To moja ulubiona zupa na chłody. Z tym dodatkiem cudownie rozgrzewa, jest pyszna i sycąca
Zupa zimą smakuje jak marzenie. Gdy jest pełna treści i przyjemnie pikantna z sięga się po nią z jeszcze większą ochotą. Dzisiejsza propozycja przyjemnie was zaskoczy. Koniecznie dajcie jej szansę.
Rozgrzewającą zupę zimą zje każdy
Osobiście nawet w upały jadam ciepłe buliony, bo uważam, że talerz zupy sprawdzi się przy każdej okazji. Zimą stawiam na bardziej treściwe pozycje i w mojej kuchni królują strączki. Nie zawsze jednak mam czas, by gotować.
W takich momentach ratuje mnie grochówka, którą przyrządza się szybko i niemal bez wysiłku. Poza grochem wymaga też podstawowych składników, które zawsze i tak są w kuchni. W dalszej części artykułu wyjawiam sekret jej przyjemnego rozgrzewającego działania.
Przy tym zwykły makowiec może się schować. Strzelczyk pokazał przepis na najlepsze świąteczne ciastoPrzepis na rozgrzewającą grochówkę
Gdy zima za oknem trwa, lubię zjeść talerz ciepłej grochówki. Gęsta, bogata w warzywa zupa jest doskonałą rozgrzewką. Dodanie do niej imbiru jeszcze potęguje ten efekt. Koniecznie spróbujcie.
Składniki:
- 200 g łuskanego grochu
- 1 kość schabowa
- około 150 g wędzonego boczku
- 3 średnie ziemniaki
- 1 łodyga selera naciowego
- 2 nieduże marchewki
- 1 średnia cebula
- 2 liście laurowe
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- 1 łyżeczka świeżego imbiru
- 15 g masła, najlepiej klarowanego
- sól i pieprz w ilości do smaku
- natka pietruszki wedle uznania
Produkty niezbędne do zrobienia grochówki już znacie. A jak wygląda jej przygotowanie? Poniżej znajdziecie dokładną instrukcję. Warto się skusić.
Jak zrobić rozgrzewająca zupę z grochem? Imbir jest świetnym dodatkiem
Zaczynam od starannego opłukania grochu — nie trzeba go przed przyrządzaniem namaczać. Umieszczam je w garnku wraz z boczkiem i kością schabową. Zalewam składniki wodą i dodaję liść laurowy. Doprowadzam zawartość naczynia do wrzenia i gotuję przez pół godziny.
W międzyczasie oczyszczam warzywa i kroję je w kostkę. Zrumieniam delikatnie na dobrze rozgrzanym maśle, a następnie przenoszę do garnka z mięsem i grochem. Gotuję całość jeszcze przez 20 minut.
Wyjmuję kość i boczek, kroję miękkie części w kostkę — zaraz wrzucę je do zupy. Wcześniej jeszcze mniej więcej połowę zawartości garnka blenduję wraz z posiekanym imbirem bez skórki. Wlewam uzyskaną masę z powrotem do garnka i doprawiam tymiankiem, solą oraz pieprzem.
Jak podać grochówkę?
Sycąca potrawa najlepiej smakuje, gdy posypie się ją świeżo posiekaną natką pietruszki. Warto też sięgnąć po kromkę chleba razowego, która świetnie tutaj pasuje. Niektórzy wsypują też grzanki lub groszek ptysiowy.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na pyszne zupy. Rozgrzewająca i sycąca będzie również pomidorowa z czerwoną soczewicą. Sprawdźcie też koniecznie jak zrobić tradycyjny krupnik.