Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Na jakim mięsie ugotować krupnik, aby miał najlepszą konsystencję? Oto wybór kucharek
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 21.01.2023 13:54

Na jakim mięsie ugotować krupnik, aby miał najlepszą konsystencję? Oto wybór kucharek

krupnik
Canva / Dar1930

Krupnik jest niezwykle sycącą zupę, którą najczęściej przygotowujemy w jesienne i zimowe miesiąca. Poza zaspokajaniem głodu cudownie rozgrzewa, a dzięki bogactwu warzyw dostarcza wielu korzystnych dla zdrowia składników. Sercem porządnego klasycznego krupniku jest jednak mięso. Najbardziej doświadczone kucharki w kwestii gotowania krupniku jednoznacznie wskazują na wędzone żeberka.

Choć krupnik z powodzeniem można uwarzyć na żeberkach surowych, to właśnie te wędzone nadają mu wyjątkowo intensywnego smaku. Tak przygotowywana zupa roztacza w całym domu cudowny aromat. Apetyczna wędzonka idealnie współgra z pozostałymi składnikami potrawy

Krupnik na żeberkach można bez przeszkód wzbogacić także o inne składniki. Popularne są elementy drobiu, jak kurze skrzydełka lub kacze podroby. Dzięki nim zupa staje się tłusta, czyli dokładnie taka, jak ma być.

Aby krupnik zrobił się kleisty warto pomyśleć o mięsach z chrząstką. Golonki czy nawet śmiesznie tanie kurze łapki nadadzą się do tego wyśmienicie. Krupnik ugotowany "na bogato" zaspokoi największy głód, a przy okazji nie zrujnuje portfela.

Przepis na najlepszy klasyczny krupnik

Składniki:

  • 500 g wędzonych żeberek

  • 3-4 kurze łapki

  • 1/2 szklanki kaszy jęczmiennej

  • 9-10 ziemniaków średniej wielkości

  • 2 marchewki

  • 1 korzeń pietruszki

  • 1 por

  • 2 liście laurowe

  • 3-4 ziarna ziela angielskiego

  • sól i pieprz do smaku

Jak ugotować wyśmienity krupnik na wędzonych żeberkach?

Żeberka na krupnik włóż do dużego garnka. Dodaj do nich kurze nóżki, liście laurowe i ziele angielskie. Składniki 1 litrem zimnej wody. Garnek wstaw na gaz, doprowadź zawartość do wrzenia i trzymaj na wolnym ogniu przez ok. 40 minut.

W międzyczasie przygotuj warzywa na krupnik. Oczyść je, marchewkę dodatkowo obierz, a ziemniaki pozbaw skóry i pokrój w kostkę. Po upływie wymaganego czasu gotowania dołóż wszystkie warzywa do garnka i całość gotuj przez kolejny kwadrans.

Kaszę jęczmienną przepłucz na sicie pod zimną wodą. Dorzuć ją do krupniku i gotuj zupę do momentu, aż kasza i ziemniaki będą miękkie. Kiedy to nastąpi dopraw zupę solą oraz pieprzem. Krupnik możesz podawać udekorowany siekaną natką pietruszki lub koperkiem. Sprawdź jaki pomysł na krupnik bez mięsa poddała Anna Lewandowska. Tania i sycąca kartoflanka na zimę będzie w sam raz.

Canva / omelnytskyi
Canva / omelnytskyi

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: