Zapomniany przepis na cudowny staropolski krupnik
Krupnik jawi się w naszych wspomnieniach jako zupa z dzieciństwa, której wiele dzieci nie było w stanie zdzierżyć. Dzisiaj tęskno nam jednak do dawnych smaków, dlatego prezentujemy przepis na krupnik staropolski. Receptura ta pozwala stworzyć esencjonalną i gęstą zupę, która rozgrzeje każdego.
Krupnik w swojej tradycyjnej wersji wymaga użyciu dobrego jakościowo bulionu mięsnego, który zawiera dużo kolagenu oraz smaku. Bez niego krupnik nie uzyska głębi smaku, która jest jego ogromną zaletą.
Innymi aspektami tej zupy, z których jest bardzo znana, jest kleistość i konsystencja. Odpowiada za nie kasza jęczmienna, która podczas gotowania oddaje skrobię do bulionu, nadając daniu wspaniałej faktury.
Przepis na krupnik staropolski
Składniki:
400 g żeberek wieprzowych
200 g kaszy jęczmiennej
7 ziemniaków
1 marchewka
1 seler
1 por
1 litr rosołu
sól
pieprz
natka pietruszki
Zacznij od oczyszczenia żeberek z błon i żyłek, pokrój je na kawałki po dwie kostki i wrzuć je do garnka. Zalej zimną wodą, postaw na gazie i doprowadź do wrzenia. Podczas gotowania zbieraj szumowiny zbierające się na powierzchni płynu.
Po kilkunastu minutach zmniejsz ogień, dorzuć umyte i obrane warzywa (poza kartoflami), przykryj garnek pokrywką i gotuj do momentu, aż mięso zacznie odchodzić od kości. W międzyczasie obierz ziemniaki, umyj je i pokrój w kostkę.
Z garnka wyjmij mięso i warzywa, uzupełnij wyparowaną wodę bulionem, wrzuć ziemniaki oraz kaszę. Gotuj, aż oba produkty będą miękkie. Mięso obierz z kości i wrzuć do zupy wraz z pokrojoną marchewką. Podawaj ze świeżo siekaną natką pietruszki. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykonać zupę kalafiorową z dodatkiem dyni i kurkumy. Ten tekst wyjawia przepis na rozgrzewającą zupę cebulową.
Źródło zdjęcia: canva/Bartosz Luczak, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: wedrowkipokuchni