Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Najgorszy dodatek do rosołu. Aromatyczny wywar zamienia się w truciznę
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 21.09.2024 21:00

Najgorszy dodatek do rosołu. Aromatyczny wywar zamienia się w truciznę

rosół w garnku
Fot. Canva/gbh007

Rosół słusznie uważany jest za potrawę tak zdrową, że można uważać ją za naturalny lek. Jednak nawet w nim zdarzają się składniki, które obniżają jego zdrowotne właściwości. Wśród nich jedna z najpopularniejszych rosołowych przypraw.

Maggi stara i nowa

Najpopularniejsza przyprawa rosołowa w płynie, szwajcarska Maggi, będzie niedługo obchodzić aż 140. urodziny. Powstała w połowie lat 80. XIX wieku jako uniwersalny dodatek podbijający smak. Była pierwotnie ekstraktem z lubczyku – zioła, które często występuje jako przyprawa tradycyjnych dań, takich jak rosół.

Jednak z czasem skład przyprawy zmieniał się. Dziś, zważywszy skalę jej produkcji i ciągłe poszukiwanie okazji do oszczędności, trudno spodziewać się takich naturalnych składników. Miejsce kolejnych warzywnych i ziołowych ekstraktów zastępowały więc łatwiejsze i tańsze do uzyskania dodatki.

miseczka sosu

Folię aluminiową zwiń w kulkę i włóż do szafy. Efekty zdumiewają każdego

Chemiczna maggi

Płynna mieszanka przypraw rosołowych powstała przede wszystkim jako dodatek do podbijania smaku. Nic więc dziwnego, że w jej składzie znajdujemy dzisiaj dużą ilość glutaminianu sodu. To najczęściej występująca w tej roli przyprawa.

Zwany też MSG, glutaminian monosodowy występuje naturalnie, a jego ekstrakty są znane ot tak dawna, jak sama maggi. Technicznie rzecz biorąc nie jest więc zupełnie „chemicznym” dodatkiem, a w małych ilościach znajduje się w mnóstwie składników naszej codziennej diety.

Wyrzuć glutaminian sodu

Sęk w tym, że MSG jest dziś tak wszechobecne, że z pewnością przyswajamy go i tak za dużo. Podobnie jest zresztą z dwoma najczęstszymi wzmacniaczami smaku: solą i cukrem. Maggi zawiera dodatkowo rybonukleotyd disodowy, kolejną substancję, która w dużych ilościach uważana jest za szkodliwą.

Rosół to i bez maggi eksplozja smaku umami. Wygotowujemy w nim mięso, marchew czy selera, często doprawiamy lubczykiem. Wszystkie te i inne czasem dodawane składniki to bogactwo smaków z naturalnych źródeł. By dodać ich jeszcze więcej, użyjmy domowej przyprawy rosołowej raczej niż kupnych dodatków.

Wypróbuj też przepisy na proste ciasto śliwkowe i grzyby marynowane.

talerz rosołu