Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Masz w planach mrożenie koperku? Pominiesz jedną czynność i będzie do niczego
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 07.06.2024 14:09

Masz w planach mrożenie koperku? Pominiesz jedną czynność i będzie do niczego

koperek
Fot. Canva/4kodiak

Pewnie nie raz zdarzyło ci się, mrozić koperek. Czy jednak na pewno robisz to poprawnie? Istotna jest jedna czynność, która sprawi, że koperek po rozmrożeniu będzie idealny. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, a już nigdy nie pominiesz tej czynności. 

Koperek to podstawa

Koperek to podstawowe zioło w kuchni. Nadaje przecież smak wielu daniom, a w innych jest niezastąpionym dodatkiem. Przecież nie wyobrażamy sobie ziemniaków bez koperku. Najlepszą metodą, aby długoterminowo go przechowywać, jest mrożenie. Metoda dosyć znana i powszechna, ale nie każdy wie, jak przygotować koperek do mrożenia.

Kluczowa jest tutaj jedna czynność. To właśnie ona sprawi, że koperek po rozmrożeniu będzie nadawał się do spożycia. Więcej dowiesz się o niej w dalszej części artykułu. 

koperek ziemniaki.jpg
Fot. Canva/pixelshot
Gdy nie mam pomysłu, gotuję taki obiad. Smakuje jak gołąbki, a jest dużo prostszy

Nie zapomnij o tej czynności

Kiedy już umyjesz, osuszysz i pokroisz koperek, należy go zanurzyć we wrzątku. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, ale to istotna kwestia. Dlatego zawsze posiekany koperek przełóż na sitko i zanurz we wrzątku na około minutę. 

Następnie przelej koperek zimną wodą, która zatrzyma proces gotowania. Osusz go i dopiero wtedy przełóż do woreczka. Tak przygotowane zioło nadaje się do mrożenia. 

Jak to działa?

Metoda jest dosyć prosta, ale pewnie zastanawiasz się, co to ma na celu i jak to działa. Już wyjaśniam. Przelanie koperku wrzątkiem, a następnie schłodzenie go zimną wodą, pozwoli przedłużyć jego świeżość. Jest to pewnego rodzaju pasteryzacja. 

Co ciekawe zastosowanie tego sposobu sprawi, że koperek rozmrożeniu smakuje jak ten świeży. Dlatego wypróbuj ten sposób podczas kolejnego mrożenia koperku, a nie zawiedziesz się. Czy znałaś wcześniej tę metodę? Sprawdź przepis na ciasto z truskawkami oraz dowiedz się, dlaczego warto zalać naleśniki mlekiem

koperek mrozony.jpg
Fot. Canva/Ahanov Michael