Idealny biszkopt zrobisz nawet bez jajek. Dzięki 1 sztuczce będzie wilgotny i puszysty
Wydaje wam się, że biszkopt bez jajek nie wyjdzie? A jednak — przy odpowiednim doborze składników — jest to możliwe. Roślinna receptura oparta jest o jedną prostą sztuczkę, dzięki której ciasto pięknie wyrasta i do złudzenia przypomina jajeczny oryginał. Chodzi o łączenie mokrych składników ze sobą i osobne wymieszanie produktów suchych. Dopiero na koniec miksuje się obie masy. Trzymajcie się tej zasady, a deser zawsze wam wyjdzie.
Chcąc upiec biszkopt bez jajek, podobnie jak w przypadku klasycznej receptury, należy ściśle trzymać się proporcji i nie zamieniać swobodnie ilości dodanych składników. Pewne pole manewru mamy jedynie w przypadku octu — oba wspomniane w przepisie będą równie dobre.
Należy w tym miejscu jeszcze zaznaczyć, że biszkopt w wersji wegańskiej powinien być wykonany na napoju sojowym. Ma on najwięcej białka ze wszystkich roślinnych alternatyw mleka, a to odegra istotną rolę w uzyskaniu odpowiedniej konsystencji smakołyku.
Przepis na wilgotny i smaczny biszkopt bez jajek
Ciasto należy upiec w formie o średnicy 24 cm. Najlepiej wcześniej wyłożyć ją papierem do pieczenia, osłaniając również jej brzegi. Potrzebne będą opisane niżej ilości produktów. Nie będziemy natomiast musieli długo ubijać masy.
Składniki na biszkopt bez jajek:
1 szklanka napoju sojowego
1,5 szklanki mąki pszennej
pół szklanki cukru
1 łyżka octu np. jabłkowego lub winnego
1/3 szklanki oleju rzepakowego
po 1 łyżeczce sody oczyszczonej i proszku do pieczenia
Jak zrobić biszkopt bez jajek? Przepis jest dziecinnie prosty, ale się go trzymać
Zaczynamy od rozgrzania piekarnika do temperatury 180 stopni Celsjusza. W dużej misce łączymy napój sojowy ocet oraz olej rzepakowy. Szybko je mieszamy i odstawiamy na bok na minimum 2-3 minuty.
Do osobnego naczynia przesiewamy mąkę pszenną, sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia. Wsypujemy cukier i starannie łączymy produkty. Następnie przenosimy do nich mokre składniki z drugiej miski. Sprawnie miksujemy np. przy pomocy trzepaczki.
Masę przenosimy do tortownicy i wyrównujemy powierzchnię. Pieczemy przez 30-40 minut. Przed wyjęciem sprawdzamy, czy zanurzony w cieście patyczek jest suchy. Jeśli tak, biszkopt bez jajek jest gotowy i możemy go podawać po ostudzeniu lub wypełniać kremami. Ciasto nie wymaga nasączania.
Po pomysły na ciasta na bazie biszkoptu zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam np. recepturę na pyszny galaretkowiec. Możecie też wykorzystać upieczony placek jako spód do sernika na zimno. Pamiętajcie tylko, że z podanych składników wyjdą wam dwa blaty.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Najlepsze domowe lody jagodowe bez cukru. Smak wakacji w lekkiej odsłonie
Przepyszne kotlety z żółtego sera. Pomysł na prosty obiad bez mięsa
Źródło: veganbanda