Domowe kiszone jabłka. Pyszne i wyjątkowo zdrowe
Kiszonki są bardzo zdrowymi i smacznymi przetworami. Kisić możemy zarówno warzywa, jak i owoce, które poddane procesowi fermentacji są jeszcze zdrowsze, a ich smak zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Poznaj przepis na domowe kiszone jabłka. Są pyszne i wyjątkowo zdrowe.
Kiszone jabłka są pysznym dodatkiem do wielu dań, w tym gulaszy mięsnych, do surówek, sałatek, potraw wegetariańskich, kapusty kiszonej, do ryżu i kaszy. Opcji podania jest naprawdę wiele, jabłka rewelacyjnie podkreślają smak każdego dania.
Kiszonki są miękkie, kwaśne z korzenną nutą goździków, imbiru i cynamonu. Dodanie kilku łyżek do jabłek znacznie przyspieszy proces fermentacji, dzięki czemu jabłka będą gotowe już po kilku dniach. Otwarty słoik przechowuj w lodówce lub w chłodnym, zacienionym miejscu.
Do kiszenia wybieraj mniejsze, nieuszkodzone, soczyste jabłka. Nie obieraj ich ze skórek i nie usuwaj szypułek. Uszkodzone owoce chłoną solankę, przez co po ukiszeniu będą słone i niesmaczne.
Jeśli szukasz pomysłu na równie pyszne kiszonki- tu poznasz przepis na kiszone truskawki w miodzie i białym pieprzu, są świetnym dodatkiem do wielu dań.
Dlaczego warto jeść kiszone jabłka?
Jabłka są źródłem silnych antyoksydantów i wielu witamin, które są niezbędne, aby zachować zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Kiszone owoce dzięki fermentacji są dodatkowo bogate w bakterie probiotyczne, które regenerują florę jelitową i regulują pracę układu pokarmowego.
Kiszone jabłka mają znacznie mniejszą zawartość cukrów niż świeże owoce. Zawierają również błonnik, który reguluje przemianę materii, przyspiesza metabolizm, a także zmniejsza wchłanianie cholesterolu, przez co chroni między innymi przed miażdżycą.
Przepis na domowe, kiszone jabłka
Składniki na 1 słoik o pojemności 5 l:
3 kg jabłek, najlepiej mniejszych
10 goździków
4 cm korzenia imbiru
2 łyżki soli niejodowanej
laska cynamonu
3-4 łyżki soku z kiszonej kapusty
Jak zrobić kiszone jabłka?
Jabłka umyj, każde z nich przekrój na ćwiartki, korzeń imbiru pokrój w plastry. Owoce, goździki, cynamon i imbir przełóż do wyparzonego słoika. Sól rozpuść w szklance letniej wody, dodaj sok z kiszonej kapusty.
Wymieszaj i wlej do słoika, następnie uzupełnij go zimną wodą. Słoik zakręć, potrząśnij kilka razy i odstaw w suche i ciepłe miejsce, po 5-8 dniach jabłka są miękkie i gotowe do jedzenia, smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/ 5PH
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Prosty sposób na domowy cukier waniliowy. Sekretny składnik wielu wypieków
Jak zrobić idealny smażony bób? Zdradzamy genialną recepturę
Źródło: olgasmile.com, fit.poradnikzdrowie.pl