Babcia zawsze dodaje do ruskich szczyptę tej przyprawy. Jej pierogi uwielbia cała rodzina, nie mają sobie równych
Pierogi ruskie doczekały się już wielu interpretacji. O wersji, którą zawsze podawała moja babcia, jednak nikt mi nie wspominał. Przyprawa, którą wzbogaca farsz, moim zdaniem jest obowiązkowa. Bez niej ziemniaczano-serowa kompozycja nie smakuje, aż tak dobrze.
Babcine pierogi ruskie nie mają sobie równych
Proste ciasto z 3 składników i farsz ruski — u mnie w wersji wegańskiej z tofu — razem smakują znakomicie. Jednak dodanie gałki muszkatołowej do nadzienia sprawia, że całość jest jeszcze lepsza. Babcia i tym razem się nie myliła.
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- ok. 300 ml gorącej, przegotowanej wody
- 1 płaska łyżka soli
Składniki na farsz:
- 500 g ziemniaków
- 500 g półtłustego twarogu lub tofu naturalnego
- 1 większa cebula
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól i pieprz w ilości do smaku
- olej rzepakowy do smażenia
Babcina wersja klasycznego dania jest bardzo prosta w przygotowaniu. Trzeba jedynie zagnieść ciasto, wypełnić je nadzieniem, skleić i ugotować. Szczegółową instrukcję znajdziecie w dalszej części artykułu.
Moja mama nie hartuje śmietany chochlą gorącej zupy. Ma znacznie lepszy sposób, danie nigdy się nie warzyJak ugotować smaczne pierogi ruskie? Wykorzystajcie gałkę muszkatołową
Zaczynam od nastawienia ziemniaków. Obrane, oczyszczone i pokrojone w kostkę warzywo gotuję w osolonym wrzątku, aż zmięknie. Rozgniatam na gładką masę i studzę.
Cebulę siekam i szklę na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Łączę z ziemniakami. Gdy będą chłodne, dodaję jeszcze pokruszony twaróg lub tofu. Doprawiam całość gałką muszkatołową, solą oraz pieprzem. Farsz odstawiam na czas sporządzenia ciasta na pierogi.
Mąkę przesiewam do większej miski. Dodaję sól i mieszam. Następnie stopniowo wlewam gorącą wodę, mieszając masę łyżką drewnianą. Gdy zacznie tworzyć kluski i nieco ostygnie, wyrabiam dłońmi.
Gotowe dzielę na porcje, rozwałkowuję i wycinam okręgi. Na każdym z nich układam porcję farszu ruskiego i zlepiam starannie. Pierogi ruskie gotuję w osolonym wrzątku przez 2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
Jak podać pierogi ruskie?
Danie najlepiej smakuje z kwaśną śmietaną lub jogurtem naturalnym. Możecie też okrasić je karmelizowaną cebulą lub boczkiem-zarówno ten klasyczny, jak i roślinny dobrze się tu sprawdzi.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na pierogi. Sprawdźcie koniecznie patent na słodką wersje z makiem — smakuje nie tylko od święta. Być może skusi was też prosta receptura na pierogi z soczewicą.