Kuroń pokazał jak robi placki ziemniaczane. Nie piją tłuszczu i smakują cudownie
Jakub Kuroń, utalentowany dziedzic jednego z najbardziej kulinarnych nazwisk w Polsce, pokazał swój sposób na placki ziemniaczane. Z tym przepisem wychodzą zawsze, a nie ma się przy czym napracować.
Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane to jedna z najbardziej uniwersalnych polskich potraw. Sprawdzą się świetnie i na podwieczorek, i na szybki obiad, a nawet na śniadanie. Najlepsze jest w nich to, że nie trzeba zawczasu decydować, w jakiej formie je podamy, dlatego łatwo zaspokoić na raz miłośników wersji na słodko i na słono.
Być może największy problem z przygotowaniem tej potrawy polega na tym, że ścieranie ziemniaków na tarce jest dość czasochłonne. Niektórzy jednak mają na to swoje sposoby. Jednym z nich jest użycie blendera. Można też zrobić dość nietypowe placki ziemniaczane z już ugotowanych ziemniaków, jeśli np. zostaną z obiadu.
Dzisiaj nikt nie pamięta, że kiedyś tak robiono pączkiPrzepis na placki
Robiąc surowe ziemniaki, musimy uważać, by dobrze odcisnąć je z wody. Kuroń radzi, by w zależności od ilości wilgoci, zmieniać ilość dodawanej mąki.
Jeśli w ziemniakach jest dużo wody, trzeba wsypać trzy łyżki, a w przypadku tych mniej wodnistych tylko dwie – radzi.
Składniki
- 5-6 dużych ziemniaków
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 jajko
- 2-3 łyżki mąki pszennej
- Sól, pieprz, olej do smażenia
Smażymy placki z ziemniaków
Ziemniaki ścieramy na tarce na dość drobno. Jeśli potrzebujemy przyspieszyć proces, używamy blendera. Nadmiar wody wyciskamy na drobnym sitku. Do ziemniaków dodajemy drobno posiekaną cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę.
Do masy ziemniaczanej wbijamy jajko i wsypujemy mąkę pszenną. Przyprawiamy solą i pieprzem i smażymy na oleju z obu stron, aż będą złociste.
Wypróbuj też przepisy na babciny rosół z kaczki i schab z nietypowym farszem.