Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić gęsty i gładki lukier do pierniczków? Dzielimy się niezawodnym sposobem

Jak zrobić gęsty i gładki lukier do pierniczków? Dzielimy się niezawodnym sposobem

Lukier do pierniczków
canva/Tima Miroshnichenko, Pexels

Lukier do pierniczków powinien być dość zwarty i pozbawiony grudek. Przygotowanie masy o właściwej konsystencji może być proste. Wystarczy, że skorzystacie z kilku naszych wskazówek, a świąteczne ciasteczka, które zrobicie, zachwycą każdego.
 

Lukier zrobimy szybko i bez wysiłku

Dobry lukier do pierniczków zastyga na tyle szybko, by wykonane wzory nie rozpłynęły się, po tym, jak wykonamy je na ciastku. Choć dekorowanie świątecznych słodyczy zawsze wydawało mi się skomplikowane, zrobienie odpowiedniej masy wcale nie zajmuje wiele czasu.

Nie potrzeba też wcale zbyt wielu produktów, a wszystkie są dostępne w każdym sklepie spożywczym. Z przygotowanym przez nas poradnikiem na pewno wam się uda. Konieczna będzie jednak co najmniej cierpliwość. Resztę wskazówek znajdziecie w dalszej części materiału.

Lukier do pierniczków.jpg
YT/Ciastkożercy.pl
To ulubiona surówka w moim domu. Pasuje do wszystkiego, a składniki kosztują grosze Piernikowy sernik to najlepsze ciasto na święta. Wreszcie pogodzi całą rodzinę

Niezawodny sposób na lukier do pierniczków

Przygotowanie masy do dekorowania wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy dobrze ubić białko i starannie połączyć je z cukrem pudrem oraz odpowiednią ilością wody. Na 1 białko powinna przypadać 1 szklanka słodkiego dodatku.

Nim przystąpimy do mieszania składników, cukier puder trzeba przesiać przez sito — podobnie jak mąkę do wypieków. Ten proces zapewni nam brak grudek w produkcie, które mogłyby się potem nie rozmieszać w trakcie łączenia go z białkiem.

Białko też trzeba odpowiednio przygotować. Wyodrębniając je, należy przede wszystkim zadbać o brak resztek żółtka w masie. Będziemy produkt ubijać wraz z cukrem pudrem na masę, proszek dodając łyżka po łyżce. W ten sposób wszystko dobrze się połączy.

Konsystencja lukru jest ważna

Po wymieszaniu białka cukrem pudrem trzeba sprawdzić konsystencje lukru — im bardziej szczegółowe wzory chcemy zrobić, tym powinien on być gęstszy. Niewykluczone więc, że do masy, którą przygotujemy z wymienionych wcześniej produktów, będzie trzeba wsypać jeszcze trochę cukru pudru.

Do dekorowania całych pierniczków przyda się lukier rzadki, który w razie potrzeby będzie można odpowiednio jeszcze przesuwać na powierzchni ciastka przy pomocy wykałaczki. Aby go uzyskać, do wyjściowej masy warto wlać trochę wody albo soku z cytryny — tu już według upodobań.

Jak smarować pierniczki lukrem?

Dekorowanie korzennych ciasteczek będzie proste, jeśli skorzystam z prostego akcesorium kuchennego — rękawa cukierniczego. Przy pomocy rożka tego narzędzia z łatwością uwolnimy odpowiednią ilość lukru.

Jeśli go nie mamy, możemy skorzystać z woreczka strunowego. Trzeba go wypełnić masą, usunąć powietrze i zamknąć, a na koniec jeden z rogów uciąć. Przez powstały otwór będziemy mogli dozować lukier wprost na pierniczki.

Na naszej stronie znajdziecie też przepis na świąteczne pyszności o korzennym aromacie. Sprawdźcie jak zrobić ekspresowy piernik. Przepis na tradycyjne mięciutkie pierniczki — idealne do dekorowania wraz z dziećmi — znajdziecie w tym artykule.

Zdobienie pierniczków lukrem.jpg
YT/Ciastkożercy.pl