Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy nastawić ogórki kiszone na zimę? Odpowiedni czas ma ogromne znaczenie

Kiedy nastawić ogórki kiszone na zimę? Odpowiedni czas ma ogromne znaczenie

Ogórki kiszone latem najlepsze
canva/Roman Budnyi

Dobre ogórki kiszone skuszą każdego. Aromatyczne i chrupiące warzywo uzyskamy jednak tylko wtedy, gdy nastawimy je latem, jednak nie wcześniej niż na przełomie lipca i sierpnia. Wyjaśniamy, dlaczego i podpowiadamy jak podkręcić smak domowych wyrobów.
 

Ogórki kiszone najlepiej nastawić w sierpniu

O tym, że kiszonki należy przyrządzać ze świeżych, niemal dopiero co zebranych ogórków wiedzą już niemal wszyscy. Aby zagwarantować sobie najlepszy smak wyrobu, warto zadbać o jeszcze jeden aspekt związany z czasem zbioru. Chodzi o moment sporządzania kiszonek z zielonego warzywa.

Doświadczone w kuchni osoby na przetwory wybierają warzywo zebrane w końcówce lipca lub w sierpniu. Dlaczego? Wczesne ogórki zawierają dużo wody, a poddane fermentacji stają się miękkie i niesmaczne. Tego problemu nie ma w przypadku ogórków, które wyrosły nieco później. 

Na jakość kiszonki wpływa też moment, w którym ją nastawimy. Gdy zakisimy ogórki zbyt wcześnie, np. na początku lipca, mogą być bardzo kwaśne. Będzie temu sprzyjał wydłużony czas przechowywania, a także dość wysokie temperatury panujące latem. 

Ta prosta surówka z marchewki nie ma sobie równych. Charakteru dodaje jej uwielbiany składnik

Smak ogórków kiszonych zależy od dodatków

Zazwyczaj do sporządzenia ogórków kiszonych wykorzystuje się chrzan, czosnek i baldachy kopru. Upakowane w słoiki składniki zalewa się ciepłą wodą z solą kamienną (2 łyżki na 1 litr wody) i zamyka. Po zaledwie kilku, kilkunastu dniach można się już cieszyć znakomitym smakiem. Jednak ogórki kiszone na zimę, po zmętnieniu zalewy należy wynieść w chłodne miejsce, by spowolnić ich dalszą fermentację. 

Aby wyrób miał lepsze parametry, warto wrzucić jeszcze liście dębu lub wiśni. Ten składnik świetnie wpływa na chrupkość ogórków, uniemożliwiając ich nadmierne zmięknięcie podczas fermentacji. Do słoików warto też wsypać ziarna gorczycy, pieprzu czy ziela angielskiego. Niektórzy stosują też liście laurowe.

Jak podawać ogórki kiszone?

Kwaśne, fermentowane warzywo sprawdzi się zarówno jako dodatek do kanapek z serem czy szynką lub pastą z fasoli, jak i dodatek do obiadu w postaci soczystej i prostej w wykonaniu surówki np. z tego przepisu. Można z nich też zrobić pyszną zupę.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzony patent na przyrządzenie ogórków kiszonych z XIX wieku. Polecamy też przyrządzanie podobnych przetworów z innych warzyw i owoców np. z pomidorów lub czereśni.

Najlepsze ogórki kiszone z letnich zbiorów.png
canva/Nadezhda_Nesterova