Jakie potrawy świąteczne warto przygotować z wyprzedzeniem?
Przygotowanie świątecznych potraw potrafi pochłonąć mnóstwo czasu i energii. Aby nie siadać do wigilijnej kolacji zmęczonym, warto przyrządzanie tradycyjnych specjałów podzielić na etapy i zacząć wcześniej. Dzięki takiemu podejściu ze wszystkim zdążymy i będziemy mieli siłę do świętowania. Sprawdźcie jakie dania możecie przyrządzić z wyprzedzeniem i zacznijcie już teraz.
Pierwszym elementem dobrze zaplanowanego wigilijnego gotowania są zakupy. Wybierzcie się na nie już w ten weekend i zaopatrzcie się w produkty potrzebne do zrobienia potraw, które wymagają więcej czasu, by zachwycić smakiem podczas świątecznej kolacji.
Jakie potrawy warto przygotować wcześniej?
Z wyprzedzeniem należy przygotować dania, które pełnię smaku osiągają wraz z upływającym czasem. Przykładem takiego wyrobu jest piernik. Dojrzewający staropolski deser warto nastawić nawet na miesiąc przed świętami. Jest o wiele smaczniejszy niż ekspresowe wypieki robione z pomocą gotowych mieszanek.
Wcześniej rozpocząć warto też robienie barszczu wigilijnego. Najlepszy wychodzi na zakwasie, a jego przyrządzenie trwa około tygodnia. Są oczywiście przepisy na barszcze, które przygotujemy bez tego składnika — na przykład przepis od Magdy Gessler — ale zdecydowanie lepiej jest trzymać się tradycji.
Na kilka dni przed świętami warto też przyrządzić śledzie, np. takie korzenne, oraz tradycyjną sałatkę jarzynową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby warzywa ugotować i pokroić na 2-3 dni przed wigilią. Musimy jedynie pamiętać, by nie przesadzić z ich ilością, bo z sosem majonezowym jarzynowa nie postoi za długo. Są jednak patenty, które pozwolą ją przechować nieco dłużej.
Zamrażanie też pomoże w przygotowaniu kolacji
W zamrażalniku możecie z powodzeniem przetrzymać zrobione wcześniej pierogi czy uszka. Mrożenie tych wyrobów wcale nie jest trudne, a dzięki tej taktyce unikniemy spędzania czasu przed kolacją na lepieniu. Zróbcie większy zapas tych wyrobów nawet na początku grudnia, a znacznie przyspieszycie ich podanie w święta.
Wcześniejsze ugotowanie i włożenie do chłodziarki bigosu w porcjach to także dobry pomysł. Smak tego dania zyskuje z każdym odgrzaniem, a mrożenie sprzyja delikatnemu podgotowaniu dania. Zamrozić i odgrzać w wigilię możecie także kutię.
Źródło: canva/zi3000
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Jak uratować przypalony i zbyt słony bigos? Mamy najlepsze sposoby
Wyjątkowa sałatka jarzynowa Kuronia. Jeden składnik zaskakuje
Źródło: ugotowanepozamiatane Zapraszamy na nasz Instagram