Nacieram mięso przyprawami i wstawiam do piekarnika. Zyskuję pyszną wędlinę, ta kupna może się schować
Domowa wędlina będzie lepsza niż kupione w sklepie wyroby. Zwłaszcza te paczkowane są często pełne zbędnych dodatków. Lepiej z nich zrezygnować, jeśli pyszny dodatek do kanapek można zrobić samodzielnie. Wystarczy kilka przypraw i czas.
Domowa wędlina lepsza niż ze sklepu
Moja rodzina niestety lubi wędlinę. Żeby więc jedli, choć odrobinę zdrowsze produkty, co jakiś czas przygotowuję ja w domu. Na szczęście, choć wymaga to trochę czasu, nie jest bardzo skomplikowane. Polecam spróbować - u nas szybko znika, a jak nawet poleży, to się nie psuje.
Składniki:
- 1,5 kg karkówki bez kości
- 1 litr wody
- 2 łyżki soli + szczypta do pasty
- 1 łyżka czosnku granulowanego
- 1 płaska łyżka suszonej cebuli
- 1 łyżka majeranku
- solidna szczypta pieprz
- 40 ml oleju rzepakowego + do smażenia
Składników nie ma wiele, a przygotowanie będzie szybkie. Przyda nam się jednak pewna doza cierpliwości. Dlaczego? Wyjaśnienie znajdziecie w opisie wykonania dostępnym w dalszej części artykułu.
Odkąd poznałam ten przepis, nie robię już zwykłych schabowych. Kotlety słoneczne biją je na głowęJak zrobić domową wędlinę? Przepis jest bardzo prosty
Zaczynam od przygotowania solanki i zanurzenia w niej karkówki. W tym celu w dużej misce łączę wodę z solą - na każdy litr potrzebuję 2 łyżek przyprawy. Do płynu wkładam mięso i zakrywam naczynie folią spożywczą.
Odstawiam na 24 godziny, najlepiej do lodówki. Po tym czasie karkówkę wyjmuję z zalewy, osuszam, ocieplam i nacieram pastą przygotowaną z przypraw połączonych z olejem. Następnie obsmażam z każdej strony na dobrze rozgrzanym oleju - krótko, bo zależy mi jedynie, aby pory mięsa zamknęły się.
Teraz przenoszę karkówkę do rękawa wraz z resztkami paty przyprawowej. Zamykam go i wkładam do rozgrzanego do temperatury 150 stopni Celsjusza piekarnika. Przyrządzam przez 3 godziny z włączonym termoobiegiem.
Jak podać wędlinę z karczku?
Wyrób po wyjęciu z pieca trzeba ostudzić. Wtedy będzie się ładnie kroił na cienkie plastry, wręcz idealne do pieczywa z dodatkiem świeżych warzyw. Możecie jednak zjeść tę karkówkę na obiad. Wtedy jeszcze ciepłą pokrójcie ją na grubsze plastry i podajcie z ulubionymi dodatkami.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na dodatki do kanapek. Zamiast domowej wędliny możecie posmarować pieczywo fasolową pastą przypominającą smalec.
Dobre będzie też masło orzechowe z dżemem. Osobiście uwielbiam to połączenie, a krem z orzechów zrobiony samodzielnie jest znacznie tańszy niż gotowce ze sklepu.