Mazurek z roku 1908 nie ma sobie równych. Stuletnia receptura zachwyca do dziś
Mazurek jest wyjątkowym wypiekiem, który zagości na naszych stołach już niebawem. Warto pokusić się o odtworzenie tego specjału z ponad stuletniego przepisu, który bazuje na wykorzystaniu ugotowanych żółtek. Spód wychodzi niezwykle kruchy, a czekoladowe nadzienie z posmakiem wanilii komponuje się z nim doskonale. Koniecznie sprawdźcie.
Kakaowy mazurek Roberta Makłowicza czy niezwykle prosty specjał w wersji bez pieczenia to nie jedyne nasze propozycje na tegoroczne święta Wielkiej Nocy. Tym razem przedstawiamy wam nieskomplikowaną i wyjątkowo pyszną recepturę z 1908 roku.
Kruchy spód z dodatkiem ugotowanych żółtek i mąki krupczatki wyśmienicie smakuje z delikatnie waniliową masą czekoladową. Dodajcie do nich ulubione owoce suszone, a będzie tak dobry, że już nigdy nie upieczecie tego specjału inaczej.
Przepis na doskonałego mazurka z 1908 roku
Składniki na ciasto:
6 ugotowanych żółtek
1 surowe jajo
250 g masła
250 g cukru pudru
500 g mąki krupczatki
Składniki na polewę:
250 g gorzkiej czekolady
125 g cukru
125 ml śmietany 30%
1 łyżka masła
1 laska wanilii
Przygotowanie ciasta:
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni Celsjusza. Ugotowane żółtka rozdrabniamy. Najlepiej zrobić to przy pomocy tarki o drobnych oczkach.
Dodajemy je do pozostałych składników na ciasto i wyrabiamy masę. Następnie rozwałkowujemy ją na grubość 1-1,5 cm i formujemy odpowiedni kształt placka oraz rant. Pieczemy przez 20 minut.
Przygotowanie polewy do mazurka:
Śmietanę, masło i cukier umieszczamy w rondelku i podgrzewamy, nie doprowadzając do wrzenia. Wrzucamy pokruszoną czekoladę oraz laskę wanilii.
Mieszamy, aż kakaowy wyrób się rozpuści, a następnie studzimy. Przygotowaną masą pokrywamy upieczony spód i dekorujemy mazurka bakaliami.
Wskazówki:
Mazurka możecie po prostu polać stopioną w kąpieli wodnej czekoladą. Wtedy jednak lepiej sprawdzi się specjał mleczny albo czekolada biała. Do tej drugiej świetnie pasuje suszona żurawina.
To ciasto podczas pieczenia może się nieco rozlewać. Warto więc dostosować jego kształt do pożądanych wymiarów już po przygotowaniu. Należy zrobić to na ciepło, gdyż po wystudzeniu podczas krojenia będzie się kruszyć.
Źródło zdjęcia: canva/George Dolgikh
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Nietypowe gołąbki małopolskie doskonałe na Wielkanoc. Znikną ze stołu jako pierwsze
Zupa ogórkowa według babcinej receptury. Tajny składnik sprawia, że jest nieziemsko sycąca
Wyborne tosty francuskie z chałki. Idealne na szybkie, słodkie śniadanie
Źródło: pularda