Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Show-biznes od kuchni > Zapytał o koszt przyjęcia komunijnego u Gessler. „To ile trzeba zapłacić, zwala z nóg!"
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 26.03.2024 08:23

Zapytał o koszt przyjęcia komunijnego u Gessler. „To ile trzeba zapłacić, zwala z nóg!"

komunia i Gessler
Fot. East News/Wojciech Olkusnik, Canva/bepslabor

Na wiosnę kolejne roczniki dzieci co roku przystępują do komunii. Rodzice z niepokojem patrzą na koszty, które przy okazji trzeba ponieść. Popularny youtuber zestawił ceny w knajpach firmowanych nazwiskami celebrytów. Zdradzamy zakończenie: u Gessler jest najdrożej.

Organizujemy komunię

Za moich czasów, kiedy ja przystępowałem do tego sakramentu, to my to robiliśmy w domu. Ale teraz jest taka moda, żeby to robić w restauracji – mówi autor kanału Sprawdzam Jak.

Popularny youtuber, obserwowany przez ponad milion osób, wymyślił Pierwszą Komunię Świętą i postarał się ją wycenić. Wymyślił, bo choć nie przygotowuje takiej imprezy, podzwonił po lokalach z pytaniem o ceny.

Sprawdzam Jak założył, że do przygotowania jest bezalkoholowe przyjęcie komunijne na 25 osób – dziecko, rodzice, dziadkowie i najbliższa rodzina. Porównał ceny, dopytał o ewentualny drobny druczek i porównał z restauracjami, za którymi nie stoją znane twarze.

Zapomnij o pieczeniu spodu do mazurka. Jeszcze lepszy zrobisz 100 razy szybciej

Królowie TVN-u

Inwestycja w lokal gastronomiczny to popularny sposób celebrytów na zagospodarowanie nadmiaru gotówki. Choć knajpa to trudny biznes, lokale mogą bardzo skorzystać na wizerunku osoby, która jest na językach wszystkich. Niektórzy celebryci pozostają więc ambasadorami swojej marki, podczas gdy ci związani z gotowaniem są ze swoimi lokalami związani nieco ściślej.

Sprawdzam Jak zadzwonił do czterech knajp prowadzonych przez znanych restauratorów. Były to warszawskie Akademia Borysa Szyca, Stary Dom Piotra Adamczyka, Niewinni Czarodzieje 3.0 Kuby Wojewódzkiego z Gdyni i krakowskie Zalipianki, za którymi stoi Ewa Wachowicz. A przede wszystkim U Fukiera, flagowa restauracja Magdy Gessler.

Dla skalibrowania cen, autor filmu zadzwonił także do restauracji Chata Polska, za którą nie stoi żadne znane nazwisko. Organizacja imprezy kosztowałaby tam według podanych przez telefon informacji 3,5 tys. złotych. Jak w tym porównaniu kształtują się ceny u celebrytów?

Komunia u sław

Okazuje się, że najmniej zapłacimy w Gdyni. Choć Kuba Wojewódzki nazywa się królem TVN-u, to jego restauracja nie liczy wcale po królewsku. Za talerzyk zapłacimy tu 200 złotych i do całości dodamy 10 proc. serwisu. Oznacza to, że zapłacić przyjdzie 5,5 tys. złotych. Podobnie rozsądnie wycenione są Zalipianki w Krakowie. Ewa Wachowicz poda nam tam rachunek na 220 zł od osoby i również 10 proc. serwisu. Razem będzie to nieco ponad 6 tys złotych.

Warszawa to jednak inne pieniądze, ale też nieco inne rodzaje restauracji. Tu najtaniej będzie u Szyca, którego Akademia wycenia 25-osobową imprezę na 230 zł, ale licząc osobno napoje i doliczając aż 12,5% serwisu. Razem zapłacimy więc już 8,5 tys. zł. Jeszcze drożej weźmie Adamczyk w swoim eleganckim Starym Domu. Przy kwocie niemal 390 zł za talerzyk należeć się będzie 9600.

Wycena z lokalu Magdy Gessler przyszła mailem dopiero następnego dnia. Sprawdzam Jak wybrał do porównania pewnie najdroższą restaurację, którą można skojarzyć z najbardziej barwną postacią polskiej sceny kulinarnej. U Fukiera, mieszcząca się na warszawskiej Starówce, zorganizuje imprezę na 25 osób za jedyne 11,2 tys. zł, co przelicza się na 450 zł za talerzyk i 12,5 proc. serwisu. Gessler weźmie więc ponad try razy więcej niż Chata Polska, która miała służyć za porównanie.

Wypróbuj też przepis na mazurka Anny Lewandowskiej i paschę według Roberta Makłowicza.