Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Co roku o tej porze robię ten sok. Ze spiżarni znika jako pierwszy

Co roku o tej porze robię ten sok. Ze spiżarni znika jako pierwszy

Sok z winogron
Screen z filmu na kanale YouTube/morela i wiśnia

Prosty i smaczny sok do herbaty gości w moim domu każdej jesieni. Wszyscy go uwielbiamy, a przygotowanie jest tak proste, że od razu robię większy zapas. Sięgam po mniej popularne owoce, pojawiające się właśnie we wrześniu.
 

Pyszny sok z winogron skusi wybrednych

Do herbaty zwykle podajemy sok z malin. Choć jeden raz warto zrobić wyjątek i przygotować inny, moim zdaniem jeszcze smaczniejszy, sok. Potrzebne do niego będą ciemne winogrona, cukier i woda. Wykonanie jest niemal ekspresowe.

Składniki:

  • 4 kg ciemnych winogron
  • 1 kg cukru
  • 250 ml wody

Prosty skład jest sporym atutem tego soku. Z przygotowaniem napoju też poradzi sobie każdy. Sprawdźcie instrukcję dostępną w dalszej części artykułu i przekonajcie się sami.

Winograna są na sok idealne.jpg
canva/Ivannag82
Żaden piekarnik, lodówka i suszarka. Ten sposób suszenia grzybów jest jeszcze lepszy i darmowy

Jak zrobić sok z winogron? Przepis jest prosty

Przygotowania zaczynam od starannego umycia owoców i oderwania ich od gałązki. Do dużego garnka wlewam wodę. Wsypuję winogrona i zasypuję je cukrem.

Gotuję, aż uwolni się płyn i owoce zaczną się rozpadać. Zwykle trwa to około 30 minut. Wtedy odcedzam sok z winogron przez sito i zlewam go do czystych butelek. Zakręcam i poddaję pasteryzacji.

W tym celu wstawiam wyrób do czystego garnka i wlewam wodę do mniej więcej 2/5 ich wysokości i podgrzewam przez 15 minut, licząc od momentu, gdy woda zawrze. Studzę pod ściereczką, a letnie przenoszę do spiżarki.

Jak wykorzystać sok z winogron?

Słodki dodatek świetnie pasuje do czarnej herbaty. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by rozcieńczać go wodę i pić w takiej postaci. Będzie też ciekawym dodatkiem do koktajli owocowych i owsianek.

Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na przetwory z owoców. Spróbujcie koniecznie pysznego kompotu śliwkowego z orientalną nutą — jesienią zawsze mam zapas w lodówce. Być może skuszą was też prażone jabłka — nie tylko szarlotkę z nich zrobicie.

Sok z winogron jest pyszny.jpg
canva/lisaaMC