tuczące.

Co daje schładzanie ziemniaków?

Schładzanie ziemniaków powoduje, że zawarta w nich skrobia po strawieniu nie przeistoczy się w glukozę. Nie ma, więc możliwości, aby w krwi nastąpiły wysokie skoki glukozy. W schłodzonych ziemniakach skrobia przekształci się w skrobię oporną.

Skrobia oporna to rodzaj skrobi, która jest odporna na działanie enzymów trawiennych znajdujących się w naszym układzie pokarmowym. W konsekwencji taka skrobia nie jest trawiona i w związku z tym nie powstaje czysta glukoza, która następnie nie przedostając się do krwiobiegu, mogłaby podnieść cukru we krwi - tłumaczy dokładnie Kulczyński. 

Co istotne tę metodę możesz stosować nie tylko do ziemniaków. Sposób sprawdzi się także do makaronu, kaszy i ryżu, które również są produktami węglowodanowymi. Spróbuj, a na pewno spożywane produkty z tej grupy będą zdrowsze. Sprawdź przepis na sycącą zupę oraz poznaj przepis na smaczną mizerię

ryż makaron.jpg
Fot. Canva/derketta