Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Babcia Wiesia zawsze dodaje do rosołu 1 składnik. Różnicę widać od razu
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.10.2022 20:02

Babcia Wiesia zawsze dodaje do rosołu 1 składnik. Różnicę widać od razu

Klarowny rosół jak od babci
canva/Filippo Carlot

Rosół wyszedł mętny i pływają w nim szumowiny? Poznaj sprawdzony sposób babci Wiesi na uratowanie mętnego rosołu. Babcia do gotującego się wywaru dodaje pianę z białka jajka, która w kilka minut zbiera wszystkie szumowiny.

Rosół jest zawsze świetnym pomysłem na obiad, nie tylko podczas świąt, czy większych uroczystości. Niestety czasem mętnieje i przez to wygląda bardzo nieapetycznie. Mętny rosół możemy jednak szybko i sprawnie wyklarować, stosując babciny patent z białkiem jajka.

Dlaczego rosół mętnieje? Prawdopodobnie gotowałeś go za szybko na mocnym ogniu lub do warzyw i mięsa wlałeś wrzącą wodę. To najczęstsze błędy popełniane podczas gotowania aromatycznego wywaru na obiad. Pamiętaj, że rosół musi się dosłownie pyrkać na najmniejszym ogniu.

Mętny rosół nie musi być już powodem do zmartwień. Wywar po dodaniu białka jajka przecedź przez tetrę, podgotuj jeszcze chwilę i podaj. Pod sam koniec gotowania dodaj do rosołu szczyptę kurkumy mielonej, a rosół zyska piękny, złoty kolor.

Do rosołu dodaj białko jajka. To sposób babci Wiesi na klarowny i pyszny wywar

Mętny rosół możemy wyklarować stosując skuteczną, babciną metodę. Do gotującego się wywaru wlejmy pianę ubitą z kurzego białka. Jedno białko wystarczy na średni garnek rosołu, jeśli natomiast gotujemy obiad dla większej ilości osób, ubijmy pianę z 2- 3 jajek.

Piana po kilku minutach dosłownie zbierze wszystkie szumowiny. Rosół po klarowaniu musimy przecedzić przez gęste sito, a najlepiej przez czystą, tetrową ściereczkę. To najlepszy sposób na wyklarowanie mętnego rosołu.

Przydatne triki na klarowny rosół. Wywar będzie pełen smaku i aromatu

Rosół zawsze gotujemy w dużym garnku, koniecznie na najmniejszym ogniu przez około 2,5 - 3 godziny. Mięso i warzywa zawsze zalewamy zimną wodą, dzięki której szumowiny powstają w naprawdę małych ilościach.

Do rosołu dodajmy również cebulę, najlepiej opaloną wcześniej nad ogniem lub przesmażoną na suchej patelni. Cebula w naturalny sposób klaruje rosół już podczas gotowania i dodaje mu niezwykłego aromatu.

Z warzyw i mięsa po rosole zrobisz wyśmienity, domowy pasztet. Jeśli został Ci również sam wywar, koniecznie ugotuj na nim zupę pomidorową, będzie jeszcze smaczniejsza.

Rosół
canva/macniak

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: