Gołąbki po poznańsku robi się inaczej niż tradycyjne. Są mniej pracochłonne
Gołąbki to uwielbiana, ale pracochłonna potrawa. Uproszczenie jej przypisywane jest poznaniakom. Prawda to czy nie – ten pomysłowy sposób pozwala przyrządzać gołąbki szybciej, wiec także częściej.
Gołąbki po poznańsku
Ten przepis obiegł kulinarny świat pod nazwą gołąbków po poznańsku. Jedni dopatrują się w tym wcielenia stereotypu o przedsiębiorczych i zaradnych mieszkańcach tego miasta. Inni przypuszczają, że taki sposób traktowania mięsa mielonego rzeczywiście narodził się w stolicy Wielkopolski.
Jak by jednak nie było, danie to zachowuje smak i charakter tych nietypowych kotletów. Eliminuje za to konieczność żmudnego, a także dość bałaganiarskiego zawijania mięsnego farszu w liście kapusty. Takie uproszczenia w kuchni cenimy bardzo.
Żadna cukinia. Wachowicz robi musztardę z zupełnie innych składnikówGołąbki bez zawijania
Gołąbki takie można potraktować jak kotlety mielone, które dusimy w pomidorach. Ponieważ nie ogranicza nas wielkość liścia kapusty, możemy zdecydować się na większe lub mniejsze porcje mięsa. Może miłą odmianą będzie przygotowanie niewielkich pulpecików?
Składniki
- ½ małej główki kapusty
- ½ kg mięsa mielonego
- 300 g ryżu
- 2 jajka
- 500 ml passaty pomidorowej
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- Liść laurowy, ziele angielskie
- Sól, pieprz, mąka do panierowania, tłuszcz do smażenia
Pulpeciki z ryżem
Ryż gotujemy w osolonej wodzie ok. 2 minuty krócej niż wynika to ze wskazówki na opakowaniu. W garnku doprowadzamy do wrzenia wodę, a następnie solimy, wrzucamy liść laurowy i poszatkowaną kapustę. Kiedy warzywo zmięknie, odlewamy wodę, a kapustę studzimy.
Kapustę, ryż i mięso mielone umieszczamy w dużej misce. Dodajemy jajka i wyrabiamy na kleistą masę. Przyprawiamy startą cebulą, przeciśniętym czosnkiem, solą i pieprzem. Jeszcze raz mieszamy.
Z masy formujemy kotleciki i obtaczamy je w mące. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz. Panierowane kotleciki układamy na nim i smażymy, aż staną się złociste z obu stron. Następnie zalewamy je passatą i dodajemy szklankę wody. Nakrywamy i gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 15 minut.
Wypróbuj też przepisy na zupę cygańską i kotlety mielone Strzelczyka.