Wyjątkowe zalety bluszczyku kurdybanku
Bluszczyk kurdybanek to niepozorna roślina, którą możemy spotkać na polach i łąkach. Czasem traktujemy ją jak niechcianego gościa, co jest ogromnym błędem, ponieważ dawniej wierzono, że skrywa w sobie niemal magiczną moc.
Wyjątkowe właściwości
Dawniej przypisywano mu niemal magiczne właściwości. Wokół bluszczyku narosło sporo mitów i legend. Dziś już wiemy, że roślina ta zawiera w sobie tzw. związki czynne, które często pojawiają się w mieszankach ziół. Jakie mają zalety?
Zawarte w roślinie związki są odpowiedzialne za regulowanie wydzielania żółci. Są również pomocne przy trawieniu oraz przyswajaniu pokarmów. Patrycja Machałek pisze w książce "Magia polskich ziół" (wyd. Znak), że regularnie pite napary z bluszczyku kurdybanku wpłyną na usprawnienie działania pęcherzyka żółciowego.
Zioło ma również właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Można go wykorzystać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wyciąg z rośliny wspomoże zwalczanie infekcji górnych dróg oddechowych oraz przeziębienia. Bluszczyk w połączeniu z trzema innymi ziołami będzie natomiast niezwykle skutecznym domowym lekiem na kaszel.
Domowa mikstura na kaszel
Co będziemy potrzebować?
garść suszonych liści bluszczyku kurdybanku
garść suszonych liści szałwii
suszony korzeń arcydzięgla
Sposób wykonania:
Składniki wymieszaj ze sobą w równym proporcjach. Możesz dodać do nich także inne zioła, które są przydatne przy leczeniu kaszlu m.in. tymianek, koniczynę lub mniszek lekarski (więcej na jego temat przeczytasz w tym artykule).
Mieszankę przechowuj koniecznie w ciemnym opakowaniu. W razie potrzeby zaparzaj jedną łyżeczkę w 200 mililitrach wrzątku. Gdy napar trochę ostygnie, odcedź go i pij niewielkimi porcjami w ciągu dnia.
Możesz również używać naparu z suszonego bluszczyku kurdybanku do płukania gardła. Pamiętaj przy tym, że artykuł nie jest poradą medyczną i w przypadku nasilających się problemów zdrowotnych należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.
Polecamy również nasz artykuł na temat wyjątkowych, prozdrowotnych właściwości owoców dzikiej róży.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
żródło: "Magia polskich ziół", autor: Patrycja Machałek, wyd. Znak
undefined