Jarskie gołąbki z ryżem i pieczarkami
Nie ma chyba smakosza, który odmówiłby sobie przyjemności skosztowania gołąbków w sosie pomidorowym. Jarska wersja tej klasycznej potrawy z ryżem i pieczarkami zachwyci nawet najbardziej wybrednych. Będzie miała jeszcze jeden atut — niską cenę.
W każdym domu przygotowanie gołąbków będzie odbywało się nieco inaczej. Jedni, zgodnie z tradycją, będą jedli kultową potrawę w wersji bezmięsnej, podczas gdy inni nie odmówią sobie tego dodatku i połączą go z ryżem — tak jak to robi np. Jakub Kuroń. Proponowana przez nas jarska wersja dania zaskoczy was bogactwem smaku.
Przepis na wyborne gołąbki jarskie w sosie pomidorowym
Składniki na gołąbki:
1 biała kapusta o masie ok. 1,5 kg
500 g ugotowanego ryżu
500 g usmażonych pieczarek
1 jajo
1 większa cebula
3 ząbki czosnku
olej rzepakowy do smażenia
sól i pieprz w ilości do smaku
Składniki na sos pomidorowy:
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 liście laurowego
2 łyżki kwaśnej śmietany
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka ostrej papryki
sól, pieprz i cukier w ilości do smaku
Przygotowanie składników
Kapustę myjemy. Wycinamy głąb i gotujemy ją w całości w osolonym wrzątku. Następnie delikatnie zdejmujemy pojedyncze liście i studzimy je. Ryż gotujemy w osolonej wodzie na półmiękko i odcedzamy go.
Pieczarki oczyszczamy i kroimy w niewielką kostkę. Cebulę obieramy i siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej i szklimy na nim cebulę. Następnie dodajemy pieczarki i smażymy je, aż znacznie się zredukują. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek.
Zawartość patelni łączymy z ryżem i studzimy. Farsz doprawiamy, a następnie wbijamy jajo i mieszamy go. Liście kapusty wypełniamy nadzienie i zawijamy je w ciasny rulon. Brzegi wciskamy do środka.
Gotowanie gołąbków krok po kroku
Gołąbki umieszczamy w garnku wyłożonym mniejszymi liśćmi kapusty. Całość zalewamy wrzątkiem i dodajemy liście laurowego, koncentrat pomidorowy, oraz ostrą paprykę. Dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 50 minut.
Po tym czasie zagęszczamy płyn, wlewając mąkę połączoną z zahartowaną śmietaną. Zagotowujemy. W razie potrzeby doprawiamy danie. Podajemy z pieczywem lub ziemniakami. Smacznego.
Wskazówka: korzystając ze śmietanki kokosowej oraz namoczonego we wrzątku siemienia lnianego przyrządzicie w pełni roślinne danie. Użyjcie trzech łyżek wody na jedną płaską łyżkę zmielonych ziaren.
Źródło zdjęcia: canva/wsmahar
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: przyslijprzepis