Uwielbiasz galaretkowiec? Zamiana jednego składnika sprawi, że będzie mniej kaloryczny
Galaretkowiec, inaczej zwany też śmietanowym to dobrze znane ciasto bez pieczenia. W łatwy sposób możemy sprawić, aby deser ten był mniej kaloryczny. Wystarczy zamienić śmietanę na jogurt naturalny, aby móc pałaszować galaretkowca bez wyrzutów sumienia.
Galaretkowiec na jogurcie jest pyszny i delikatny. Swoją konsystencją przypomina nieco ptasie mleczko. Puszysta słodka pianka zachwyci wszystkich domowników, a w szczególności dzieci.
Przepis na jogurtowy galaretkowiec
Składniki:
3 duże kubki jogurtu naturalnego (ok. 1 kg)
4 łyżki cukru pudru
1 opakowanie cukru wanilinowego
4 galaretki w różnych kolorach
3 łyżki żelatyny
Jak zrobić prosty galaretkowiec na jogurcie
Aby przygotować galaretkowiec, rozpuść każdą z galaretek w osobnej szklance z wrzącą wodą. Przelej zawartość szklanek do możliwie płaskich naczyń i odstaw do stężenia. Kiedy galaretki będą gotowe, pokrój je w kostkę i wymieszaj ze sobą wszystkie kolory.
Żelatynę zalej połową szklanki zimnej wody. Kiedy spęcznieje, rozpuść ją w kąpieli wodnej. Tak przygotowaną żelatynę odstaw do przestudzenia.
W misce połącz składniki na galaretkowiec: wlej jogurt, dodaj cukier puder oraz cukier wanilinowy i ubij wszystko trzepaczką lub mikserem. Następnie dodaj kilka łyżek jogurtu do naczynia z żelatyną, wymieszaj, przelej całość z powrotem do miski i jeszcze raz dokładnie ją zmiksuj. Na końcu dodaj pokrojone galaretki i rozprowadź je równomiernie w masie.
Masę na galaretkowiec przelej do formy. Wstaw do lodówki i chłodź aż do całkowitego stężenia. Powinno zając to ok. 3-4 godzin. Galaretkowiec pięknie prezentuje się zrobiony w formie kominowej (takiej jak na babkę), ale równie smaczny będzie z tortownicy lub zwykłej formy prostokątnej. Ciasto z galaretką możesz zrobić też na bazie mascarpone. Wypróbuj pyszny przepis na ciasto malinowe.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Wyborne niecodzienne kluski leniwe z dodatkiem suszonych śliwek. Przysmak w jesiennym wydaniu
Zachwycające zasmażane buraczki. Idealny dodatek do kotletów mielonych
Kaszanka zapiekana z kiszoną kapustą. Postawisz na stole i zrobisz furorę