Czy trzeba dodawać jajko do ciasta na pierogi? Do wyboru masz 3 opcje
Jak zrobić dobre ciasto na pierogi? Jedni uważają, że powinno do niego trafić jajko. Inni są zdania, że wręcz przeciwnie. Opcje tymczasem są trzy, a wybór zależy od celu, który chcemy osiągnąć. Podpowiadamy jak zdecydować właściwie.
Zwyczaj dodawania jajka do ciasta na pierogi przywędrował z Włoch, gdzie jednym ze składników ravioli — małych pierożków — jest właśnie jajko. Przygotowując tradycyjne danie kuchni polskiej, warto jednak wcześniej zastanowić się na jakim efekcie nam zależy.
Jak dodatek jajka wpływa na ciasto na pierogi?
Dodatek jajka do ciasta na pierogi sprawia, że staje się ono nieco twardsze. Jest więc zatem mniej plastyczne, co może spowodować rozpadanie się pierogów podczas gotowania. Twarde ciasto trudniej też jest zlepić. Co więcej, nie uda nam się w prosty sposób uzyskać z niego cienkich placuszków.
Jest też szansa, że przyrządzone z dodatkiem jajka ciasto na pierogi będzie dominowało nad farszem, co nie każdemu będzie odpowiadało. Niektórzy, by uniknąć trudności w zlepianiu, dodają do masy tłuszcz — najczęściej olej lub stopione masło. Składnik jest pomocny, lecz uzyskana masa nie jest nigdy tak elastyczna, jak bezjajeczna.
Pozbawione kurzego nabiału ciasto na pierogi zachowuje się niemalże jak plastelina i możemy z niego formować rarytas o naprawdę cienkiej „skórce". Taka wersja dania ma zdecydowanie więcej amatorów.
Ostatnią możliwością jest dodanie do ciasta samych żółtek. Sprawią one, że uzyskane ciasto na pierogi będzie lekko kruche, ale wciąż łatwe do formowania. Żółtka nadadzą też ciastu przyjemnego, złocistego koloru.
Kiedy robić ciasto na pierogi bez jajek?
Istnieją dwa przypadki, gdy zastosowanie nabiału będzie problematyczne. Pierogów na takim cieście nie mogą bowiem zjeść osoby uczulone na białko kurzego jaja oraz weganie.
Częściej zadecydują pewnie jednak względy praktyczne — np. konsystencja farszu czy upodobania w kwestii grubości ciasta. Jednak wybierając przepis na pierogi, warto pomyśleć także o bezpieczeństwie jedzących.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy na ciasto na pierogi. W tym artykule podpowiadamy jak wykonać je najprościej — z mąki, wody i soli. Ten natomiast podpowiada jak uelastycznić masę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Szybki makaron z kurkami z przepisu Okrasy. Jesienny obiad w nowej odsłonie
Kremowy sos grzybowy bez dodatku śmietany. Mniej kaloryczny, a tak samo pyszny
Źródło: kulinarnapolska, przepisytradycyjne