Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Babcie zawsze dodawały je do ogórków kiszonych. Dzięki nim wychodziły chrupkie
Renata Materlińska
Renata Materlińska 31.07.2022 11:45

Babcie zawsze dodawały je do ogórków kiszonych. Dzięki nim wychodziły chrupkie

ogórki kiszone
canva/PhotoMIX-Company z Pixabay

Babcie zawsze dodawały je do ogórków kiszonych. Dzięki nim wychodziły chrupkie. Chodzi oczywiście o liście czarnej porzeczki, które nadawały ogórkom także ciekawego smaku. Warto więc poeksperymentować z mniej pospolitymi dodatkami, bo przetwory tylko na tym zyskają.

Kiszone ogórki od lat są najpopularniejszym przetworem robionym na zimę. Uwielbia je większość Polaków, a kupić takich, jak domowe w zasadzie nie sposób. Na dodatek ich przygotowanie jest całkiem proste. Trzeba tylko wybrać odpowiedniej jakości surowiec, dorzucić kilka składników, zalać solanką i odstawić do ukiszenia.

Tradycyjnymi składnikami dodawanymi do kiszonych ogórków są: czosnek, koper i korzeń chrzanu. Niektórzy sięgają też po liście chrzanu, a można także po liście dębu, winorośli, wiśni i czarnej porzeczki. Te ostatnie chętnie wykorzystywały nasze babcie, bo zapewniały ogórkom doskonały smak i lepszą trwałość. Podobnie zresztą działają pozostałe liście.

Przepis na kiszone ogórki jak u babci

Składniki:

  • 2 kg niedużych ogórków gruntowych

  • 1 główka czosnku

  • kawałek świeżego korzenia chrzanu

  • 4 gałązki kopru z nasionami

  • 4 liście czarnej porzeczki

  • 4 liście wiśni lub winorośli

  • 2 l wody

  • 3 łyżki soli niejodowanej

Przygotowanie kiszonych ogórków

Ogórki dokładnie umyj, osusz. Ząbki czosnku przekrój na pół. Korzeń chrzanu obierz, podziel na 4 części. Liście porzeczki i wiśni opłucz, osusz.

Do wyparzonych słoików wrzuć po 2 ząbki czosnku, kawałek chrzanu oraz po liściu porzeczki i wiśni. Słoiki ciasno wypełnij ogórkami. Powciskaj między nie kawałki kopru.

Wodę zagotuj z solą, lekko ją przestudź. Dobrze ciepłą zalej ogórki w słoikach, tak by były całkowicie przykryte solanką.

Słoiki zakręć, pozostaw na kilka dni w ciepłym miejscu. Gdy woda zmętnieje, słoiki z ogórkami wynieś w chłodne i ciemne miejsce. Na naszej stronie znajdziesz też przepis na ogórki po kaszubsku, a także na ogórki po indyjsku.

liście porzeczki
canva/mikhailsabela

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: