bluszczyk kurdybanek
Pixabay /Hans

Wyjątkowe zalety bluszczyku kurdybanku

Wiele osób zupełnie niesłusznie uważa go za chwast. Okazuje się, że ta niepozorna roślina ma w sobie ogromną moc. Sprawdzi się zarówno jako aromatyczny dodatek do potraw m.in. rosołu, jak i naturalne lekarstwo w domowej apteczce.

Bluszczyk kurdybanek to niepozorna roślina, którą możemy spotkać na polach i łąkach. Czasem traktujemy ją jak niechcianego gościa, co jest ogromnym błędem, ponieważ dawniej wierzono, że skrywa w sobie niemal magiczną moc.

Wyjątkowe właściwości

Dawniej przypisywano mu niemal magiczne właściwości. Wokół bluszczyku narosło sporo mitów i legend. Dziś już wiemy, że roślina ta zawiera w sobie tzw. związki czynne, które często pojawiają się w mieszankach ziół. Jakie mają zalety?

Zawarte w roślinie związki są odpowiedzialne za regulowanie wydzielania żółci. Są również pomocne przy trawieniu oraz przyswajaniu pokarmów. Patrycja Machałek pisze w książce "Magia polskich ziół" (wyd. Znak), że regularnie pite napary z bluszczyku kurdybanku wpłyną na usprawnienie działania pęcherzyka żółciowego.

Zioło ma również właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Można go wykorzystać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wyciąg z rośliny wspomoże zwalczanie infekcji górnych dróg oddechowych oraz przeziębienia. Bluszczyk w połączeniu z trzema innymi ziołami będzie natomiast niezwykle skutecznym domowym lekiem na kaszel.

Media podały nowe informacje o bonie gastronomicznymMedia podały nowe informacje o bonie gastronomicznymCzytaj dalej

Domowa mikstura na kaszel

Co będziemy potrzebować?

  • garść suszonych liści bluszczyku kurdybanku
  • garść suszonych liści szałwii
  • suszony korzeń arcydzięgla

Sposób wykonania:

Składniki wymieszaj ze sobą w równym proporcjach. Możesz dodać do nich także inne zioła, które są przydatne przy leczeniu kaszlu m.in. tymianek, koniczynę lub mniszek lekarski (więcej na jego temat przeczytasz w tym artykule).

bluszczyk

Mieszankę przechowuj koniecznie w ciemnym opakowaniu. W razie potrzeby zaparzaj jedną łyżeczkę w 200 mililitrach wrzątku. Gdy napar trochę ostygnie, odcedź go i pij niewielkimi porcjami w ciągu dnia.

Możesz również używać naparu z suszonego bluszczyku kurdybanku do płukania gardła. Pamiętaj przy tym, że artykuł nie jest poradą medyczną i w przypadku nasilających się problemów zdrowotnych należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Polecamy również nasz artykuł na temat wyjątkowych, prozdrowotnych właściwości owoców dzikiej róży.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

żródło: "Magia polskich ziół", autor: Patrycja Machałek, wyd. Znak

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł