Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zapomnij o japońskim. Makowiec włoski od Heni jest 100 razy lepszy
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 04.12.2024 12:28

Zapomnij o japońskim. Makowiec włoski od Heni jest 100 razy lepszy

makowiec
YouTube/ @HeniaFoks

Makowiec włoski to właściwie bliski krewny tego, który nazywamy japońskim. Łączy je między innymi fakt, że ciasto takie nie ma żadnego spodu, a składa się wyłącznie z masy makowej. Oba łączy też to, że są pyszne i łatwe w przygotowaniu.

Makowiec na święta

Jak przystało na makowiec włoski, ciasto to składa się z orzechów włoskich w masie makowej. Deser wychodzi jednak zupełnie inny od tych, do których przywykliśmy. Na naszych stołach w święta lądują często ciasta z masą makową będącą farszem drożdżowego ciasta.

W makowcach tego typu, jak włoski czy japoński, jest nieco inaczej. Masie makowej nie towarzyszy tu nic prócz polewy. W zamian, dodajemy jajka bezpośrednio do niej, dzięki czemu jemy praktycznie upieczony mak. Dzięki czemu ciasto jest wilgotne i słodkie.

składniki na makowiec
fot. youtube.com/heniafoksprzepismamypl
Biorę mięso z kurczaka i wbijam w nie widelec. Tak przydatnej sztuczki kuchennej dawno nie widziałam

Ciasto z makiem

Henia Foks proponuje makowiec włoski na święta serwować pokryte powidłami i posypane wiórkami kokosowymi. Jakaś polewa jest mu zdecydowanie potrzebna, może to jednak być jeden z wielu wariantów. Można wykończyć ciasto tabliczką czekolady rozpuszczoną z 30 ml śmietanki. Można przygotować też masę z mascarpone, wszystko zaś wykończyć posypką.

Składniki

  • 850 g masy makowej z puszki
  • 500 ml mleczka kokosowego
  • 300 g rozłupanych orzechów włoskich
  • 2 niesłodzone budynie waniliowe
  • 4 duże jajka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • Polewa i posypka – np. konfitury, mascarpone, polewa czekoladowa i wiórki kokosowe, starta czekolada lub cukrowa posypka

Makowiec włoski

Do misy robota wykładamy masę makową. Dodajemy mleczko kokosowe i jajka. Miksujemy na gładką masę. Dodajemy proszek do pieczenia i budyń i wszystko mieszamy na wolniejszych obrotach.

Połowę orzechów siekamy dość grubo. Drugą połowę mielimy. Obie porcje wrzucamy do misy i mieszamy łopatką.

Dużą formę do pieczenia wykładamy na dnie papierem. Wylewamy masę makową. Makowiec włoski wypiekamy przez ok. 70 minut w temperaturze 180 stopni. Deser dekorujemy po wystudzeniu i odstawiamy do lodówki.

Wypróbuj też przepisy na orzechowiec z miodem i dowiedz się więcej o matchy.

upieczony makowiec
fot. youtube.com/heniafoksprzepismamypl