Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Chcesz szybko schudnąć? Do farszu zamiast mięsa użyj duszonych pieczarek

Chcesz szybko schudnąć? Do farszu zamiast mięsa użyj duszonych pieczarek

Papryka faszerowana z pieczarkami
WikimediaCommons/Mariuszjbie, CC BY 3.0

Papryka faszerowana będzie pyszna nawet bez mięsa. Gdy zastąpimy je pieczarkami, uzyskamy lekką potrawę, która pomoże nam zadbać o sylwetkę. Z naszym przepisem nawet na diecie smacznie zjecie.
 

Mięso nie sprzyja odchudzaniu

Mięso, choć dostarcza białka, zawiera też sporo tłuszczy nasyconych. Nie ułatwiają one zrzucania nadmiarowych kilogramów, a dodatkowo sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Na szczęście można je zastąpić innymi pysznymi produktami.

W naszym przepisie na paprykę faszerowaną postawimy na pieczarki. Grzyby dostarczają znacznych ilości piątego smaku, czyli umami. Kojarzy się on głównie z daniami mięsnymi, lecz dobrze przygotowane potrawy roślinne też będą w niego bogate. Czytajcie dalej, by dowiedzieć się, jak zrobić sycący obiad bez mięsa.

Paprykę  wypełnimy farszem z peiczarkami.jpg
canva/Sandrexim
To moja ulubiona zupa na chłody. Z tym dodatkiem cudownie rozgrzewa, jest pyszna i sycąca

Przepis na paprykę faszerowaną z pieczarkami

Utrzymanie szczupłej sylwetki nie będzie wiązało się z wyrzeczeniami, jeśli nauczycie się gotowania smacznych, a przede wszystkim lekkich i sycących potraw. Farsz do papryki składa się z samych pyszności, a danie jest niskokaloryczne. Warto go spróbować.

Składniki:

  • 3 spore czerwone papryki
  • 500-600 g pieczarek
  • 300-400 g ugotowanej zielonej soczewicy
  • około 100 g sera typu feta lub wędzonego tofu
  • 150-200 ml przecieru pomidorowego
  • 2 większe cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka tymianku lub majeranku
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 3/4 łyżeczki papryki ostrej
  • pół łyżeczki papryki wędzonej (opcja)
  • sól i pieprz ilości do smaku
  • olej rzepakowy
  • woda

Do dania z powodzeniem możecie wykorzystać gotowane strączki z puszki. Wystarczy je tylko opłukać z zalewy. W szczegółowej instrukcji wykonania faszerowanej papryki wyjaśnię również jak poradzić sobie bez „gotowca”. Znajdziecie ją poniżej.

Jak zrobić faszerowaną paprykę z pieczarkami?

Jeśli nie mam puszek ze strączkami, przygotowanie zaczynam wieczór wcześniej. Wtedy zalewam suche ziarenka dużą ilością zimnej wody i pozostawiam na minimum 12 godzin.

Kolejnego dnia zlewam płyn i w świeżej porcji osolonego wrzątku gotuję wybraną soczewicę według instrukcji na opakowaniu. Do tego dania najlepiej pasuje zielona, ale czarna lub brązowa też się sprawdzą.

Podczas gotowanie strączków, przygotowuję pieczarki. Kroję je plastry, a cebulę starannie siekam. Szklę ją na oleju rzepakowym — wystarczą 1-2 łyżki rozgrzanego tłuszczu. Kiedy cebula zmięknie, wrzucam grzyby i znacznie je redukuję.

Gdy już sporo wody odparuje, dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek, tymianek, wszystkie rodzaje papryki w proszku oraz ugotowaną soczewicę. Chwilę smażę, by osuszyć farsz, a następnie wlewam przecier. Podgrzewam, aż całość lekko zgęstnieje. Łączę go z pokruszonym serem lub tofu.

Masą wypełniam pozbawione gniazd nasiennych papryki. Ten element usuwam, odkrawając wcześniej część warzywa z ogonkiem. Wierzch papryki smaruję jeszcze niewielką ilością oleju i ustawiam ją w naczyniu żaroodpornym. Zapiekam przez 15-20 minut w temperaturze 190 stopni Celsjusza.

Jak podawać paprykę faszerowaną z pieczarkami?

Potrawa najlepiej smakuje, gdy przekroimy każde warzywo na pół i posypiemy świeżymi ziołami. Dodatek kromki ciemnego chleba korzystnie wpłynie na trawienie i wydłuży poczucie sytości. Nie będziecie podjadać między posiłkami.

Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na smaczne i dietetyczne dania. Wypróbujcie zdrowe brownie od ekspertki ds. żywienia. Być może skusi was też przepis na pobudzającą owsiankę — jest idealna na śniadanie.

papryka faszerowana z pieczarkami jest pyszna.jpg
canva/Mykola Lunov