Gotuję w wielkim garnku i mrożę. Na Święta mam spokój z jednym czasochłonnym daniem
Bigos na święta Bożego Narodzenia jest obowiązkową potrawą w wielu domach. Warto zrobić go już teraz i zamrozić. Za miesiąc będzie jak znalazł. Szybko trafi na świąteczny stół.
Bigos zrób szybciej
Bigos smakuje wyjątkowo w Boże Narodzenie. Pachnący, pyszny i jedzony w gronie bliskich jest najlepszy. Jednak nie da się ukryć, że przygotowanie tego dania jest czasochłonne. Zwykle każdy z nas ma sprawdzony sposób na to lubiane danie. Gotowanie bigosu przed samymi świętami jest dodatkowym obowiązkiem.
W tym czasie zajęć w kuchni przecież nam nie brakuje. Przyrządzamy dania wigilijne, pieczemy ciasta, dlatego już teraz warto ugotować bigos. Potem wystarczy przełożyć go do woreczków i do zamrażarki. Na Boże Narodzenie będzie jak znalazł, a my nie będziemy musieli przyrządzać tej czasochłonnej potrawy. Po prostu wyjmiemy ją z zamrażalnika, rozmrozimy i podgrzejemy.
Chodzisz z takim wózkiem na zakupy, uważaj. Bardzo sobie szkodziszJak ugotować bigos?
Składniki:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 kg świeżej białej kapusty
- 600 g łopatki wieprzowej
- 200 g wędzonego boczku
- 200 g kiełbasy
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 200 g wędzonych śliwek
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- olej
- liście laurowe
- ziele angielskie
- czarny pieprz
- kminek
- sól
- majeranek
Przygotowanie dania zaczniemy od poszatkowania kapusty i ugotowania kapusty w osolonej wodzie. Po upływie 20 minut wyjmujemy ją i odcedzamy. Mięso kroimy na kawałki, doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażamy na patelni i przekładamy do garnka.
Kroimy też kiełbasę i boczek. Podsmażamy i dokładamy do garnka z mięsem. Następnie kroimy cebulę, przeciskamy przez praskę czosnek i przez 5 minut podsmażamy na patelni. Przekładamy do garnka i dodajemy kapustę kiszoną oraz świeżą ugotowaną kapustę.
W ten sposób zamroź bigos
Do garnka wkładamy śliwki, koncentrat pomidorowy i wsypujemy przyprawy. Składniki mieszamy, gotujemy na małym ogniu przez 3 godziny. Co jakiś czas mieszamy, a potem czekamy aż bigos ostygnie. Przygotuj woreczki strunowe lub plastikowe pudełka na żywność. Całkiem ostudzony bigos wkładamy do woreczków lub opakowań.
Schowamy w zamrażalniku. Bigos może tam spędzić nawet pół roku. Gdy chcemy rozmrozić bigos, to wyjmujemy porcję i umieszczamy na kilka godzin w lodówce. Potem przekładamy do garnka, wlewamy trochę wody i dusimy. Bigos może już trafić na świąteczny stół. Pisaliśmy o tym, jak zrobić rybę lepszą od tej po grecku. Polecaliśmy przepis babci na pyszną sałatkę jarzynową.
Źródło: haps.pl