Kiedyś królował na stołach, dziś jest zapomniany. Przypomnij sobie ten sposób na rosół, a rodzina cię ozłoci
Rosół jest zupą, która gości na stołach Polaków na co dzień, ale też od święta. W większości domów podaje się go z makaronem. Niewiele osób pamięta o smacznym, choć nieco zapomnianym dodatku, który pokocha cała rodzina. Wypróbuj ten przepis w swojej kuchni.
Rosół, czyli pyszna zupa
Rosół należy już do klasyki kuchni polskiej. Ta zupa to często numer 1 podczas wesel i innych przyjęć okolicznościowych. Bez rosołu wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu. Ta smaczna zupa syci, rozgrzewa i wyjątkowo smakuje.
Rosół podawany jest podczas przeziębień i infekcji. Sprawia, że od razu czujemy się lepiej. Zawiera witaminy A, C, E i K. Zamiast makaronu, przygotuj do rosołu aksamitne lane kluseczki. Tak podany będzie smakował całej rodzinie.
Znajoma kasjerka wyjawiła, czemu otwiera opakowanie jajek przed skasowaniem. O takim powodzie bym nie pomyślałaJak przygotować rosół z lanymi kluskami?
Składniki:
- 6 skrzydełek kurczaka
- 300 g szpondra wołowego
- pół selera
- 1 pietruszka
- pół pora
- natka pietruszki
- 3 liście laurowe
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu czarnego
- sól
- pieprz
Składniki na kluski
- 2 jajka
- 200 ml wody
- 5 łyżek mąki
Mięso wkładamy do garnka i zalewamy wodę do ¾ wysokości garnka. Solimy i gotujemy na wolnym ogniu. Po 30 minutach zbieramy szumowiny. Po godzinie dodajemy obrane i pokrojone warzywa. Dorzucamy przyprawy i zwiększamy gaz. Możemy dodać też opalaną cebulę.
Zmniejszamy moc kuchenki i gotujemy przez jeszcze 2 godziny. Doprawiamy i dwukrotnie odcedzamy. Warzywa kroimy, mięso oddzielamy od kości i dorzucamy do rosołu. Robimy kluski lane.
Kluski lane, czyli zapomniany dodatek
Robimy kluski lane, czyli jajka wbijamy do naczynia. Roztrzepujemy je i dodajemy mąkę oraz wodę. Dodajemy sól i słodką paprykę. Uzyskujemy ciasto trochę gęstsze od naleśników. Kluski bezpośrednio wlewamy na rosół, ale możemy je też gotować na wodzie.
Rosół zagotowujemy, a ciasto na lane kluski wlewamy przez widelec. To bardzo prosty sposób. Kluski mieszamy i dalej wlewamy. Robimy tyle klusek, ile potrzebujemy. Po wlaniu klusek jeszcze chwilę gotujemy rosół z kluskami. Pisaliśmy o mięsie do rosołu, jakie dodaje Karol Okrasa. Podawaliśmy też przepis na rosół od Ewy Wachowicz.