Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Klaudyna jest mistrzynią robienia ogórków kiszonych. Wyjawiła, co dorzuca do słoika
Renata Materlińska
Renata Materlińska 16.07.2022 20:17

Klaudyna jest mistrzynią robienia ogórków kiszonych. Wyjawiła, co dorzuca do słoika

ogórki kiszone
canva/madaland

Klaudyna jest mistrzynią robienia ogórków kiszonych. Wyjawiła, co dorzuca do słoika. Dorzućcie i wy do nastawianych ogórków liście porzeczki lub wiśni oraz po listku dębu, a zwiększy się szansa, że i wasze kiszone wyjdą idealne. A z pewnością zyskają na smaku i trwałości.

Co jest podstawą udanych ogórków kiszonych? Oczywiście jakość samych ogórków. Nie ma co ukrywać, że ze słabej jakości surowca, wyjdzie dobry produkt. Tak więc wybierajcie twarde i jędrne ogórki najlepiej od zaufanego sprzedawcy. Przenawożone ogórki nie tylko nie wychodzą smaczne, ale też szybko robią się w kiszonce miękkie.

Zwróćcie również uwagę, by ogórki były dość małe i miały regularny kształt. Nie chodzi tu o walory estetyczne, ale o możliwość lepszego upchania ogórków w słoiku. A tylko ścisło ułożone ogórki nie będą pływać po powierzchni zalewy. Od tego bowiem już tylko chwila do pojawienia się na ich powierzchni pleśni.

Do nastawianych, kiszonych ogórków dodajcie też czosnek, koper i chrzan, a także kilka liści, o których wspomina Klaudyna. Są to liście porzeczki i wiśni, które nadają ogórkom kiszonym ciekawego smaku, a także liście dębu, zwiększające trwałość przetworów.

Jak Klaudyna robi idealne kiszone ogórki?

Składniki na 4 słoiki po 0,9 l:

  • 2 kg niedużych ogórków gruntowych

  • 8 liści wiśni lub czarnej porzeczki

  • 4 liście dębu

  • 2 liście chrzanu

  • kawałek korzenia chrzanu

  • 4 gałązki kopru z nasionami

  • 8 ząbków czosnku

  • 2 l wody

  • 3 płaskie łyżki soli niejodowanej

Przygotowanie ogórków kiszonych

Ogórki przebierz, dokładnie umyj, osusz. Słoiki umyj, opłucz, wyparz. Na dno każdego słoika włóż po 2 liście wiśni lub porzeczki, po liściu dębu i po kawałku liścia chrzanu.

Słoiki ciasno wypełnij ogórkami. Do każdego dorzuć kawałek obranego korzenia chrzanu, gałązkę kopru i 2 przekrojone ząbki czosnku.

Wodę zagotuj z solą. Lekko przestudzoną lub letnią zalej ogórki, tak, by znalazły się pod solanką.

Słoiki szczelnie zakręć i pozostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy woda w ogórkach zmętnieje, wynieś je w chłodne, ciemne miejsce.

Poznaj przepis siostry Anastazji na kiszone ogórki, a także zobacz, jak robi się ogórki po warszawsku.

liście dębu
canva/Jevgeni Proshin

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: klaudynahebda